Beth Rigby: Postane skandalının ardından sorular devam ediyor – ancak Rishi Sunak kendini ateş hattından çekti | Siyaset Haberleri

Dokuz milyon insan, posta müdürlerinin adalet mücadelesine karşı ulusal düzeyde öfke patlamasına neden olan bir TV dizisini izlediğinde, bir başbakanın halkın ruh halini ve eylemini kabul etmesi iyi olur.

Ve tam olarak gördüğümüz şey bu Rishi Sunak bu hafta yap.

Başbakan skandaldan ‘şan’ aramakla suçlandı – canlı güncellemeler

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

Pazartesi günü, Tory Milletvekili David DavisYıllardır bu konu üzerinde mücadele veren 10 Numara’ya bu skandalla aylar yerine haftalar içinde ilgilenmesi talimatını kamuoyu önünde verdi.

Ve 48 saat sonra Bay Sunak, hükümetin yeni yasalar çıkaracağını duyurmak üzere ilk Başbakan’ın 2024 Soruları için posta kutusundaydı. yüzlerce mahkumiyet genel olarak bozulacakYıl sonuna kadar tazminat planlanıyor.

Milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, “Gerçeğin gün yüzüne çıkmasını, geçmişteki yanlışları düzeltmemizi ve mağdurların hak ettikleri adaleti bulmasını sağlayacağız.”

Hükümet, bu yasayı haftalar içinde masaya koyacağını doğruladı ve Horizon skandalının kurbanlarına yapmaları gereken tek şeyin “işledikleri suçları işlemediklerini belirten bir beyanı imzalamak” olduğunu söyleyerek hızlı bir şekilde aklanma taahhüdünün altını çizdi. Tazminat almakla suçlanıyorlar ve isimleri temize çıkıyor”.

Posta bakanı Kevin Hollinrake milletvekillerine, “Meclis önünde bunun kusursuz bir cihaz olduğunu iddia etmiyorum.” dedi.

“Fakat bu, bu insanların zaten acı çektiği çileye saygı gösteren orantılı bir karar.”

Devamını oku:
Eski Postane patronu CBE’sini geri verecek
Postane BT skandalının kilit isimleri kimler?

Hala hastalığın bulaşmasından muzdarip olan Başbakan için Johnson Ve Kafes yönetimlerin hızlı hareket etmekten başka seçeneği yoktu.

O, posta müdürlerine yönelik haksız kovuşturmalar ve mahkûmiyetler dizisinin başlamasına izin veremezdi. Cameron yıllar onu rahatsız etmek için geri gelir.

Meclis birleştiğinde kararlı davranmanın daha kolay olduğu doğrudur, ancak aynı zamanda Ruanda’yı sınır dışı etme planındaki zorlu bir sürecin ardından Bay Sunak’ın sonunda seçmenler nezdinde kendisine bir miktar itibar kazandırabileceğini umabileceği bir ipucu bulduğu da doğrudur. ondan pek hoşlanmıyor gibi görünen.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olun

Ancak bugünkü haberler bu skandalın başlangıcının sadece sonu.

Kurbanlara nihayet tazminat ödenip temize çıkarıldığında, Westminster’da dikkatler artık bu iddiaları takip eden Postanedekilere ve hatalı yazılımı tasarlayan BT devi Fujitsu’ya çevrildi.

Milletvekilleri bugün zaten bakanlara Japon yazılım şirketinin tazminat faturasının ödenmesine yardımcı olup olmayacağı konusunda baskı yapıyordu. kamu ihalelerinden çıkarıldı.

Bu skandalın kurbanları artık adalete kavuşurken, dikkatler olanlardan kimin sorumlu tutulabileceğine ve olası yaptırımların ne şekilde olabileceğine çevrilecek.

Cameron yıllarında bakanların, özellikle de Liberal Demokratların lideri ve eski posta işleri bakanı Ed Davey’in yanı sıra Postane ve Fujitsu’daki yöneticilerin yanıtlaması gereken sorular olacak.

Ancak bu hafta bu kadar hızlı harekete geçen mevcut başbakan, kendisini ve yönetimini ateş hattından çekme yönünde kararlı bir harekette bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir