Bilim adamları ‘Çin ejderhasına’ benzetilen 240 milyon yıllık sürüngeni ortaya çıkardı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

“Çin ejderhasına” benzetilen, olağanüstü uzun boyunlu 240 milyon yıllık deniz sürüngeni ilk kez tam anlamıyla resmedildi.

Dinocephalosaurus orientalis fosilleri ilk olarak güneydeki Guizhou eyaletinde keşfedildi. Çin 2003’te.

Daha eksiksiz başka örnekler bulduktan sonra bilim insanları artık yaratığın tam bir tasvirini sunabildiler.

DinozorTriyas döneminde yaşayan insanda 32 ayrı boyun omuru ve yüzgeçli uzuvlar vardı.

Resim:
Dinocephalosaurus orientalis fosilleri 2003 yılında Çin’in güneyindeki Guizhou eyaletinde keşfedildi. Resim: İskoçya Ulusal Müzeleri/PA

Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, mide bölgesinde iyi korunmuş balık buldu ve bu da balığın okyanus yaşamına çok iyi adapte olduğunu öne sürdü.

Nick Fraser, Ulusal Müzelerden İskoçyaFosili inceleyen uluslararası ekipte yer alan bilim insanı şunları söyledi: “Bu keşif, bu olağanüstü uzun boyunlu hayvanı ilk kez tam olarak görmemize olanak sağlıyor.

“Bu, paleontologları şaşırtmaya devam eden Triyas’ın tuhaf ve muhteşem dünyasının bir örneği daha.

“Uzun ve yılan benzeri efsanevi Çin ejderhasını anımsatan çarpıcı görünümü nedeniyle dünya çapında hayal gücünü harekete geçireceğinden eminiz.”

Dinocephalosaurus orientalis’in uzun boynu, hem Avrupa hem de Çin’in Orta Triyas dönemine ait bir başka deniz sürüngeni olan Tanystropheus Hydroides’in boynuyla karşılaştırıldı.

Her iki sürüngen de benzer büyüklükteydi ve ortak kafatası özelliklerine sahipti, ancak Dinocephalosaurus’un hem boynunda hem de gövdesinde çok daha fazla omur var, bu da onu daha çok bir yılana benzetiyor.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Bilim insanları uzun süreli Kovid beyin bulanıklığının altında yatan nedeni keşfetti

Uzay aracı ‘tüm insanlık için ileriye doğru dev bir adım’ atarak aya iniyor

İskoçya, Almanya, Amerika ve Çin’den araştırmacılar, Çin Bilimler Akademisi’nin bir parçası olan Pekin’deki Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nde Dinocephalosaurus orientalis hakkında 10 yıllık bir çalışmaya katıldı.

Yüzeysel benzerliklere rağmen Dinocephalosaurus’un, yaklaşık 40 milyon yıl sonra evrimleşen ve Loch Ness canavarına ilham kaynağı olduğu düşünülen ünlü uzun boyunlu plesiosaurlarla yakından akrabalığı yoktu.

Enstitüden Profesör Li Chun, uluslararası ekibin “bu hayvan hakkındaki mevcut bilgimizi geliştirmek için Çin Bilimler Akademisi’nde bulunan yeni keşfedilen örnekleri kullandığını” söyledi.

“Guizhou eyaletinin Triyas döneminde yaptığımız tüm olağanüstü buluntular arasında Dinocephalosaurus muhtemelen en dikkat çekici olanı olarak öne çıkıyor.”

Hayvanı tanımlayan makale, Dünya ve Çevre Bilimi: Edinburgh Kraliyet Cemiyeti’nin İşlemleri’nde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir