Bilim insanları ‘evrene dair anlayışımızı zorlayan’ devasa bir keşifte bulundu | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Bilim insanları uzayda halka şeklinde devasa bir yapı keşfettiler ve bu yapı o kadar büyük ki evrene dair mevcut anlayışımızı zorluyor.

Büyük Halka olarak adlandırılan ultra büyük yapı, 1,3 milyar ışıkyılı çapa ve 4 milyar ışıkyılı çevre uzunluğuna sahip olup, Dünya’dan gece gökyüzünde görüldüğü gibi, Ay’ın kabaca 15 katı büyüklüğündedir.

Yapı, galaksilerden ve galaksi kümelerinden oluşuyor ve İngiliz doktora öğrencisi Alexia Lopez tarafından tanımlanan bu büyüklükteki ikinci yapıdır.

Ayrıca üç yıl önce 3,3 milyar ışıkyıllık bir yapı olan Dev Yay’ı da buldu.

Central Lancashire Üniversitesi’nde okuyan Bayan Lopez şunları söyledi: “Bu iki ultra büyük yapının hiçbirini, evrene dair mevcut anlayışımızla açıklamak kolay değil.

“Ve onların ultra büyük boyutları, ayırt edici şekilleri ve kozmolojik yakınlıkları kesinlikle bize önemli bir şey anlatıyor olmalı – ama tam olarak ne?”

Bayan Lopez tarafından Amerikan Astronomi Topluluğu’nun (AAS) 243. toplantısında sunulan bulgular, büyük ölçekte evrenin her yerde kabaca aynı görünmesi gerektiğini belirten temel kozmolojik ilkeye meydan okuyor gibi görünüyor.

Resim:
Büyük Halka, bu görüntünün merkezinde görülen galaksilerden ve galaksi kümelerinden oluşuyor. Resim: Stellarium/Central Lancashire Üniversitesi/PA Wire

Genel fikir birliği, evrendeki büyük yapıların kütleçekimsel kararsızlık olarak bilinen bir süreçle oluştuğu yönündedir.

Bu sürecin boyut sınırı yaklaşık 1,2 milyar ışık yılıdır, çünkü daha büyük herhangi bir şeyin oluşması için yeterli zaman olmazdı.

Bayan Lopez şunları söyledi: “Bu yapıların her ikisi de çok daha büyük; Dev Yay neredeyse üç kat daha büyük ve Büyük Halka’nın çevresi, Dev Yay’ın uzunluğuyla kıyaslanabilir.

“Mevcut kozmolojik teorilere göre, bu ölçekte yapıların mümkün olduğunu düşünmüyorduk.”

Analiz edilen veriler “o kadar uzakta ki bize ulaşması evrenin ömrünün yarısını aldı” diye ekledi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Neptün’ün gerçek rengi onlarca yıllık kafa karışıklığının ardından ortaya çıktı
Gizli ABD uzay uçağı gizli göreve çıkıyor

Büyük yapılar diğer kozmologlar tarafından da keşfedildi.

Bilim adamlarının tespit ettiği en büyük tek varlık, kabaca 10 milyar ışıkyılı genişliğindeki bir gökada üst kümesi olan Herkül-Corona Borealis Çin Seddi’dir.

Büyük Halka gökyüzünde neredeyse mükemmel bir daire gibi görünüyor, ancak Bayan Lopez’in analizi, yüzü Dünya ile aynı hizada olan daha çok tirbuşon şekline sahip olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir