Bilim adamları, bebeklere şarkı söylemenin dil öğrenmelerine yardımcı olmak için hayati önem taşıdığını söylüyor | Dil

A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P… Bunu kaç kişi okur? O melodi?

Cambridge Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre kulak kurdu, İngilizce konuşulan dünyada ebeveynleri çileden çıkarmaktan daha fazlasıdır; şarkı söylemenin bebeklerin dil öğrenmesine yardımcı olmak için çok önemli olduğunu bulmuşlardır.

Çalışma, bebeklerin dilleri, her yerde bulunan alfabe şarkısı gibi tekerlemeler veya şarkılarda görüldüğü gibi ritmik bilgilerden (tonun yükselişi ve alçalışı) öğrendiği sonucuna vardı.

Cambridge’deki ekip ayrıca bebeklerin yaklaşık yedi aylık olana kadar fonetik bilgileri (en küçük konuşma sesleri) işlemeye başlamadıklarını da keşfetti.

Araştırmacılar, elde edilen bulguların Nature Communications dergisinde yayınlandıgenellikle alfabeyle temsil edilen fonetik bilginin dil öğrenmenin anahtarı olduğu görüşüne karşı çıkıyor.

Ayrıca disleksi ve gelişimsel dil bozukluğunun, fonetik bilginin işlenmesindeki zorluklardan ziyade ritim algısıyla ilişkili olabileceğini öne sürdüğünü söylediler.

Araştırmanın yazarı, Cambridge Üniversitesi’nden sinir bilimci Prof Usha Goswami şunları söyledi: “Araştırmamız, çoğu bebek ‘şişe’ gibi tanıdık kelimeleri tanıyabilmesine rağmen, bireysel konuşma seslerinin yaklaşık yedi aya kadar güvenilir bir şekilde işlenmediğini gösteriyor. bu noktayla beraber.

“O andan itibaren bireysel konuşma sesleri hâlâ çok yavaş bir şekilde ekleniyor; dilin temelini oluşturamayacak kadar yavaş. Konuşma ritmi bilgisinin, iyi işleyen bir dil sisteminin gelişimini destekleyen gizli yapıştırıcı olduğuna inanıyoruz.

“Ebeveynler bebekleriyle mümkün olduğunca konuşmalı ve şarkı söylemeli ya da tekerlemeler gibi bebeğe yönelik konuşmalar kullanmalıdır çünkü bu, dil çıktısında bir fark yaratacaktır.”

Daha önce bebeklerin küçük ses unsurlarını öğrendikleri ve bunları bir araya getirerek kelimeler oluşturdukları düşünülüyordu.

Durumun böyle olup olmadığını anlamak için araştırmacılar, bir ilkokul öğretmeninin 18 tekerleme söylediği videoyu izleyen dört, yedi ve 11 aylık 50 bebeğin beyin aktivitesini kaydetti.

Ekip, bebeklerin bu bilgiyi beyinde nasıl kodladığını yorumlamak için özel algoritmalar kullandı.

Bilim adamları, bebeklerde fonetik kodlamanın, diş sesleriyle (üst ön dişler tarafından üretilir) (“baba” anlamına gelen “d” gibi) ve burun sesleriyle (hava akışı yönlendirildiğinde üretilir) başlayarak, yaşamın ilk yılında yavaş yavaş ortaya çıktığını buldu. burun) – örneğin “mumya” için “m”.

Goswami şunları söyledi: “Bebekler, fonetik bilgi eklemek için iskele veya iskelet gibi ritmik bilgileri kullanabilirler. Örneğin, İngilizce kelimelerin ritim kalıbının, ‘baba’ veya ‘mumya’ kelimelerinde olduğu gibi genellikle güçlü-zayıf olduğunu ve vurgunun ilk hecede olduğunu öğrenebilirler.

“Doğal konuşmayı dinlerken bir kelimenin nerede bitip diğerinin nerede başladığını tahmin etmek için bu ritim modelini kullanabilirler.”

Ritimin her dilin evrensel bir özelliği olduğunu ve tüm bebeklerin “saniyede iki kez güçlü bir heceye sahip güçlü bir vuruş yapısına maruz kaldıklarını” söyledi ve ekledi: “Biyolojik olarak bebeklerle konuşurken bunu vurgulamaya programlandık.”

Çalışma, dilin disleksi ve gelişimsel dil bozukluğu ile nasıl ilişkili olduğunu araştıran Goswami liderliğindeki BabyRhythm projesinin bir parçasını oluşturuyor.

Bunları fonetik problemlerle açıklamaya çalışmanın uzun bir geçmişi olduğunu ancak kanıtların birbirini tutmadığını ve çocukların dil öğrenme becerilerindeki bireysel farklılıkların ritimden kaynaklanabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir