Beni değiştiren bir an: stresli ve üzgün bir halde 750 mil yürüdüm ve hayatımın amacını buldum | Ulusal parklar

BEN 2016’daki o gün babam konuşmadan önce bile bir şeylerin çok ters gittiğine dair tuhaf bir önseziye kapılmıştım. Kız kardeşim Katie’nin ciddi bir araba kazası geçirdiğini ve acilen hastaneye gitmem gerektiğini söyledi. Uçakla Plymouth’taki hastaneye kaldırılmıştı. Oraya anne-babamız ve diğer kız kardeşim Meg’in yanına gittim. Durumun ne kadar kötü olduğu çok çabuk ortaya çıktı. 21 yaşındaki Katie başından ve karın bölgesinden yaralanmıştı ve ilk gece hayatta kalıp kalamayacağı belli değildi. İki hafta boyunca yoğun bakımda kaldı, ardından onu besleyen tüp patladı ve kalp krizi geçirdi.

Olay gece oldu ve yine bir an önce hastaneye gitmem gerektiğini söyleyen bir telefon aldım. 23 yaşındaydım, biraz egolu, kendine güvenen bir genç adamdım ama bekleme odasında ilk panik atağımı yaşadım. Bir odaya çağrıldık ve muhtemelen gelemeyeceğini ve vedalaşmamızı söyledik. Ama yine başardı.

Hastanede iyileştiği haftalarda ben haftada üç kez oraya seyahat ediyordum ve bekleme odasından çalışıyordum. Çevresel risk işim hâlâ başlangıç ​​aşamasındaydı ama hızla büyüyordu, bu yüzden bazen günde 20 saat çalışıyordum ama bir şey olması durumunda Katie’nin yanında olmak istiyordum. Sırf 24 saatlik bir kaçış ve yalnızlık için fırsat buldukça yürüyüşe çıkarak veya vahşi kamp yaparak stresle başa çıktım.

Katie iyileşirken, Katie’nin hayatını kurtaran Devon hava ambulansına para toplamak için bir yıl içinde Birleşik Krallık’taki 15 milli parkın her birini yürüyerek en yüksek noktaya tırmanarak yürüme fikri aklıma geldi. Sanki bir şeyi geri veriyormuşum gibi hissetmek istedim ama aynı zamanda bencilce bu benim için bir kaçış olacaktı.

Katie’nin kazasından bir yıl sonra, Ocak 2017’de yola çıktım. Ortalama olarak her parkta 50 mil yürüdüm, yani toplamda yaklaşık 750 mil. Ara sıra arkadaşlarım ya da ailem de bana katılıyordu ama çoğunlukla bunu tek başıma yapıyordum. Gezilerin iş çevresine göre düzenlenmesi gerekiyordu, dolayısıyla hiçbiri üç günden uzun sürmedi, ancak hepsini kısa bir sürede yapmak fiziksel olarak zorlu hale getiriyordu.

Bir ren geyiği sürüsünü görerek Cairngorms’u iki gün içinde, Dartmoor’u ise 36 saat içinde yürüdüm. Çadır da dahil olmak üzere ihtiyacım olan her şeyi vahşi kampa taşıyordum, ancak bazen kalacak bir yer buluyordum. Muhteşemdi ve Britanya’nın en güzel yerlerinden bazılarını deneyimledim. Özellikle en uzak yerleri sevdim; en az ziyaret edilen milli parklardan biri olan North York Moors’a ve Northumberland’a aşık oldum.

‘Britanya’nın en güzel yerlerinden bazılarını deneyimledim’… Backhouse Ten Tors yarışmasına katılıyor. Fotoğraf: Malcolm Snelgrove

Dartmoor’da yürürken bir anlığına farkına vardım. İzolasyon ve nefes kesen manzara, zihnimin günden güne uzaklaşmasına yardımcı oldu ve işimin ne kadar yoğun olduğunu fark etmemi sağladı. Kurduğum her şeyi bırakıp yeniden başlamam gerektiği anlamına gelse bile, bana derin bir nefes alma ve tamamen yeni bir kariyer yolu düşünme motivasyonunu verdi.

Bir gecede olmadı. Sonraki yıllarda işimi sattım ama çalışmaya devam ettim, milyarlarca sterlinlik bir şirkette çalıştım ve her ay şirketin merkezi olan Kanada’ya uçtum.

Ailem Katie’nin kazasından sonra terapi gördü ama ben yapmamayı seçtim. Benim kaçışım, benim terapim dışarıda olmak, uzak yerlerde tek başıma olmaktı. İhtiyacınız olan her şeyi sırtınızda taşımak ve vahşi doğada kamp yapmak size pek çok şeyden alamayacağınız bir deneyim sunar çünkü etkili bir şekilde hayatta kalma modundasınız. Sadece bir sonraki dakikayı veya sonraki 10 dakikayı düşünüyorsunuz. Bu sayede her şeyden kopmayı başardım.

Başkalarının da bunu hissetmesini sağlayacak bir şey inşa etmek istedim. 2021’de kurumsal işten ayrıldım ve geçen yıl kurdum KampVahşi Bir arkadaşıyla; Yıllardır vahşi kamp yapmayı nasıl erişilebilir hale getireceğimizi konuşuyorduk. İki ana engel var. Birincisi, insanların potansiyel güven ve beceri eksikliğidir: nereye gideceğini, ne alacağını, ne bekleyeceğini bilmek ve ayrıca bunların yasallığı – bunu yapabilir miyim, biri beni harekete geçirir mi? İkinci engel ise özel mülkiyete kilitlenen arazi miktarıdır. İnsanların yerlere erişmesini sağlamak için arazi sahipleriyle pazarlık yapıyoruz.

Katie neredeyse tamamen iyileşti. O harika bir kadın ve beni diğer insanlara yardım etmeye ve sevdiğim bir şeyi yapmaya motive etti. Artık işim günlerce izin almayı içeriyor. Kendimi kapatacağım, özel arazilerde dolaşacağım ve diğer insanların gidebileceği güzel ve daha önce erişilemeyen yerleri bulacağım ve aynı harika deneyimi yaşayacağım.

Bu makalede dile getirilen konular hakkında bir fikriniz var mı? Mektup bölümümüzde yayınlanmak üzere 300 kelimeye kadar bir yanıtı e-posta ile göndermek istiyorsanız, lütfen burayı tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir