‘Benim tutumum aynı’: El Ghazi’nin İsrail-Hamas savaşıyla ilgili yeni yazısı ‘sürpriz’ Mainz | Mainz 05

Mainz forveti Anwar El Ghazi’nin İsrail-Hamas savaşıyla ilgili yeni bir açıklaması, günler önce sosyal medyada çatışmayla ilgili başka bir yorum yayınladıktan sonra yaptırıma maruz kalan Bundesliga kulübünü şaşkına çevirdi.

Kulüpten o dönemde yapılan bir açıklamada, çatışmayla ilgili önceki açıklamalarının ardından uyarı ve uzaklaştırma cezası alan Hollandalı oyuncunun pişmanlık göstermesinin ardından Pazartesi günü idmanlara dönmesine izin verildiği belirtildi.

El Ghazi Çarşamba günü kulübün “anlaşılmaz” olduğunu söylediği başka bir açıklama daha yayınladı. Mainz, konuyu hukuki açıdan inceleyeceklerini söyledi.

El Ghazi, “Şüpheye yer bırakmamak adına, 27 Ekim 2023’teki açıklamam, hem FSV Mainz 05’e hem de kamuoyuna, son birkaç haftadır yaptığım sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili tek ve son açıklamamdı” diye yazdı.

“Bana atfedilen aksi yöndeki herhangi bir açıklama, yorum veya özür, gerçekte doğru değildir ve tarafımdan yapılmamış veya yetkilendirilmemiştir. Konumum, bunun başladığı zamankiyle aynı.

“Ben savaşa ve şiddete karşıyım. Ben tüm masum sivillerin öldürülmesine karşıyım. Ayrımcılığın her türlüsüne karşıyım. İslamofobiye karşıyım. Ben antisemitizme karşıyım. Ben soykırıma karşıyım. Apartheid’a karşıyım. Ben işgale karşıyım. Ben zulme karşıyım.”

Konumuyla ilgili “pişmanlık veya pişmanlık duymadığını” söyledi ve daha önce söylediklerinden uzaklaşmayı reddetti.

Eylül ayında Mainz’a katılan ve aynı zamanda Aston Villa ve Everton’da da forma giyen El Ghazi, daha sonra sildiği paylaşımı nedeniyle 17 Ekim’de uzaklaştırma cezası almıştı.

Çarşamba günü şunları yazdı: “Hiçbir devlete özel bir sorumluluk borçlu değilim. Hiçbir kişinin veya devletin sorgulanamaz ve hesap verebilir olduğuna ya da uluslararası hukukun üstünde olduğuna inanmıyorum.

“Gazze’de son üç haftada 3 bin 500’ü aşkın çocuğun öldürülmesinin hiçbir şekilde haklı gösterilmesi mümkün olamaz… Ben ve biz dünya olarak vicdanen sessiz kalamayız. Artık Gazze’deki cinayetlere son verilmesi çağrısında bulunmalıyız.”

İsrail, son çatışmaları tetikleyen Hamas’ın 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlediği saldırıda yaklaşık 300 asker ve 1.100 sivilin öldürüldüğünü söylüyor. Gazze Sağlık Bakanlığı, o tarihten bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 3 bin 648’i çocuk en az 8 bin 796 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

Mainz, çarşamba günü sosyal medyada kulüple ilgili son açıklamasını “şaşkınlık ve anlayışsızlıkla fark ettiğimiz” okuduklarını söyledi. Şöyle dediler: “Kulüp konuyu hukuki açıdan kontrol edecek ve sonra değerlendirecektir. Oyuncu Pazartesi günü hasta kaydı yaptı ve şu anda antrenman faaliyetinin bir parçası değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir