Bilim adamları Büyük Gize Sfenksinin ‘köken hikayesini’ keşfettiler | Dünya Haberleri

Kadın yüzü ve aslan gövdesiyle Büyük Gize Sfenksi binlerce yıldır arkeologları büyüledi ve şaşırttı.

Başlangıçta neye benziyordu? Kimi temsil etmek için tasarlandı? Bunlar tarihçilerin uğraştığı popüler sorular arasındadır.

Ancak tartışmalı bir gizem daha var: Doğa Ana onun yaratılışında bir rol oynadı mı? Mısırlılar gelmeden önce element güçleri kaya oluşumunu aşındırarak efsanevi yaratığa benzer bir şeye mi dönüştürdü?

New York Üniversitesi’nden bilim adamlarından oluşan bir ekip bunu çözmeye çalışıyor.

Resim:
Büyük Sfenks’in şekli aslında Doğa Ana tarafından mı yaratılmıştı?

NYU’da doçent olan Leif Ristroph, “Bulgularımız, Sfenks benzeri oluşumların erozyondan nasıl ortaya çıkabileceğine dair olası bir ‘köken hikayesi’ sunuyor” diye açıklıyor.

“Laboratuvar deneylerimiz şaşırtıcı bir şekilde Sfenks benzeri şekillerin aslında hızlı akışlarla aşındırılan malzemelerden gelebileceğini gösterdi.”

Çalışma, çöllerde bulunan ve yardang olarak bilinen, rüzgarla savrulan toz ve kumdan oluşan olağandışı kaya oluşumlarının kopyalanmasına odaklandı.

Bay Ristroph’un ekibi, Büyük Sfenks’in başlangıçta bu yardanglardan biri olduğu ve daha sonra insanlar tarafından detaylandırıldığı olasılığını araştırdı.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Elit Afgan komandoları İngilizler tarafından ‘ihanete uğradı’
İsrail-Hamas savaşında kritik önem taşıyan sınır kapısı

Bir laboratuvar Sfenks'i, bir zamanlar şekilsiz olan kil yığınlarına karşı hareket eden rüzgarı taklit eden bir deneyle oyulmuştur; daha sert malzeme aslanın
Resim:
Bir laboratuvar Sfenksi, bir zamanlar şekilsiz tümseklere karşı hareket eden rüzgarı taklit eden bir deneyle oyulmuştur. Resim: NYU Uygulamalı Matematik Laboratuvarı.

Bunu yapmak için, Büyük Sfenks’in bulunduğu kuzeydoğu Mısır’daki araziyi taklit ederek, içine daha sert, daha az aşınabilir malzeme yerleştirilmiş yumuşak kil yığınları aldılar.

Daha sonra bu oluşumları hızlı akan bir su akışıyla yıkayarak onları oyan ve yeniden şekillendiren rüzgarı taklit ettiler ve sonunda Sfenks benzeri bir oluşuma ulaştılar.

Daha sert veya daha dayanıklı malzeme, aslanın “başı” haline geldi ve alttan kesilmiş bir “boyun”, öne doğru uzanan “pençeler” ve kavisli “sırt” gibi diğer birçok özellik gelişti.

Bay Ristroph, “Sonuçlarımız, Sfenks benzeri oluşumların erozyondan nasıl meydana gelebileceğine dair basit bir köken teorisi sağlıyor” dedi.

“Aslında bugün, oturan veya yatan hayvanlara benzeyen, vardığımız sonuçları destekleyen yardanglar var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir