Birmingham camisinden ateşkes oylamasının görünümü | Siyaset Haberleri

Birmingham’da yağmurlu bir gün ve belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu gece Avam Kamarası’nda Gazze’de ateşkese destek konusunda yapılan oylama insanların aklına gelen ilk şey değil.

Ancak şüpheniz olmasın, bu her kesimden seçmen için çok büyük bir sorun, özellikle de Müslüman toplum için önemli.

Politika canlı: Konuşmacı değişiklik kararıyla öfkeye yol açtı

Hamas’ın geçen yıl 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasından bu yana ilgili taraflar yalnızca Birleşik Krallık hükümetinin İsrail ve Gazze’ye tepkisini değil, muhalefetin duruşunu da izliyor.

Bunun nedeni kısmen Müslüman topluluğun İşçi Partisi’nin en sadık seçmen tabanlarından biri olması ve son seçimlerde neredeyse tamamen partiye sadık kalmasıdır.

Ama potansiyel olarak artık yok.

Geniş ve güzel bir şekilde korunmuş Viktorya dönemi binasında çeşitli etkinliklerin yapıldığı Green Lane camisine davet edildim.

Bodrum katında kansere destek farkındalık etkinliği var ve binanın bir kanadında kadınların toplanıp sohbet edebileceği bir kahve sabahı var.

Buranın imamı Mustafa Hüseyin, konunun camide defalarca gündeme geldiğini söylüyor. Hatta Gazze’ye giden yardımlara yönelik bağış toplama etkinlikleri ve bağış toplama etkinlikleri bile düzenlediler.

Ancak yapabileceğinin ancak bu kadar olduğunu söylüyor ve en büyük sorumluluğun liderlerin olduğuna inanıyor.

Resim:
Birmingham şehir merkezi

Bana “Yaptığımız şey, doğru kararları verebilmeleri için sesimizi yeterince yükseltmek” dedi.

“Tüm Avrupa’da, Londra’da sokakların nasıl dolduğunu gördünüz, yerel düzeyde veya topluluk düzeyinde bu kadar gürültü yapılırken, hayat kurtarmaya yardımcı olma kararının daha önce verilmiş olacağını mı düşünüyorsunuz?”

Ancak İmam Mustafa bunun daha erken olması gerektiğine inandığını söylese de İşçi Partisi’nin sözüne güvenecek.

“İşçi Partisi’nin insani ateşkes çağrısında bulunacağını duyduğumda bu harika olur” dedi. “Ama umarım bu sadece optik değildir ve gerçek bir değişime yol açar.”

İşçi Partisi’nin bir süredir Müslüman nüfusun yoğun olduğu kalesinde seçmen kaybetme endişesi taşıdığı bildiriliyor.

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

Survation tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, son seçimde İşçi Partisi’ne oy veren Britanyalı Müslümanların yalnızca %60’ının partiyi tekrar destekleyeceğini gösterdiğinde bu korkuyu daha da artırdı.

Birmingham’daki siyasi açıdan aktif örgütler bu rakamın düşük bir tahmin bile olabileceğini söylüyor.

Devamını oku:
Meclis Başkanı, Gazze’deki oylamada İşçi Partisi’nin değişikliğini seçme yönünde ‘siyasi karar’ almakla suçlandı
Meclis Başkanının Gazze tartışmasıyla ilgili kararı neden öfkeye yol açtı?

Müslümanları Etkileme ve Geliştirme örgütünün genel müdürü Azhar Qayum, İşçi Partisi’ndeki değişikliğin içeriğinden endişe ediyor.

“Acil insani ateşkes” ifadesine “insani” kelimesinin eklenmesinin “daha fazla kelime oyununa” ve hatta bir miktar “kıpırdama alanı”na izin verdiğini söyledi.

Bay Qayum şunları ekledi: “Bu ne anlama geliyor? Bunu çok fazla siyasallaştırmak oluyor, basit olmalı. Çatışmanın durması gerekiyor.”

Öyle görünüyor ki bu ona olan güven eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir ve İşçi Partisi’nin bu pozisyona gelmesindeki gecikme, İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer’ın sözüne güvenemeyeceği anlamına geliyor.

Kendisi, hangi İşçi Partili milletvekillerinin “daha basit” olduğunu söylediği SNP değişikliğine oy vereceğini, acil ateşkes çağrısında bulunacağını yakından izleyecek ve bunun “şüphesiz” İngiliz Müslümanların İşçi Partisi’nin oyları üzerinde bir etkisi olacağını söylüyor.

‘Doğru şeyi yapmak’

Camiye döndüğümde, Sidrah adındaki bir topluluk organizatörü bana İşçi Partisi’nin bugünkü pozisyonunu neden memnuniyetle karşıladığını anlatıyor.

Ateşkes çağrısı önemliydi çünkü bundan sonra umduğu şey vardı: Gazze’ye daha fazla yardım, içeriye daha fazla sağlık görevlisinin girmesine izin verilmesi ve hastaneler için daha fazla ekipman.

“Toplumun uğraşması gereken çok şey var” dedi.

İşçi Partisi’nin Müslüman seçmenler arasındaki desteği korumak için yapması gereken işler olduğu açık, ancak bugün Green Lane camisinde İmam Mustafa bunun bir başlangıç ​​olduğunu kabul ediyor.

“Kararların seçmenler adına alındığını varsaymaya başlamayalım” dedi. “Kararların hayat kurtarmak için alındığına inanmak isterim.

“Günün sonunda oyumu kazanmanızı istemiyorum, doğru olanı yapmanızı istiyorum ve bence topluluğumuzun mesajı bu. Doğru olanı yapın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir