Bilim insanları minik balıkların pnömatik matkap kadar yüksek ses çıkarabildiğini keşfetti | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Bilim insanları, dünyanın en küçük balıklarından birinin, havalı bir matkaptan daha yüksek ses çıkaran 140 desibelin üzerinde ses çıkarabildiğini keşfetti.

Yarı saydam Danionella serebrum yalnızca 12 mm uzunluğundadır ve omurlar arasında bilinen en küçük beyne sahiptir.

Ses ilk olarak Almanya’nın Berlin kentinde türü inceleyen ve balık tanklarının yanından geçerken sesleri duyabilen bilim adamları tarafından fark edildi.

Araştırmacılar daha sonra tam olarak ne olup bittiğini anlamak için balığın bulunduğu bir tanka yüksek hızlı kameralar kurdular.

Resim:
Danionella serebrumundan gelen sesler, balık tanklarının yanından geçen bilim adamları tarafından duyulabiliyordu. Resim: Senckenberg Doğal Araştırmalar Topluluğu

Araştırmanın başyazarı Verity Cook, New Scientist’e şöyle konuştu: “Balıklar o kadar gürültülü ki, tanklarının yanından geçerken bile duyulabilir nabız sesleri duyabiliyorsunuz.”

Ses, balığın kaburgalarından birinin yüzme kesesine çekilmesiyle ortaya çıkıyor ve bu da bir “davul sesi” yaratıyor.

Odysseus’un ay görevi kısa kesilecek
Balinaların şarkı söylemesiyle ilgili gizem ortaya çıktı

Gürültüyü yalnızca erkekler çıkarıyor ve bunu yapmalarının nedeni belirsiz. Ancak Bayan Cook bunun, onların iletişim kurmasına ve bulanık sularda birbirlerini bulmalarına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

“Ses çıkaranların yalnızca erkeklerin olması gerçeği, bunun diğer erkeklere yönelik saldırgan davranışlarla veya dişilerle çiftleşme davranışlarıyla ilgili olduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir