Bilim adamları tarafından çürütülen ‘bira gözlüklerinin’ ardındaki neden | İngiltere Haberleri

Bilim insanları, “bira gözlüğü” etkisinin, içenlerin yüzlerinin içki etkisi altında daha simetrik görünmesi nedeniyle birini daha çekici bulmasından kaynaklandığı yönündeki teoriyi çürüttü.

Üniversitesi’nden araştırmacılar Portsmouth İnsanların birkaç içki içtikten sonra nasıl göründüğünü test etmek için bir barda yaşları 18 ile 62 arasında değişen 99 erkek ve kadını sorguladı.

Ancak Journal of Psychopharmacology’de yayınlanan çalışma şunları buldu: alkol yüz simetrisi tespitini bozdu ancak çekicilik değerlendirmelerini etkilemedi.

Bir sözcü şunları söyledi: “‘Bira gözlüğü’ terimi onlarca yıldır bir kişinin sarhoş ama ayık değilken birinden cinsel olarak etkilendiğini tanımlamak için kullanıldı.

“Etkinin olası bir açıklaması, alkolün içen kişinin yüz asimetrisini tespit etme yeteneğini zayıflatması ve böylece potansiyel partnerleri görsel olarak daha çekici hale getirmesidir.

“Mevcut araştırmalar, insanları başkaları için çekici kılan şeyin, yüzlerinin her iki tarafının da ne kadar iyi eşleştiği olduğunu gösterdi.

“Düşünce şu ki, ne kadar simetri olursa gen havuzu da o kadar iyi olur. Ancak alkol devreye girdiğinde kişinin etrafındaki yüzlerin simetrik olmadığını fark etme ihtimalinin azaldığı düşünülüyor.

“Ancak yeni bir deney, alkolün yüz simetrisi tespitini olumsuz etkilediğini ancak yüz çekiciliği değerlendirmeleri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını ortaya çıkardı.”

Üniversitenin psikoloji bölümünden Dr Alistair Harvey şunları söyledi: “Alkol, cinsel davranışın güçlü bir göstergesidir ve genellikle randevulardan önce veya sırasında tüketilir.

“Alkol içenlerin sekse daha fazla yönelmelerinin bir dizi olası nedeni var; bunlar arasında çekinme eksikliği, artan beklentiler, kişilik özellikleri ve bira gözlüğü etkisi yer alıyor.

“Bu konuyla ilgili sınırlı araştırma nedeniyle, insanların neden sıklıkla beklenmedik ve pişman olunan cinsel kaçışlar yaşadıklarını belirlemeye yardımcı olmak için bir saha deneyi yaptık.”

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Croydon’daki yangında iki kişi öldü
Yeni yılın onur listesi açıklandı
İngiltere daha ekstrem hava koşullarına hazırlanıyor

Dr Harvey, bulgulara ilişkin bir açıklamanın, çekiciliğin sadece yüz simetrisinin küçük etkilerinden ziyade birçok faktöre bağlı olabileceği olabileceğini söyledi.

Şöyle dedi: “‘Bira gözlüğü’ etkisinin varlığını inkar etmiyoruz, ancak bir deney için statik fotoğraflar yerine canlı modeller kullanıldığında bunun daha kolay tespit edilebileceğinden şüpheleniyoruz.

“Görüntüler, yapı, vücut şekli, boy, ifade ve giyim dahil olmak üzere çekiciliğe yönelik bir dizi önemli görsel kriteri gizliyor.

“Bu nedenle bulmacanın eksik parçasını bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir