Ben bir dulum ve tüm güvenimi kaybettim; nasıl ilerleyebilirim? | Yaşam ve stil

Eşim 2012 yılında vefat etti. üç yıllar Lösemi teşhisi konulduktan sonra. İki kızımızı tek başıma büyüttüm; onlar benim hayatımın merkezi oldular.

En büyüğü 18 yaşında ve Tam burslu olarak üniversiteye gitmek için yurt dışına gitti. Onun adına mutlu ve heyecanlıyım. Küçük kız kardeşi de aynı uluslararası okula başvurmak istiyor ve eğer başarılı olursa o da 12 ay içinde evinden ayrılacak.

Yakında 55 yaşına gireceğim ve çok kasvetli bir geleceğe bakıyorum.

Yıllardır ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele ediyorum ve bunun sonucunda tüm özgüvenimi kaybettim. 15 yılı aşkın süredir ilaç kullanmama rağmen hiçbir iyileşme görmüyorum.

Eşim avukattı ve kariyerinde ona destek oldum, ölümünden beri iş bulmakta zorlanıyorum.

İçsel bir motivasyonum yok: Yapmayı çok istediğim o kadar çok şey var ki ama en temel görevleri tamamlamak için kendimi zar zor motive edebiliyorum.

Yaklaşık üç yıl önce Bana DEHB teşhisi konuldu ama ilaçlar pek işe yaramıyor ve nereden yardım bulacağımı bilmiyorum.

Ayrıca libidom yok ve başka birine karşı çekim duymuyorum. Karımın ölümünden bu yana birkaç kez seks yaptığımda, bunu kullanmam gerekti. Viagra ama işe yaramadı. vazgeçtim umarım bir daha sevgi dolu ve samimi bir ilişkim olur.

Kim olduğum ve ne hale geldiğim konusunda derin bir utanç duyuyorum.

Mektubunuz beni duygulandırdı. Karınıza destek oldunuz ve ona baktınız, dul kaldınız, iki kızınızı tek başınıza büyüttünüz – kulağa çok başarılı geliyor – ama yine de kim olduğunuzdan utanç duyuyorsunuz. Neden? Harika bir iş başardınız ama bunun bedelini ödediğini görebiliyorum. Ve bu sürpriz değil. Yaşadığınız şeyin gerçekten zor olduğunu düşünüyorum, ancak bence erkekler süreç dolayısıyla “zor” duygular hakkında konuşmayı daha zor bulabilirler.

UKCP’ye kayıtlı bir psikoterapist olan Lorna Evans şunları söyledi: “Yıllardır kızlarınızı tek ebeveyn olarak yetiştiriyorsunuz, ancak kısa bir süre sonra ilk kez kızlarınız evinizde olmadan tek başınıza olacaksınız. Karınızın ölümünün üzerinden geçen süre. Ve tanımlanmış bir rolünüz veya işiniz olmayacak. Ve hepimizin kendini yararlı hissetmeye ihtiyacı var.”

Bu oldukça sarsıcı bir durum ve meşgul olarak ve başkalarıyla ilgilenerek mesafeli tuttuğunuz sert duyguların artık hissedilmeye başladığını tahmin ediyorum.

İkimiz de sizin ya da kızlarınızın acınızı gidermek için herhangi bir terapi görüp görmediğinizi öğrenmek istedik. Her şey çok kilitli gibiydi. Çözümlenmemiş keder depresyonla sonuçlanabilir.

“Kimliğiniz ilgimi çekiyor; şu anda kimsiniz ve karınız hastalanmadan önce kimdiniz? Peki daha da önce, onunla tanışmadan önce?”

Evans sizi ilgi alanlarınız hakkında düşünmeye, hatta belki çocukluğunuza dönmeye teşvik etti. Yapmayı çok isteyeceğiniz ama belki de zaman veya para eksikliği nedeniyle hiç yapmadığınız veya “başkalarıyla ilgilenirken kendinize asla izin vermediğiniz şeyleri” koyabileceğiniz bir “kavanozda umut” önerdi. kağıt parçalarının üzerinde bir kavanozda. Küçük başla.

geçmiş bülten tanıtımını atla

DEHB’niz konusunda Evans, “kederinizin üstesinden gelecek, nöroçeşitliliği anlayan bir terapist aramanızı” önerdi. Bu, erteleme ve kaygı belirtilerinizi, DEHB’nin bunda oynadığı rolü normalleştirmenize ve doğrulamanıza ve yararlı başa çıkma stratejilerini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Şöyle ekliyor: “Seksi keşfetmeye başlamak için daha samimi bir ilişkide kendinizi çok güvende ve kontrollü hissetmeniz gerekeceğinden DEHB sekste de rol oynayacak. Gelecekteki herhangi bir cinsel partnerin DEHB’nizi anlaması yararlı olabilir.

Bir duyguya karşı kendimizi uyuşturmaya çalıştığımızda her şeyi uyuşturma eğiliminde olduğumuzu unutmayın. Vücudumuz tek bir anahtarı izole edebildiğimiz bir sigorta kutusu gibi değildir.

Sanırım kendini düşünmenin zamanı geldi. Pratisyen hekiminize/psikiyatristinize geri dönün ve inceleme isteyin (biliyorum randevu almak Kolay değil). Lütfen bir terapist arayın; bunun sizin için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bir gecede değişim beklemeyin. Uzun zamandır kederin içinde donup kaldın. Buzun çözülmesi zaman alacaktır. Nasıl hissettiğiniz konusunda arkadaşlarınıza ulaşmaya çalışın. Var Hiçbir şey utanmak.

Annalisa Barbieri her hafta bir okuyucunun gönderdiği kişisel bir sorunu ele alıyor. Annalisa’dan tavsiye almak isterseniz lütfen sorununuzu şu adrese gönderin: ask.annalisa@theguardian.com. Annalisa kişisel yazışmalara giremediği için üzgün. Gönderimler şart ve koşullarımıza tabidir.

Tartışmanın makalenin gündeme getirdiği konular üzerinde kalmasını sağlamak için bu parçaya ilişkin yorumlar önceden düzenlenmiştir. Lütfen sitede görünen yorumlarda kısa bir gecikme olabileceğini unutmayın.

Annalisa’nın podcast’inin son serisi mevcut Burada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir