‘Bir yığın kir beni akıtıyor’: neden bazı insanlar yenmeyen şeyleri can atıyor ve yiyor? Sağlık ve Refah

Mİrlandalı 20 yaşındaki ary (gerçek adı değil), itfaiyeci yeme alışkanlığından yeni kurtuldu. “Ergenlik dönemimin büyük bölümünde her altı ayda bir tek tek paketlenmiş kutulardan geçtim” diyor ve şöyle devam ediyor: “Ancak sınav sezonunda her üç haftada bir kutudan geçiyordum. İtfaiyecileri açtıktan sonra kutunun içinde kurumasını beklerdim, çünkü bu şekilde onları tercih ettim.”

Mary’de genellikle gıda dışı öğelerin tüketilmesini içeren bir yeme bozukluğu olarak sınıflandırılan pika (pike-a olarak telaffuz edilir) sendromu var. Ancak bu durumda bile, onun versiyonu olağandışıdır ve kendisini yalnız hissetmesine neden olur. “Başka kimsenin böyle bir şey yaşadığını duymadım” diyor. “İnternetteki aramalar zehirli yardım hattı telefon numaralarına veya hamilelik forumlarına yol açtı, çünkü bebek bekleyen anneler çoğu zaman ateş yakıcıların kokusunu arzuluyorlar. Ama benim yediğim gibi başkasının yemesi lazım.”

Pica, bir zamanlar gagasında tuhaf şeylerle uçup gitmesiyle ünlü saksağan türünün Latince adıdır. Sendrom muhtemelen küçük çocuklarda en yaygın olanıdır ve Mary için dokuz yıl önce bir kendini sakinleştirme aracı olarak o zaman başladı. “Kalemlerin lastiklerini çiğnerdim, kağıt ve mum yerdim. Bunların hepsi pika topluluğunda yaygındır” diyor. Benzin kokusunu her zaman sevmişti; ailesi yakıt ikmali yapmak için durduğunda arabadan çıkıp onu koklamıştı. Kış akşamlarında ateşi yakmaya gönüllü olmasının nedeni de budur. 11 yaşındayken “çok stresli bir olayın” ardından şöyle anımsıyor: “Kokladığım itfaiyecilerin kokusuna teslim oldum ve onları tattım.”

Pikanın ne kadar yaygın olduğunu söylemek zor çünkü yeterince araştırılmıyor ve yeterince rapor edilmiyor. Indiana’daki Purdue Üniversitesi’nde psikolojik bilimler ve yeme bozuklukları alanında araştırmacı olan Dr. Melinda Karth, bunun da ötesinde, “araştırmalarda pika tanımlarında farklılıklar var ve yetişkinlerde ‘anormal şeyler’ yediklerini kabul etme konusunda isteksizlik var” diyor. A Almanca çalışması 2022’de Epidemiyoloji ve Psikiyatrik Bilimler dergisinde yayınlanan 2.403 yetişkin katılımcıyla yapılan araştırmada, yaklaşık %5’inin en az bir pika davranışı dönemi bildirdiği, %1’inin ise bunun tekrarlayıcı olduğunu söylediği ortaya çıktı.

‘Kokladığım ateş yakıcıların kokusuna teslim oldum ve onları tattım.’ Fotoğraf: Goldfinch4ever/Getty Images/iStockphoto

Karth, “Pika oranları, zihinsel engelli veya beyin hasarı olan kişilerde, tipik beyin işlevlerine sahip insanlarla karşılaştırıldığında genellikle daha yüksektir” diyor. Pika en çok gençlerde yaygın gibi görünüyor, ancak “bunun nedeni yetişkinlerin tedaviye başvurma konusunda isteksiz olmaları olabilir”. Çocuklar söz konusu olduğunda Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), pikanın sıklıkla otizmle ilişkili olduğunu söylüyor.

Karth, pika sendromlu kişiler tarafından yenen yiyecekler arasında “kalem uçları, tebeşir, alçı, kir ve buz en yaygın olanları gibi görünüyor” diyor, ancak iştahın nedeni, yaygınlığı kadar gizemli. “Tüm yeme bozukluklarında olduğu gibi, hiçbir vakanın aynı olmadığını, dolayısıyla pika hastası olan kişilerin mutlaka aynı semptomları göstermediğini hatırlamak önemlidir.”

Kaygı bir rol oynayabilir. Pika hastası olan bazı kişilerin obsesif kompulsif davranışları var ve Karth şöyle diyor: “Obsesif kompulsiflik artık bir kaygı bozukluğu olarak görülmese de kaygıyla ilişkilidir.” Anksiyeteyle birlikte gelen dürtüsellik veya kompülsiflik, aşırı yeme bozukluğu veya bulimia nervosa gibi diğer yeme bozukluklarında da büyük rol oynar. Diğer yeme bozukluklarının çoğundan önemli bir fark, pikanın genel olarak “beden memnuniyetsizliği içermemesi”dir.

Bildiğimiz şey, insanların pika tedavisi için başvurduğu nadir durumlarda, aynı zamanda depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB) için de reçete edilen seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI ilaçları) “yararlı olduğunun gösterildiğidir”. Karth, OKB’de şöyle diyor: “Beyindeki serotoninde bir azalma var ve bu da kompulsif davranışlara ve dürtüselliğe katkıda bulunuyor olabilir. Dolayısıyla pikanın beyindeki düşük serotonin seviyeleriyle de ilişkili olması mümkün.”

Mineral eksikliklerinin uzun süredir başka bir olası neden olduğu öne sürülüyor. Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nde antropoloji ve küresel sağlık alanında doçent olan Sera L Young, bazı insanların piller ve madeni paralar gibi açıkça tehlikeli olan şeyleri arzulasa da, şöyle diyor: “Toprak ve çiğ mısır nişastasına olan arzunun fizyolojik bir işlevi var gibi görünüyor yeme bozukluğu olarak adlandırmak zor olurdu”. Çevrimiçi pika tartışmaları genellikle bu aralıkta yer alır ve çeşitli kil, tebeşir, toprak ve hatta mısır nişastası bazlı bebek pudrasının faydalarını paylaşır.

Young şunları söylüyor: “Kil binlerce yıldır tıbbi tedavilerde kullanılıyor ve yüzlerce hayvan türü onu yiyor. Peru papağanlarının kil yalamak için gölgelikten aşağıya inerek hayatlarını tehlikeye attığını gördüğünüzde ya da şempanzelerin bu tür kil için kazı yaptığını gördüğünüzde, ‘Bunda bir şey var’ diyebilirsiniz.”

Kuşların bunu diyetlerindeki toksinleri metabolize etmeye yardımcı olmak için yedikleri düşünülmektedir. Young şöyle diyor: “Kil gibi kuru, toz halindeki maddeler bağırsaklarınızın müsin tabakasına bağlanabiliyor ve bu nedenle toksinlerin ve patojenlerin geçmesine karşı bir bariyer oluşturuyor. Ayrıca toksinlere ve patojenlere kendileri de bağlanabilirler. Bunu bağırsaklarınız için çamur maskesi olarak düşünebilirsiniz.” Sorun şu ki, aynı zamanda demiri de emebiliyorlar ve pika genellikle anemi ile ilişkilendiriliyor; Young bu durumu ilk başta bu şekilde incelemeye başladı.

Tanzanya kıyılarında hamilelik sırasındaki anemi hakkında saha çalışması yapıyordu. “Kadınlar şöyle diyordu: ‘Hamileyken toprak yemeye başladık.’ Ben şöyle dedim: ‘Ne?’” Dışarıda otururken kadınların onu güneşte kavrulmuş toprağın tadına bakmaya teşvik ettiği anı hâlâ hatırlıyor. “Çok heyecan vericiydi; çaydaki tanenler gibi dilinizi kuruttu. Ama bundan hoşlanmaktan ziyade ilgimi çekti.”

Jeofaji olarak bilinen toprak yeme, Tanzanya’ya özgü olmaktan çok uzaktır. Young, “Yüksek gelirli ülkelerdeki pek çok kadın da aktif olarak dünyayı arıyor” diyor. “Çoğunlukla hamilelik ve mikro besin eksiklikleriyle, özellikle de anemiyle ilişkilidir.” Anemiyi daha da kötüleştirebiliyorsa bu sorunludur. Ancak yeni patateslerin topraksı tadını veya yağmurdan sonra dışarıdaki kokuyu seven herkes, kokunun ardındaki maddenin ilk çekiciliğine dair biraz fikir sahibi olabilir. Bu muhtemelen geosmindir (bir seskiterpenoid, yeryüzündeki mikroplar tarafından üretilen bir tür hidrokarbon) ve insanlar onun kokusuna oldukça duyarlıdır ve onu milyarda 0,1 oranında algılarlar. Bir çay kaşığını 200 olimpik yüzme havuzuna karıştırırsanız, Hala kokusunu alabilmek.

26 yaşında bir Amerikalı olan Diane (gerçek adı değil), 22 yaşlarında toprağı özlemeye başladı. “Küçük kız kardeşimin çömlekçilik okulundan aldığı küçük bir kurumuş kil parçasını denedikten sonra başladı” dedi. diyor. “Toprağın tadını sevdim; dilimde yağmurun kokusunu andıran tadı tattım. Daha fazlasını aramaya başladım.”

'Her şey kız kardeşimin çömlekçilik okulundan aldığı küçük bir kurumuş kil parçasını denedikten sonra başladı.'
‘Her şey kız kardeşimin çömlekçilik okulundan aldığı küçük bir kurumuş kil parçasını denedikten sonra başladı.’ Fotoğraf: Ekaterina savyolova/Getty Images

Jeofajiyle uğraşan insanlar genellikle gerçek uzmanlar gibi alışkanlıklarından bahseder. Diane kendine “Georgia beyaz kili veya kaolin beyaz kili gibi” yenilebilir kil “ısmarladı. Genellikle bir veya iki pound sipariş ediyordum ve herhangi bir isteği tatmin etmek için şurada burada küçük ısırıklar aldığım için bu aylarca sürüyordu. Çoğunlukla işime yaradı ama pek sevmedim çünkü dünyevi tadı hafifti ve dişlerime yapışan kil, çocukken yediğim kir ve çamura hiç benzemiyordu.”

Diane 24 yaşındayken Etsy’de “tam olarak istediğim türden pislikler” satan bir mağaza buldu. Kazılan derin toprak kili yerine, dışarıdaki kazılmış topraktı. Onu sevdim. Neredeyse çok fazla. Bir yıldan fazla bir süre boyunca her iki ayda bir 10 lbs sipariş ettim. Sonunda fiyatları yükselttiler, “bu yüzden kendi başıma elemek ve yemek için ucuz üst toprak almaya başladım”.

Young, bu uygulamanın zararlı olup olmadığı milyon dolarlık bir sorudur diyor. “Birçok şeyin doz tepkisiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bazen kilde kurşun buluyoruz, bazen radyoaktif, bazen de içinde iyi olmayan başka şeyler var. Az miktarda yemek faydalı gibi görünse de (bazı insanlar için), çok fazla yemek korkunç derecede yanlış sonuçlara yol açabilir.” Geçen yıl UKHSA çocuklarda kurşun zehirlenmesi vakalarını incelediğinde, etkilenenlerin %76’sında pika bulunduğunu tespit etti; maruziyet ağırlıklı olarak boya veya topraktan kaynaklanıyordu.

Young’ın araştırmasına göre bu davranışlar genellikle hamilelikten sonra azalıyor. “Zanzibar’da boylamsal bir araştırmada yer alan bir kadını çok net hatırlıyorum. Bunları yediğini söyledi, sonra bir yıl sonra geri döndüm, bir yıl sonra da geri döndüm ama değildi. Ben de şöyle dedim: ‘Bu şeyleri yemene ne sebep oldu?’ Ve halının üzerinde oturan iki yaşındaki çocuğunu işaret etti. Dedi ki: ‘O beni terk eder etmez arzularım da gitti.’”

Uzmanlık havasının yanı sıra, pikalı kişiler bağımlılığın dilini de paylaşma eğilimindedir. Hem Mary hem de Diane, pes etmek için “soğuk hindiye” gitmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Diane bunu 25 yaşında başardı. “Ayda birkaç kilodan, ayda bir kereden daha az toprak tadım almaya başladım. Henüz tekrarlamadım ama çok zor. Bir toprak yığınını ya da el değmemiş bir toprağı gördüğümde açlık tepkisi alıyorum. Kil kazan veya yürüyüş yapan insanların videolarını izliyorum ve kiri görmek ağzımın sulanmasına neden oluyor. Bunun durmasını o kadar çok diliyorum ki.” Kan testleri anemik olmadığını veya diyetinde önemli minerallerden herhangi birinin eksik olmadığını göstermesine rağmen, hayatının geri kalanında iştahla baş etmek zorunda kalacağından şüpheleniyor. “Yağmur sonrası tadını seviyorum ve sürekli onu arzuluyorum.”

Pikasıyla ilgili bir doktorla hiç konuşmadı. “Kendimi geri döndürmeye karar verdim çünkü bir doktora görünmem gerekebilecek bir noktanın olmasını istemedim ve bu, sevdiklerim tarafından yargılanmanın da ötesindeydi. Buna teslim olmak istemiyorum. Bu benim için kötü ve daha iyi olmak istiyorum.”

Mary, pikası dışında bağımlılık yapıcı bir kişiliğe sahip olmadığını söylüyor. “Sigara içtim ama bağımlılık yaptığını görmedim. Çok az miktarda içiyorum. Yasadışı uyuşturucularla ilgili hiçbir tecrübem yok ve sabah kahvemi rahatlıkla içemedim” diyor. Ayrıca pika sorununun anemisinden kaynaklanacağından emin olduğu için doktora da söylemedi. “Bir vejetaryen olarak dengeli beslenmek kesinlikle mümkün” diyor ve şöyle devam ediyor: “Fakat beslenmemde yeterince demir veya protein almıyordum.”

Onun yoksunluğu Ağustos ayında başladı. “Bunu yapabileceğimi hiç düşünmemiştim” diyor. “İlk başta kendimi çok hasta hissettim ve karşı konulmaz bir istek duyuyordum.” Artık kanserojen maddeler, uzun süreli sağlık etkileri ve hastalığın tekrarlaması konusunda rahatsız edici endişelerle baş başa kaldı. İlerlemesinden memnun olsa da şunları söylüyor: “İtfaiyecilerin bulunduğu süpermarket raflarının yanından geçmekte hâlâ zorlanıyorum ve açık bir kutunun yanında uzun süre kendime güvenemiyorum.”

Bu makale 19 Aralık 2023’te değiştirildi. Daha önceki bir versiyonda geosmin yanlış bir şekilde seskiterpenoid yerine bir protein olarak tanımlanıyordu.

İngiltere’de, Vurmak 0808-801-0677 numaralı telefondan iletişime geçilebilir. ABD’de yardım şu adreste mevcuttur: Nationaleatingdisorders.org veya arayarak ANAD’lar 800-375-7767 numaralı telefondan yeme bozuklukları yardım hattı. Avustralya’da, Kelebek Vakfı 1800 33 4673’tedir. Diğer uluslararası yardım hatlarına şu adreste ulaşılabilir: Yeme Bozukluğu Umut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir