Bilim adamları, bir kuşun saldırısına uğramanın nasıl bir şey olduğunu hissedebilmeleri için fareler için VR gözlükleri yapıyor | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Araştırmacılar, laboratuvar fareleri için özgür bir yaşamı simüle etmek ve bir kuş tarafından avlanmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmelerini sağlamak için VR gözlükleri geliştirdiler.

Hayır, 1 Nisan değil; bu kompakt sanal gerçeklik özellikleri gerçekten de bir fareye mükemmel şekilde uyacak şekilde özel olarak tasarlandı.

Minyatür Kemirgen Stereo Aydınlatma VR (iMRSIV) olarak adlandırılan başlık, kemirgenlere sürükleyici bir 3D görüntü sağlamak için iki göz arasında bölünmüş iki lens ve iki ekrandan oluşuyor.

İnsanlar için VR gibi, fareler de dış dünyayı göremiyor ve kendilerini başka bir yerdeymiş gibi hissetmeleri sağlanıyor.

Ancak başımızın etrafına dolanan, takabileceğimiz kulaklıkların aksine, bunlar farenin yüzünün önüne konur.

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir farenin doğal ortamını simüle ederek davranışlarını daha iyi anlayabileceklerini söyledi.

Şimdiye kadar bu tür çabalar fareleri çevreleyen düz ekranlarla sınırlıydı. Bu ekranlar 3 boyutlu derinliği aktaramıyor ve fareler aynı zamanda laboratuvarın bazı kısımlarını da görebiliyor.

Hayatın için koş

Çalışma lideri Daniel Dombeck, gözlüklerin “çevreyle daha doğal bir şekilde etkileşime girmelerine” yardımcı olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, bir diğer avantajın ise yırtıcı kuşlar gibi havadan gelen tehditleri simüle edebilmeleri olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, gözlüklerin üst kısmına ve farelerin görüş alanlarının tepesine karanlık, genişleyen bir disk yansıttılar.

Diski fark ettiklerinde ya testler sırasında kullanılan koşu bandında daha hızlı koştular ya da dondular; bunların her ikisi de baş üstü tehditlere karşı gerçekten yaygın tepkilerdir.

Çalışmanın ortak yazarı John Issa, ekibin aynı zamanda farenin avcı olduğu senaryoları simüle etmek istediğini söyledi.

“Örneğin bir sineği kovalarken beyin aktivitesini izleyebilirdik” dedi. “Bu aktivite çok fazla derinlik algısı ve mesafeleri tahmin etmeyi içeriyor. Bunlar yakalamaya başlayabileceğimiz şeyler.”

Daha fazla bilim ve teknoloji haberi okuyun:
Oyun Ödülleri’nde kim kazandı?
Microsoft’un OpenAI bağları araştırılabilir
İngiltere’yi hedef alan gizli Rus casus birimi

Genel olarak araştırmacılar, gözlük takan, koşu bandında koşan farelerin beyinlerinin, özgür hayvanlara çok benzer şekilde aktive edildiğini buldu.

Ayrıca daha hızlı öğrendiler ve simüle edilmiş bir labirentte ödül bulmak gibi görevleri tamamlamada daha iyi oldular.

Bay Dombeck, nispeten ucuz olmaları ve ekran tabanlı alternatiflere göre daha az karmaşık laboratuvar kurulumları gerektirmeleri nedeniyle gözlüklerin daha fazla araştırmaya kapı açmasını umuyor.

Ayrıca insan beyninin tekrarlanan VR maruziyetine nasıl uyum sağladığına ve tepki verdiğine dair yeni bilgiler edinmeye de yardımcı olabilirler.

Hakemli araştırma Neuron dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir