Beni her zaman rahatsız eden ‘iyi kız’ etiketinden nasıl kurtulurum? | Yaşam ve stil

Bağımlılık da dahil olmak üzere karmaşık ruh sağlığı sorunları olan ve tedavisini aradığım 18 yaşında otistik bir bireyim.

Ayık kalmaya çalışmanın bir parçası olarak çok fazla iç gözlem yapmaya zorlandım ve benim için ortaya çıkan bir şey de çocukken “iyi kız” olma konusunda hissettiğim baskıydı.

Kitap konusunda çok bilgili ve iyi huyluydum; Başımın belaya girmesinden korkuyordum. Bu nedenle, sosyal olarak büyük zorluklar yaşadığım ve derin bir depresyonda olduğum açıkça ortaya çıkmasına rağmen öğretmenler beni “mükemmel öğrenci” olarak yaltakladılar. Sadece gençliğimin başlarındaydı Akıl sağlığı sorunlarım derse devamımı ve notlarımı etkilemeye başladığında, hayatımdaki tüm yetişkinler gerçekten zorlandığımı kabul etti. O zaman bile bu, refahımla ilgili gerçek bir endişeden ziyade, “potansiyelimi gerçekleştiremediğim” için bir hayal kırıklığı olarak ortaya çıktı.

Tüm sorunlarımı göz ardı etmek için kullanılan “iyi kız” etiketi nedeniyle derin bir kızgınlık duyuyorum ve bunun son yıllarda bazı akılsız kararların alınmasına (kötü niyetli ilişki, içki, uyuşturucu) kısmen katkıda bulunduğunu düşünüyorum. hayatta benim için hayal ettikleri yolu seçmeyecektim.

Bu döngüden nasıl kurtulacağımı bilmiyorum. İyi kız olmak istemiyorum. Ama aynı zamanda yanlış kararların yanlış olduğunu kanıtlamak için kötü kararlarla kendimi yok etmek de istemiyorum. Dengeyi nasıl bulacağımı bilmiyorum.

Olan her şey için çok üzgünüm. Mektubunuz böylesine derin bilgilerle doluydu ama arada sırada anne babanızdan sadece bir kez bahsedilmiş olması beni şaşırttı. Bütün bunların neresindeler? Teknik olarak bir yetişkinsin ve belki de onlar için uzun zaman önce yetişkin oldun. Ancak duygusal desteğe ihtiyacınız olduğu ve ihtiyaç duyduğunuz açık.

Çocuk ruh sağlığı konularında oldukça bilgili ve deneyimli olan Çocuk Psikoterapistleri Derneği’ne kayıtlı çocuk ve ergen psikoterapisti Graham Music’e gittim.

Size otizm spektrum bozukluğu (ASC) tanısı koyan kişiye geri dönüp sizin için özel bir destek olup olmadığını sormanız mümkün mü? Peki bağımlılıklarınızda size kim yardım ediyor? Belki işinize yarar diye aşağıya bazı linkler koydum.

Music, ASC ile “nörotipik insanlara göre duyular karşısında daha fazla bunalabileceğinizi, daha az işlem kapasitesi olabileceğini ve dolayısıyla bazı şeyleri ‘anlamlandırmanın’ daha zor olabileceğini” açıkladı.

Size bağıran biri korkunç bir gürültüye dönüşüyor (aslında diğer kişinin öfkesini kontrol edememesi yerine). Music, “O zaman eğilim,” diyor, “geri çekilmek.”

Bunların hiçbiri etrafınızdaki yetişkinlerin yaptıklarını hiçbir şekilde mazur gösteremez ve bunların hiçbiri ihmali mazur gösteremez.

“Gerçekten yüreğim seninle” dedi Müzik, “o kadar uzun zamandır sessizce acı çekiyorsun ki, öyle görünüyor ki senin olduğun çocuk, onlar -öğretmenler ve ebeveynler- erken gelişmiş, parlak bir hayata sahip olabilsinler diye görmezden gelindi. öğrenci. Bu ödediğiniz yüksek bir bedel”.

Büyük duygular, eğer onları gerçekten tanımanıza ve hissetmenize izin verilmezse ve onlara sahip olduğunuz için kendinizi iyi hissetmenize izin verilmezse, onlar ortadan kaybolmazlar. İçe doğru giderler ve kendimize, özellikle de öfkeye yönelebilirler. Müzik, “iyi kız” kabuğunun ardında gerçekte nasıl hissettiğinizi görecek kimsenin yokluğunda göründüğünü düşündü, gerçekten yalnızca kendinize güvenebileceğinizi öğrendiniz. Çevremizdeki insanlar aracılığıyla kendimizi güvende hissetmeyi öğrenmeli, onlar da duygularımızı düzenlememize ve işlememize yardımcı olmalıdır. Müzik, nörolojik çeşitliliği anlayan ama aynı zamanda yanında savunmasız olabileceğiniz birinin arkanızı kollayıp kollamadığını merak etti.

Çok güzel bir soru soruyorsunuz: Denge nasıl bulunur? Görünüşe göre ya iyi bir kız olduğunu ya da isyanının aşırı, kendine zarar veren bir biçime büründüğünü öğrenmişsin. Kendinizi tanımlamanız gereken bir orta yol var, bunu başkalarının sizin yerinize yapmasına izin vermeyin.

Music, “Öfke ve umutsuzluk da dahil olmak üzere duygularınızın, onlara sahip çıkabileceğiniz ve o kişi olmaktan memnun olabileceğiniz şekilde gerçekten ciddiye alındığı, terapi olabilecek bir bağlam bulmanız gerekiyor” dedi.

Kızacak çok şeyin var. Sadece kendine değil.

Müzik, meydan okumanın gerçekten olumlu bir işaret olduğunu hissetti. İsyan ediyorsun. Bu iyi. Sadece biraz yardım alarak, etrafınızdakilerin istediklerinin tam tersini yapmanın, “yanlış olduklarını kanıtlamanın” ileriye giden yol olmadığını öğrenmeniz gerekiyor, eğer onların bunu yapma şekli kendinize zarar vermekse, çünkü bu, bir başkasının ihmalini tekrarlar. daha önce deneyimlediğiniz gerçek ihtiyaçlarınız. Bunu yapmak yalnızca size zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bir bakıma başkalarının nasıl davranacağınızı belirlemesine izin vermektir.

Otizm, madde bağımlılığı ve gençlerin ruh sağlığı hakkında daha fazla tavsiyeye şu adresten ulaşabilirsiniz: otizm.org.uk, youngminds.org.uk, psikoterapi.org.uk Ve çocukpsikoterapisi.org.uk

Annalisa Barbieri her hafta bir okuyucunun gönderdiği kişisel bir sorunu ele alıyor. Annalisa’dan tavsiye almak isterseniz lütfen sorununuzu şu adrese gönderin: ask.annalisa@theguardian.com. Annalisa kişisel yazışmalara giremediği için üzgün. Gönderimler şart ve koşullarımıza tabidir.

Tartışmanın makalenin gündeme getirdiği konular üzerinde kalmasını sağlamak için bu parçaya yapılan yorumlar önceden düzenlenmiştir. Lütfen sitede görünen yorumlarda kısa bir gecikme olabileceğini unutmayın.

Annalisa’nın podcast’inin son serisi mevcut Burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir