BBCNOW/Brabbins/Godden incelemesi – yeni ve eski kadın seslerinden melankoli, meydan okuma ve enerji | Klasik müzik

Gırk, BBC Galler Ulusal Orkestrası’nın yeni konser serisi, adını Galler’in önde gelen bestecilerinden biri olan ve önemli eserleri ancak yakın zamanda gerektiği gibi takdir edilmeye başlanan Grace Williams’a odaklandığı için almıştır. 1956’da yazılan ve 1975’teki revizyonunda burada icra edilen İkinci Senfonisi, bir kadın olarak kendisine ikinci sınıf bir besteci muamelesi yapıldığı hissinin yol açtığı, hayatının büyük bölümünde onu rahatsız eden depresyona enerji veriyor ve onu yalanlıyor. . BBC Radyo 3’te, sanki bu noktayı kanıtlıyormuş gibi, onun The Parlour operasının aralıklı alıntısı yayınlandı. web sitesinde yanlışlıkla Geoffrey Williams’a aktarıldı.

Orkestra ve orkestra şefi Martyn Brabbins’in senfoniye kattığı bağlılık dikkate değerdi: İlk bölümün üflemeli yazısı – trompet neredeyse Williams’ın imza enstrümanı – cesur ve doğrudan, Allegro Marziale’de ima edilen militarist tonlar bu savaş zamanlarında fazlasıyla net bir şekilde yankılanıyor. Steve Hudson’ın unutulmaz obua solosunun yavaş hareketinde bile, altta yatan bir rahatsızlık devam ediyordu. Yine de hiçbir şey Williams’ın, derin ifadelere sahip Largo’nun daha da duygusal açıdan yüklü bir ses ortamına dönüştüğü, vurgulu ve meydan okuyan sonunun olduğu final kadar kapsamlı bir şekilde kendi ortamına hakim olduğunu gösteremedi.

Emilie Godden, Sarah Lianne Lewis’in The Sky Didn’t Fall filminin galasını yönetiyor. Fotoğraf: Kirsten Mcternan

Bu dizi aynı zamanda yeni ortaya çıkan yetenekleri ve BBC NOW’un besteci bağlantılı çalışmalarını da öne çıkarıyor. Sarah Lianne Lewis2018 yapımı The Sky Didn’t Fall adlı eserinin ilk gösterimi burada yapıldı. Benzer şekilde Kelt melankolisi ile örülmüş ve İrlandalı yazar Kerry Hardie’nin Babam Öldükten Sonra adlı şiirinden ilham alan bu eserde, yasın acısı, hayata dair aşırı farkındalıkla tezat oluşturuyor. Lewis, canlı bir şekilde kontrast oluşturan dokularında süregelen gerilimler yarattı; çözünürlüğü rahatlatıcı olmasa da rahatlatıcıydı. BBC ŞİMDİ kemancı Emilie Godden, ilk kez yönetmenlik yaparken otoriterdi.

Brabbins, konserin en dokunaklı parçası olan, 18. yüzyıl Fransız filozofu ve matematikçisinin uzlaşmaz tutkularını ve dehasını kutlayan monodramasından alınan Kaija Saariaho’nun Emilie’den Süiti’ni yönetti. Emilie du Châtelet. 42 yaşında lohusalık ateşinden ölecekti ve beş hareket dizisi onun ölümüne dair önsezilerini yansıtıyor, Isaac Newton’un Principia’sının çevirisini tamamlamak için çaresizce – öyle yaptı – ve ölümün verdiği unutkanlığa karşı koymak için. Saaiaho’nun yazılarının inceliği, Emma Tring’in yüksek sopranosunun güzelliği gibi büyüleyiciydi. Ancak salonda sözler yeterince duyulmuyordu – metin ve çeviri yalnızca dijital ortamda mevcuttu, bu biraz geçici bir düzenlemeydi – her bağlamda sinir bozucuydu, özellikle de bu sefer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir