Bilim insanları, koruma bilincini artırmak için emojilerin biyolojik çeşitliliğini artırın | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Bilim insanları, emojilerin Dünya gezegenindeki biyolojik çeşitliliğin genişliğini daha iyi yansıtması gerektiğini söyledi.

iScience dergisinde yapılan bir araştırmaya göre kütüphane, 🦁, 🐯 ve 🐻 (aman Tanrım) gibi hayvanlara fazla eğilimli; bitkiler, mantarlar ve mikroorganizmalar yeterince temsil edilmiyor.

Araştırmayı yürüten biyologlar, ikonların artık modern sözlüğümüzün önemli bir parçası olduğunu ve daha çeşitli bir kataloğun biyolojik çeşitlilik ve koruma konusundaki tartışmalara yardımcı olabileceğini söyledi.

Şunları eklediler: “Giderek dijitalleşen toplumumuzda, emojilerin farkındalık yaratma ve dünyadaki yaşam çeşitliliğine yönelik takdiri artırma potansiyelini küçümsememeliyiz.”

Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, stok emojiler Unicode Emoji Alt Komitesi tarafından belirlenir.

Kataloğu düzenli olarak günceller, daha fazla insan ten rengi ve cinsiyeti eklemek gibi.

Milano Üniversitesi araştırmacıları, Emojipedia web sitesini kullanarak mevcut listeyi analiz ederken, doğa ve hayvanlarla ilgili her ikonu kategorize etti.

Toplamda 112 tane buldular; 92’si hayvan, 16’sı bitki ve tek bir mantar ve mikroorganizma.

Hayvanlar arasında bile bir çeşitlilik sorunu buldular.

Örneğin, birden fazla ayı (🐻 ve 🐻‍❄️) ve özellikle kel kartal (🦅) olsa da diğerleri yalnızca cins veya aile düzeyinde tanımlanabilir; karıncalar (🐜) veya timsahlar (🐊) gibi.

Hatta Emojipedia timsah simgesi hakkında şunu söylüyor: “Timsahlara benzeyebilir ve bir timsah için kullanılabilir.”

Devamını oku:
TikTok’un Tube Girl’ü hızla şöhrete kavuşuyor
2022’nin en büyük filmi artık bir video oyunu olarak geri dönüyor
Bilim adamları farelerin korkuyu deneyimlemesi için VR gözlükleri yapıyor

Genel olarak hayvan emojilerinin yüzde 76’sı omurgalılardan oluşuyor.

Bunların yalnızca %16’sı eklembacaklılar (böcekler ve kabuklular gibi), yalnızca %4’ü yumuşakçalar, %2’si cnidarians (denizanası ve mercan gibi su altı canlılarını düşünün) ve %1’i annelidlerdir (solucanlar ve sülükler gibi).

Ve nematodları ya da platihelmintleri temsil eden hiçbir şey yok. Bu doğru, tek bir tenya emojisi yok.

Araştırmacılar bu ayrımın “sorunlu” olduğunu söylese de emoji biyoçeşitliliğinin arttığını belirtti.

2015’e kıyasla hayvan ikonlarının sayısı iki kattan fazla arttı ve 2020’de sıradan bir solucan eklenene kadar annelidler hiç temsil edilmiyordu.

Cnidarlılar ilk emojilerini bir yıl sonra bir mercan aracılığıyla aldılar.

Araştırmacılar, sürekli güncellenen bir kataloğun, insanların “ikonik türleri tasvir eden simgelerin ötesinde, biyolojik çeşitlilikle ilgili çeşitli konuları ve duyguları daha etkili bir şekilde tartışmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir