Beyond Form incelemesi: sanat dünyasını ve diskoyu kuşatan inatçı rockçılar | Sanat ve Tasarım

A donmuş siyah poliüretan köpüğün büyük, pasaklı yığını bir köşeye çöküyor, dökülen malzeme akışın ortasında duruyor. İndirgenemez bir şey var Lynda Benglis1970 İsimsiz (Köln); bir kesinlik havası vardır; sanat yerçekimine, kimyaya ve biçimsizliğe indirgenmiştir.

Heykel sonlara doğru geliyor Formun Ötesinde: Soyutlamanın Çizgileri 1950-70Turner Contemporary’deki galerileri dolduran. Benglis’e varmadan önce, Hintli sanatçının aceleci çizgilerinden, noktalarından, lekelerinden ve karalamalarından oluşan bir savaş sonrası sanat turu yaptık. Arpita Singhöfkeli bir glossolalia ve titiz, havalı, sistemik sanat gibi Gillian Bilge ve Mary Martinbükülmemiş düzlemleri, aynaları ve Perspex dikdörtgenleri, mantıkları ve matematiksel olarak türetilmiş katı yapılarıyla.

Sheila Hicks tarafından dokunmuş ipliklerden oluşan şişkin bir duvar ve adı verilen dikenli bronz bir rölyefle karşılaştık. Katmandu, Dorothy Dehner1950’leri o kadar anımsatan bir çalışma ki sanki çocukluğuma geri dönmüşüm gibi hissediyorum. Çek sanatçının pişmiş topraktan bir heykelinde, anlatılamaz yaraları ve şarapnelle parçaları çiğnenmiş bir vazo ya da gövde gibi bir şey var ve tek bir cam göz bana bakıyor. Daniela Vinopalováve Louise Bourgeois’in lateks ve alçı heykelinde sünnet derilerinden endişe verici bir fallik çıkıntı yuvası çıkıyor.

Daniela Vinopalová, Heykel-vazo VIII, 1963-64. Fotoğraf: © 2016, Martin Polák

Başlık, 70’li yıllara yayılan ve vücut parçalarını, biçimsel titizliği ve tuhaflığı, matematiksel olanı, politik olanı, dokunmuş olanı, boyalı olanı, alçıyı, inşa edilmiş olanı, el yapımı olanı ve makineyi kapsayan bir serginin tutkusunu ve kapsamını gizlemektedir. yardım etti. Soyutlamanın çizgileri her yöne gider. Küratör Flavia Frigeri’nin dediği gibi saf form diye bir şey yoktur. Buradaki tüm işler, feminizmin yavaş yavaş ivme kazandığı bir dönemde, çoğunluğu erkek, beyaz ve heteroseksüel olan sanat dünyasından dışlanmış, hatta dışlanmış kadınlar tarafından yapıldı. Eserleri çoğunlukla hem Batı’da hem de Sovyet bloğunda zanaat veya iç dekorasyon olarak karalandı; bu aynı zamanda kadın sanatçılara Doğu Avrupa’da ve Sovyetler Birliği’nde sanatsal üretimi kontrol eden ve sansürleyen ideolojik kısıtlamalardan sapkın bir şekilde belirli bir özgürlük sağladı. bunu kesinlikle sanat olarak görüyor.

Slovak sanatçı Maria Bartuszová, görme engelli çocukların duyusal farkındalıklarına yardımcı olmak amacıyla öğretime yardımcı olarak kullanılan heykeller yaptı. Çoğunlukla sıvı alçıyla dolu balonlarla çalışıyordu ve yer çekiminin formlarını belirlemesine izin veriyordu. Buradakilerden biri, tavandan bir çekül üzerindeki ağırlık gibi asılı duran, alçıdan dev bir yağmur damlasına benziyor. Yakınlarda, duvarda asılı siyah bir kareye yerleştirilmiş topaklı siyah bir diskten ince bir lastik tüp yere düşüyor. Yere çarptığında yılan gibi kıvrılan tüpün, tıpkı bir böceğin hortumu gibi bir amacı varmış gibi görünüyor. Eva Hesse. Hesse’yi görmek her zaman güzeldir. İkinci bir çalışmada diskler çoğalarak göğüs benzeri bir hal aldı ve yerde kauçuk yerine gri ip bobinleri oluştu. Bunun ne olduğunu bilmemiz gerekiyor mu? Kendinden başka bir şey olması mı gerekiyor?

Başka bir köşede spagetti gibi yığılmış, mavi, sarı ve gümüş renkli alüminyum borulardan oluşan spot ışıklı bir düğüm kıvranıyor. Claire Falkenstein‘s Chain, 1960’larda bir süre dönmeler ve dönmeler yaptı. Los Angeles’ta yaşayan sanatçının çalışmaları, heykel kadar çizim de yapıyor, sicim teorisi kadar karmaşık ve soyut. Yakında, Brezilya Lygia Clark‘nin menteşeli metal levha şekilleri, kaideleri üzerinde camın altında katlanır ve açılır. Clark’ın Bicho’larının izleyici tarafından manipüle edilmesi amaçlanmıştı; şekilleri her zaman değişim halindeydi ve nihai bir formu yoktu. Çalışmasıyla etkileşime girmenin bir şekilde tedavi edici olması gerekiyordu. Artık camın altında hareketsizdirler ve elle tutulamazlar.

Agnes Martin’in 1965 tarihli, soluk kırmızı renkli kurşun kalemle çizilen ve grafit kalem çizgileriyle aşırı çizilmiş bir ızgarayla kaplanmış bir tuvali, camın arkasında neredeyse görünmez hale getirilmiştir. Her şeyin uğultulu olması gerekir, ancak son derece sınırlı kendi kendine empoze edilen araçlarla oluşturulan hassas, geçici genel etki (Martin’in çalışmasının tüm amacı budur) ortamdaki yansımalar karşısında tamamen kaybolur. Ama bu senin için sergi yapımı. Küratörler de sanatçılar gibi mevcut ve mümkün olanla çalışmalıdır.

Canavar… Yaşayan Heykellerle Marisa Merz, 1966. Fotoğraf: Renato Rinaldi, Archivio Merz’in izniyle, Marisa Merz/© SIAE

Marisa Merz mutfakta, dövülmüş alüminyum boruları artık bir kasap dükkanındaki bağırsaklar gibi kıvranan, bükülen ve tavandan sarkan devasa, hantal 1966 İsimsiz (Yaşayan Heykel) üzerinde çalışıyordu. Boruları alüminyum şeritlerden şekillendirdi, kesip büktü ve mutfak masasının üzerinde birbirine zımbaladı. Bu şey (buna başka ne ad verilebilir?) sonunda masanın üzerine asıldı ve daha sonra yerel bir diskonun tavanına asıldı. Muhteşem, kasvetli ve birikmiş, kazara yemek pişirme artıkları ve gece kulübünün dumanından dolayı yapışkan olan bu bina artık konservatörlerin endişelenmesi gereken Tate’e ait. Heykelin günlük kökenleri ona belli bir ihtişam katıyor; yukarı baktığınızda sıçramaları veya kiri göremezsiniz.

Buradaki en büyük zevklerden biri, malzemelere ve bunların kullanımına yönelik yaklaşımların çeşitliliğidir. Gösteri ne kadar çeşitli ve geniş olsa da Merz ve Barbara Hepworth, Benglis ve Elizabeth Frink, sisal ve tel ve gunk ve bronz, dokuma ve cam ve her türlü muhalif yaklaşım. Bridget Riley’nin arka ve beyaz ızgaralarla ilgili ilk deneylerindeki hassasiyeti ve Martin ile Wise’ın matematiksel olarak türetilmiş yapılarını ve kabartmalarını yaparkenki hassasiyeti, birbiriyle çelişen şeyler olarak görülebilir. Hannah WilkeAvucunun içinde modellenmiş gibi görünen belirsiz pişmiş toprak formlarıyla beş Androjen ve Vajinal Heykel.

Japon Amerikalı sanatçı Ruth Asawa’nın pirinç telden tığ işi ilmeklerle yaptığı asılı formu, sanki yapılmamış gibi değil de organik olarak büyümüş gibi hissettiriyor ve İtalyan sanatçı Carla Accardi‘nin bir tuvale zımbaladığı ve siyah vernikle aceleyle ritmik işaretlerle kapladığı şeffaf plastik ambalaj malzemesini kullanması, ahşap sedyenin tekrarlanan cila darbelerinin arkasında görünür olmasını sağlıyor. Baktığınız kadarıyla Accardi’nin eserinin nasıl yapıldığını içeriden dışarıya kadar izleyebilirsiniz. Burada bir şey diğerine, bir başkasına ve bir başkasına yol açıyor. Tüm zorluklara rağmen gelmeye devam ediyor.

Formun Ötesinde: Soyutlamanın Çizgileri, 1950-1970, 6 Mayıs’a kadar Turner Contemporary, Margate’te

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir