‘Bir Yunan trajedisi gibiydi’: güreş dramasının ardındaki şok edici gerçek The Iron Claw | Film

ÖÇocukken boğulmamıştı. Bir diğeri ise otel odasında ölü bulundu. Üçüncüsü intihar etti. Dördüncüsü aşırı dozdan öldü. Beşincisi kendini başından vurdu. Altı erkek kardeşten yalnızca biri ailenin “lanetiyle” yüzleşmeyi başarabildi.

Von Erich’ler 1980’lerin başında profesyonel güreşin yıldızlarıydı; John F. Kennedy, Dallas Cowboys futbol takımı ve hayali petrol baronu JR Ewing’in suikastıyla birlikte Dallas, Teksas’ın tarihine girdiler. Hikayeleri yeni bir filmde anlatılıyor Demir PençeBaşrolünü Zac Efron’un paylaştığı, Sean Durkin’in yazıp yönettiği film, kısmen aile dramı, kısmen gotik korku, kısmen de spor filmi olarak tanımlanıyor.

Britanya’da okuyarak büyüyen 42 yaşındaki Durkin, “Sessiz bir çocuktum ve etkinliklere giderek, çığlık atarak veya oyuncaklarla oynayarak ve yazarak kendimi ifade edebileceğim yerin güreş olduğunu keşfettim” diyor Profesyonel Güreş Resimli dergi ve sporu VHS kasetlerinden izlemek. Güreşçiler ringe çıkarlar ve kendilerini en yüksek biçimde, en kötü acıyla ve en büyük zaferle ifade ederler ve bunların hepsi çok aşırıdır.

“Fakat benim ilgimi çeken şey, bu aşırılıkları sergileyen bu adamların sahne arkasına gitmeleri ve eski erkeklik kuralları nedeniyle bunların hiçbirini hissetmelerine izin verilmemesi, yani bunu bir arada tutmak zorunda olmanız ve duygularınızı gösterememeniz. ve bu yüzden bu iki duygusal yol arasındaki ayrımı araştırmak istedim.

Film bir geriye dönüşle açılıyor Fritz Von Erich (gerçek adı Jack Adkisson), 1950’lerde ve 1960’larda şampiyon bir güreşçi olan otoriter aile reisi. Bir Alman kötü adamının kişiliğini benimsedi ve elini rakiplerinin kafatasını ezmek için kullanan kendine özgü hareketi “demir pençe” olarak biliniyordu.

Fritz destekçi oldu ve 1980’lerde sahip oldu Dünya Klasında Şampiyonası Güreş (WCCW), Teksas güreş pisti, sporun ulusal bir bayrak altında birleşmesinden önce önemli bölgelerden biri. O ve karısı Doris’in altı oğlu vardı ve akıllıca değil ama fazlasıyla seven biri olarak onların ringe kadar kendisini takip etmelerini istiyordu.

Fritz’in canlandırdığı ekran versiyonu Holt McCallanydiyor ki: “Eğer sen en dayanıklı, en güçlü, en iyi, en başarılıysan, hiçbir şey sana zarar veremez.”

Raging Bull ve The Deer Hunter gibi filmlerin Amerikan erkekliğini sorgulama biçimine hayran olan Durkin, Fritz’in yaklaşımını kas ve gücün kutlanması, duyguların içinden geçmesi, korku göstermemesi, acı göstermemesi, zirveye çıkması, sona ermesi olarak tanımladı. araçları haklı çıkarmak. New York’tan Zoom aracılığıyla konuşan kendisi şunları söylüyor: “Geldiği yerde, çocuklarını bu kalıba sokmanın, dünyada hayatta kalmanın en iyi yolu olduğuna inanıyordu.”

WCCW etkinliklerinin çoğunu Spor salonu, Dallas şehir merkezinde bir tükürük ve talaş mekanı. Cesur gladyatör gösterileri uluslararası televizyonda yayınlandı. Von Erich’ler – üçü de rol aldı sevimsiz bir Pizza Inn reklamı – yüksek uçan rock’n’roll tarzına sahip eğlence sanatçılarıydı. Durkin şöyle devam ediyor: “Güreşin gittiği yerin tohumu gibiydi.”

“İlk kez bir TV şovu güreşle belirli bir şekilde etkileşime giriyor ve belirli bir enerjiye sahipti ve bu adamlar Teksas’ta ve kesinlikle güreş dünyasında rock yıldızlarıydı. Ancak 80’lerin ortasında, WWF’nin (Dünya Güreş Federasyonu) yükselişe geçtiği dönemde bir trajedi onları etkilemeye başladı. Onlardan biri, Kerry90’ların başında WWF’ye girdi ve orada ‘Texas Tornado’ adıyla bir miktar başarı elde etti.

“Diğer kardeşler bunu yapmadı ve bu daha çok bir yükseliş ve düşüş hikayesi ama daha çok ringin içinde ve dışında sahip oldukları bu muhteşem kardeşlik bağına odaklanıyor. Bu kesinlikle bir kardeş rekabeti hikayesi değil; aslında tam tersi. Çok sevgi dolu, destekleyici bir aileydiler ve ringde birlikte harika vakit geçirdiler ve birbirlerine destek oldular.”

Von Erich ailesi Fotoğraf: Pro Wrestling Illustrated

Von Erich’lerin trajik kaderi, Kennedy siyasi hanedanı. İlk erkek kardeş Jack Jr, altı yaşındayken ailesinin evinin dışındaki su birikintisinde boğuldu. Üçüncü en büyük kardeş olan David, 25 yaşında Tokyo’da bir otelde ölü bulundu; görünüşte bağırsak yırtılması nedeniyle, ancak bazıları aşırı dozda uyuşturucudan şüpheleniyordu.

Kerry, Von Erich’lerin sır olarak sakladığı, sağ ayağının kesilmesiyle sonuçlanan bir motosiklet kazasının ardından 33 yaşında intihar etti. Mike, 23 yaşındayken toksik şok sendromuna yol açan omuz ameliyatından sonra aşırı dozda sakinleştirici aldı. En küçük ve en kısa kardeş Chris 21 yaşında intihar etti.

Cesedi, Efron’un canlandırdığı hayatta kalan tek kardeş Kevin tarafından bir tepenin üzerinde bulundu. Texas Monthly dergisine anlattı 2005’te: “’Ah, dostum, bir sürü hap falan almış diye düşündüm.’ Ben de onu kaldırmak için elimi arkasına koydum ve ‘Hadi Chris’ dedim. Ayağa kalkın, dolaşın.’ Başparmağım kafasına girdi. O deliğe bir kahve fincanı koyabilirdin. Hiç şüphe yoktu —”

Şunları ekledi: “Chris’in ölmeden önce aklından geçen son şeyin başparmağım olduğunu söylediğim şakayı da burada anladım. Kulağa korkunç geldiğini biliyorum. Şu anda çılgın bir adam gibi göründüğüme eminim. Ama size garanti ederim ki bir zamanlar benim gibi beş kişi daha vardı. Acıyla bu şekilde baş ederiz. Bu sizi kurban olmaktan kurtarır.”

Chris’in ölümünün filmden çıkarılmasının nedeni Durkin’in bunun izleyicilerin kaldıramayacağı kadar ağır olacağını düşünmesiydi. Yönetmen şöyle düşünüyor: “Aslında beni hikayeye çeken şeylerden biri de bunun bir Yunan trajedisi gibi hissettirmesiydi ve güreş dünyasında insanların geçmişlerinde hikaye anlatımında, neyin gerçek olup neyin olmadığı konusunda oldukça mitolojik bir unsur var. Bir film yapımcısı olarak Yunan tragedyasının yapısından ve bu lanet fikrini benimsemekten çok etkilendim.

“Lanetin gerçek bir şey olduğuna inanıyor muyum? Hayır. Ama ben lanetin psikolojisine inanıyorum. Eğer lanet kelimesini çıkarırsanız, geçmişte kötü şeylerin yaşandığı ve bir dizi trajik olayın yaşandığı bir aileden geliyorsanız, hayatınızda bir şeyler ters gittiğinde, bunu yapmak çok kolaydır. Sizden önceki insanların kaderini takip edeceğinize inanın. Lanetin mitolojik doğası öyle olmasa bile, gerçek olan lanetin psikolojisidir.”

Çıplak ayakla performans sergilemesiyle ünlü olan Kevin, 33 yaşından sonra yaşayan tek erkek kardeş. Bir süreliğine Hawaii’ye taşındı ve şu anda San Antonio, Teksas’ın dışındaki bir çiftlikte yaşıyor. Oğulları, Marshall ve Ross Von Erich, profesyonel güreş takımı oldu. Film, Kevin’in kısır döngüyü kırdığını ve diğer taraftan daha güçlü ve daha akıllı çıktığını anlatıyor.

Jeremy Allen White ve Harris Dickinson Demir Pençe'de
Jeremy Allen White ve Harris Dickinson Demir Pençe’de Fotoğraf: Brian Roedel/AP

Durkin şöyle devam ediyor: “Yeni bir hayat kurmayı çok başarılı bir şekilde başardı. İlk araştırmamda dikkatimi çeken şeylerden biri, trajedi ve duyguları hakkında konuşmak konusunda ne kadar açık olduğu, en karanlık günlerinde bunun ne kadar zor olduğu ve intiharla flört etmesiydi.

“Yeniden başlayıp güzel bir hayat kurabilmesinin bir nedeni de duygusal olarak oraya gidip her şeye dürüstçe bakabilmesiydi ve film de tam olarak bununla ilgili: eğer üzülmezsek ve anlaşmazsak bununla birlikte bu şeyler tekrar başımıza gelecek. Sonunda Kevin bununla başa çıktı ve yeni bir hayata başlayabildi. Gerçek hayatta çok bilge ve çok açık sözlüdür. O çok güzel bir adam ve onunla vakit geçirmek harika. Artık sakin ve bilge bir enerjiye sahip.”

The Iron Claw’ın basın notlarında şu anda 66 yaşında olan Kevin’in Fritz hakkında söylediği aktarılıyor: 1997’de ölen: “Babamı sevdim. Bana ve kardeşlerime karşı çok sert davrandı ama sanırım bu Teksas’a özgü bir durum. Babamın babası da ona karşı sertti. Yine de ona hayrandık. Babama hayrandık.”

Kevin kardeşleri hakkında şunları söylüyor: “İnanılmaz derecede yakındık, belki de şimdiye kadar tanıştığınız herkesten daha yakındık. Bir bakıma silah arkadaşıydık, çünkü biz ve onlar, özellikle de tüm bu kavgalara rağmen.”

John Sünger2005 tarihli makaleyi yazan Texas Monthly’nin kıdemli editörü, bir lanetten güreş tiyatrosunu anımsatan terimlerle bahsetmenin, her bir kardeşin hüzünlü şarkısının gerçeğini gizleyebileceğini savunuyor.

Spong telefonla şunları söylüyor: “Fritz’in her zaman Von Erich laneti hakkında konuşması ilginçti; bu, karakteri korumak olduğu için okunması veya duyulması her zaman çok zor olan şeylerden biriydi: iyinin ve kötünün güçlerini önermek. Bir güreş ringinde mücadele ediyormuş gibi sundukları aslında ailenin başına gelenler bunlar. Bana göre bu, gerçek sorunların ne olabileceğinden ve her oğul için farklı sorunların ortaya çıkabileceğinden bahsetmiyor.

“Düşünülmesi çok zor olan şeylerden biri de bu çünkü diğer olay örgüsü ne olursa olsun, benimsedikleri veya canlandırmaya çalıştıkları karakterler ne olursa olsun, iki ebeveynin altı oğlu vardı ve biri altı yaşındayken ölmüştü. ve sonra beş tane kaldı ve 20 yıl sonra tek tek ölmeye başladılar, ta ki geriye sadece bir tane kalana kadar. Lanetin ya da kötü şansın yanlış yönlendirilmesine dikkat etmek şimdiye kadar duyduğum en trajik şeylerden birini özümsememek anlamına geliyor.

Kevin Von Erich ve Zac Efron
Kevin Von Erich ve Zac Efron Fotoğraf: Jordan Strauss/Invision/AP

Von Erich’lerin hikayesi, gösterinin devam etmesi gereken değerleri somutlaştırıyor. Sonuçta bir senaryoyu takip eden bir dizi. Durkin’e göre bu, çekiciliğin bir parçası. Şöyle yorumluyor: “Güreş hiçbir zaman sonuçla ilgili değildir, performansla ilgilidir, tıpkı bir oyunu izlemeye gittiğinizde sonucun kararlaştırılması gibi. Oyuncular repliklerini öğrendiler. Ne olacağını biliyorlar.

“Bir hikayenin ortaya çıkmasını izlediğimizi biliyoruz. Ama bilmediğimiz şey onların performanslarının ne kadar iyi olacağı veya performans sırasında nasıl hissedeceğimiz ve oyuncunun bir izleyici olarak bende neleri ortaya çıkaracağı ve yaratacağı duygudur. Güreş de tamamen aynı.”

Yönetmen şunları ekliyor: “Güreşçiler performanslarına, izleyicileriyle nasıl bağlantı kurduklarına ve onları görmek için orada olan insanlara nasıl hissettirdiklerine göre değerlendiriliyor. Film, bu yolculuğu ve başarının hem güreşteki teknik yeteneğe hem de mikrofonda ne kadar iyi olduğunuza bağlı olduğunu araştırıyor. Seyirciyi ne kadar iyi ayağa kaldırabilirsiniz? Onlara ne hissettirebilirsiniz?

“Ben işin bu yönünü, güreşin gerçek performans sanatını ve aynı zamanda güzelliğini keşfetmek istedim. güreş koreografisi. Güreş, dans, spor ve performansın nihai birleşimi gibidir; oldukça nadir bir kombinasyon ve ben buna sanatsal açıdan biraz ışık tutmak istedim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir