Birleşik Krallık’taki Kovid soruşturması, İskoçya’nın baş sağlık görevlisinin meslektaşlarına ‘her günün sonunda’ WhatsApp’ları silmelerini söylediğini duydu | İngiltere Haberleri

COVID soruşturması, İskoçya’nın baş sağlık görevlisinin meslektaşlarına pandemi sırasında “her günün sonunda” WhatsApp mesajlarını silmelerini söylediğini duydu.

Profesör Sir Gregor Smith’in ifadesi, üst düzey karar vericiler ve danışmanları tarafından COVID’in ele alınması sırasında resmi olmayan mesajların saklanması konusunda büyüyen siyasi fırtınaya katkıda bulundu.

Eski birinci bakan Nicola Sturgeon ve yardımcısı John Swinney mesajlarını saklamazken, ulusal klinik direktörü Profesör Jason Leitch şunları söyledi: mesajları silmek bir “yatma öncesi ritüeliydi”.

Sir Gregor’un Temmuz 2021’de hükümetin diğer tıbbi danışmanlarıyla yaptığı grup sohbetindeki mesajı, duruşmada gösterildi. Edinburg Pazartesi gününde.

Baş tıbbi görevli yardımcısı Profesör Graham Ellis, “Umarım bu FOI ile mümkün değildir?” dedi. “Kendi esrar kaynağıma” sahip olduğum konusunda şaka yapıyor gibi göründüğü bir alışverişte bilgi edinme özgürlüğüne atıfta bulunarak.

Yanıt veren Sör Gregor şöyle dedi: “Her günün sonunda silin…”

Avukat Jamie Dawson KC’nin yorumları sorulduğunda sorguSör Gregor şunları söyledi: “İskoç hükümetinin o dönemdeki tavsiyesi, bilgilerin gerekenden daha uzun süre saklanmaması yönündeydi.

“İlgili bilgilerin, her türlü bilginin, özellikle de kararla sonuçlanan tartışmaların kurumsal sistemler içerisinde yakalandığından emin olmak içindi.

“Uygulamam, bu şekilde önemli olan herhangi bir bilginin daha sonra sistemde e-posta biçiminde yakalandığından ve denetlenebilir bir iz olacak şekilde resmi olarak kaydedildiğinden emin olmaktı.

“Ve sanırım bu konuya yaklaşımımın kanıtlarını, konuşmalarda ve bu konuşmaların diğer üyelerini de aynısını yapmaya teşvik ettiğim diğer konuşmalarda göreceksiniz.”

Her günün sonunda mesajları silip silmediği sorulduğunda Sir Gregor şöyle dedi: “Her günün sonunda değilse bile, kesinlikle sık sık. Artık saklanması gerekmeyen bilgileri sildim.”

Baş sağlık görevlisinin ilgili gördüğü bilgilerin “kelimesi kelimesine” kaydedilmeyeceğini ifade eden yetkili, kararların veya verilen bilgilerin “özünün” bu olacağını söyledi.

Sir Gregor, İskoç hükümeti çalışanlarına resmi olmayan mesajları “kısmen güvenlik amacıyla” düzenli olarak silmeleri yönünde tavsiye verildiğini söyledi.

Devamını oku:
Mersin balığı, ‘silinmiş’ WhatsApp’lar nedeniyle ‘şu anda’ polis tarafından araştırılmıyor

Birleşik Krallık’taki COVID soruşturmasından önemli WhatsApp mesajları
‘COVID bitmedi’: İskoçlar salgın hikayelerini paylaşıyor
Anne, kızının uzun süren Kovid tedavisi nedeniyle yasal işlem başlattı

Selefi Dr Catherine Calderwood’un ardından görevi devralan baş sağlık görevlisi, İkinci evini ziyaret etmek için karantina kurallarını çiğnedisoruşturmada can kayıplarını da anlattı İskoçya Salgının ölçeği nedeniyle, Kovid-19’un “kaçınılmaz” olduğu ortaya çıktı.

Bay Dawson’ın İskoç hükümetinin “koronavirüsten hiçbir ölümün kabul edilebilir olduğuna” inanıp inanmadığı sorusuna baş sağlık görevlisi, bu ifadenin kendisinin tanıdığı bir ifade olmadığını söyledi.

“Kesinlikle klinik açıdan bakıldığında, her ne kadar trajik ve bazı aileler için mutlak bir trajedi olsa da derin bir farkındalık vardı ki, yeni bir virüsün karşı karşıya olduğu popülasyondaki tehdidin boyutu göz önüne alındığında bunun neredeyse kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı. Dokunulmazlığı yoktu, ölümlerin olması muhtemeldi” dedi.

İskoç hükümetinin virüsün neden olduğu “zararı sınırlamak” için elinden geleni yapacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir