Birleşik Krallık COVID-19 Araştırması: Humza Yousaf, salgın sırasında İskoçya’nın sağlık bakanı olarak ‘kandırdığını’ itiraf etti | İngiltere Haberleri

İskoçya Birinci Bakanı Humza Yousaf’ın, COVID salgınının zirvesinde sağlık bakanı olarak görev yaptığı sırada “kandırdığını” itiraf ettiğine dair mesajlar ortaya çıktı.

Birleşik Krallık COVİD Sorgulaması arasındaki WhatsApp alışverişini yayınladı Sayın Yusuf Ve İskoçya’nın ulusal klinik direktörü Profesör Jason Leitch, Haziran 2021’den itibaren.

Tartışma, Bay Yousaf’ın sağlık bakanı olarak atanmasından ve onun “kaçtığını! Ve er ya da geç ortaya çıkacak” şeklinde şaka yaptığını ve ardından gülen bir emoji izlediğini görmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Resim:
Bay Yousaf ile İskoçya’nın ulusal klinik direktörü Profesör Jason Leitch arasında Haziran 2021’den itibaren WhatsApp yazışmaları

Değişimin yapıldığı gün İskoç hükümeti, o dönemde Kovid vakalarında %35’lik bir artış olduğunu bildiren bir “salgının durumu” belgesi yayınladı.

İskoç hükümeti Sky News’e, soruşturma sırasında mesajlarla ilgili sorulara yanıt vermenin “uygunsuz” olacağını söyledi.

Birleşik Krallık COVID-19 Soruşturması, Edinburgh’daki bir dizi oturum sırasında kanıt topladığı için Bay Yousaf’tan zaten haber aldı.

Perşembe günü ortaya çıkan ilk bakan, İskoç hükümetinin WhatsApp mesajlarının iletilmesine yönelik soruşturmadan gelen talepleri “açıkçası zayıf” bir şekilde ele alması nedeniyle “kayıtsız” bir özür diledi.

Eski birinci bakan Nicola Sturgeon mesajlarını sildi ve Bay Yousaf’ın konuşmalarının da kaybolmasının ardından kurtarılması gerekiyordu. İkili, gayri resmi mesajlar konusunda İskoç hükümetinin politikasını izlediklerini söyledi.

Bay Yousaf, bunun sevdiklerini kaybedenler için “ciddi üzüntü ve yeniden travmaya” yol açacağını kabul ettiğini söyledi ve yönetiminin mobil mesajlaşma kullanımına ilişkin harici bir inceleme yapılacağını duyurdu.

Devamını oku:
COVID danışmanı Profesör Jason Leitch, WhatsApp’ların günlük olarak temizlendiğini yalanladı
İskoçya’nın baş sağlık görevlisi meslektaşlarına ‘her günün sonunda’ WhatsApp’ları silmelerini söyledi

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sturgeon, Johnson’a ‘palyaço’ diye damga vurdu

‘Daha iyisini yapmalıydık’

Soruşturmanın İskoç hükümetinden talep ettiği pandemi zamanına ait WhatsApp mesajları sorulduğunda Bay Yousaf şunları söyledi: “Bu soruşturmadan ve aynı zamanda sevdiklerini kaybetmenin yasını tutanlardan, yaslılardan kayıtsız şartsız özür dilememe izin verin. Hükümetin resmi olmayan mesajlarla ilgili çeşitli Kural 9 taleplerini açıkçası kötü karşılaması nedeniyle COVID tarafından.

“Bunun mazereti olamaz, daha iyisini yapmalıydık ve bu yüzden bugün bu özrümü yineliyorum.”

Bay Yousaf, gayri resmi mesajlardaki materyallerin nasıl saklanması gerektiği konusunda mobil mesaj politikasında “açık bir boşluk” olduğunu kabul etti.

Bayan Sturgeon çarşamba günü soruşturmaya katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir