BBC Radyo sunucusu Steve Wright öldü | İngiltere Haberleri

BBC’nin deneyimli radyo sunucusu ve yayıncılık “efsane”si Steve Wright, 69 yaşında hayatını kaybetti.

BBC, Wright’ın 40 yılı aşkın süredir BBC Radyo 1 ve Radyo 2’de programlara ev sahipliği yaptığını ve en son Pazar günü önceden kaydedilmiş bir Sevgililer Günü programına ev sahipliği yaptığını söyledi. Pazartesi günü öldü.

Ailesi saygı duruşunda bulunarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sevgili Steve Wright’ımızın vefatını derin bir üzüntü ve üzüntüyle duyuruyoruz.

“Steve, oğlu Tom ve kızı Lucy’nin yanı sıra kardeşi Laurence ve babası Richard’ı da geride bırakıyor.

“Ayrıca, Steve’in Birleşik Krallık’ın en kalıcı ve popüler radyo kişiliklerinden biri olarak günlük hayatlarına girmesine izin verme şansına ve büyük zevkine sahip olan, çok sevilen yakın arkadaşlar ve meslektaşlar ve milyonlarca sadık radyo dinleyicisi.”

Resim:
Wright, 1980’de Radio 1’de. Resim: Rex/Carol Norman/Shutterstock

Sir Elton John, 2010'da BBC Radio 2'deki Steve Wright Show'da. Resim: AP
Resim:
Sir Elton John, 2010’daki Steve Wright Show’da. Resim: AP

Steve Wright’a saygı duruşunda bulunuldu – güncellemeleri takip edin

BBC’deki patronlar da saygı duruşunda bulundular ve müzik direktörü Lorna Clarke, Wright’ı “olağanüstü bir yayıncı; izleyicilerin sevdiği ve çoğumuzun örnek aldığı biri” olarak tanımladı.

Şöyle devam etti: “Radyoyu seviyordu ve BBC’yi seviyordu ama hepsinden önemlisi… izleyicisini seviyordu.”

‘Baba’: BBC sunucuları saygı duruşunda bulunuyor

Aralarında Ken Bruce, Simon Mayo ve Tony Blackburn’ün de bulunduğu eski BBC radyo meslektaşları da anma törenine katıldı ve Mayo, DJ’i “en iyilerden biri” ve “muhteşem, yaratıcı bir sunucu kasırgası” olarak tanımladı.

Haber duyurulduğunda Radyo 2’de yayında olan Sara Cox, Wright’ın ölümünün ardından personelin “tamamen yıkıldığını, şoka uğradığını ve gafil avlandığını” söyledi.

“Steve olağanüstü bir yayıncıydı, gerçekten çok nazik bir insandı” dedi. “Esprili biriydi, sıcakkanlıydı ve Radio 2 ailesinin çok büyük bir parçasıydı ve DJ arkadaşlarımın da kesinlikle paramparça olacağını biliyorum.”

Güncel Radyo 2 kahvaltı sunucusu Zoe Ball, eski Twitter hesabı olan X’te hayatın eskisi gibi olmayacağını söylerken, Jo Whiley onu “bir efsane” ve yayıncının yayıncısı” olarak tanımladı.

Scott Mills, kendisiyle çalışma anılarını paylaşırken Wright’ın “bunu yapabilecek en iyi kişi” olduğunu söyledi.

Wright’ın çeşitli vesilelerle röportaj yaptığı Dame Esther Rantzen, kendisinin benzersiz bir yetenek olduğunu ve dinleyicilerinin sıklıkla “şirketine güvendiğini” söyledi.

“Sizinle röportaj yapıyor olsa da, bir dinleyici olarak bundan keyif alıyor olsanız da, her gün katılmayı sabırsızlıkla beklediğiniz bir tür kulüp yarattı” dedi.

“Bu çok ender rastlanan bir özellik ve bunu kolay bir şeymiş gibi gösteriyordu. Çoğu zaman çok komikti ve günlük öğleden sonra gösterisinden ayrıldığında, onun şirketine güvenen çoğumuz için gerçekten de gün içinde bir boşluk yarattı. gerçek bir kayıp.”

BBC’de 40 yıldan fazla

(LR): Steve Wright, yapım asistanı Dianne Oxberry ve Paul McCartney.  Resim: PA
Resim:
(LR): Wright, yapım asistanı Dianne Oxberry ve Paul McCartney, 1990. Resim: PA

1954’te Londra’nın güneyindeki Greenwich’te doğan Wright, kariyerine BBC’de katip olarak başladı ve şirketten ayrılıp 1976’da yayıncılık kariyerine başlamak üzere Thames Valley Radyo’ya katıldı.

Dört yıl sonra BBC’ye geri döndü ve 1981’de kariyerini tanımlayacak olan Steve Wright Öğleden Sonra programını başlatmadan önce Radyo 1’de hafta sonu programları sundu.

Chris Evans bu göreve getirilmeden önce, 1994’ten itibaren bir yıl boyunca Radyo 1 kahvaltı programına kısa bir süre ev sahipliği yaptı ve ardından Talk Radio’ya katılmak üzere ayrıldı – ancak 1996’da bir kez daha BBC’ye geri döndü.

1999’da öğleden sonra programını başlatmadan önce, 1996’dan itibaren Radyo 2’de Cumartesi programı ve Pazar Aşk Şarkıları sunmaya başladı.

İstasyondaki program değişikliklerinin ardından slot 2022’de Mills tarafından devralındı, ancak Wright Pazar Aşk Şarkılarının yanı sıra bir dizi özel program ve podcast sunmak için Radyo 2’de kaldı.

Wright, 1990'da pop yıldızı George Michael'la birlikte. Resim: PA
Resim:
1990 yılında pop yıldızı George Michael ile. Resim: PA

(LR): Wright, Mike Read ve Bruno Brooks'un 1988'deki fotoğrafı. Resim: PA
Resim:
(LR): Wright, Mike Read ve Bruno Brooks’un 1988’deki fotoğrafı. Resim: PA

Dinleyicilerinin onu ‘derinden sevdiği’ bir DJ

BBC genel müdürü Tim Davie, radyo hizmetlerinden dolayı MBE unvanına layık görülmesinden birkaç hafta sonra gerçekleşen ölümünün personel tarafından “kalbinin kırıldığını” söyledi.

Bay Davie, “Steve, onlarca yıldır hayatımızın büyük bir parçası olan gerçekten harika bir yayıncıydı” dedi. “O tam bir profesyoneldi; radyo sanatına tutkuyla bağlıydı ve dinleyicileriyle derin bir iletişim halindeydi.

“Bu, radyo hizmetleri için aldığı MBE ile Yeni Yıl Onur Listesi’nde hak ettiği şekilde tanındı. Hiç kimsenin izleyicilerin yüzlerini gülümseten programlar sunmak için daha fazla enerjisi yoktu. Onu derinden sevdiler. Steve ve ailesini düşünüyoruz ve onu çok özleyeceğim.”

(LR): Tony Blackburn, Wright ve Paul Gambachini'nin 2002'deki fotoğrafı. Resim: PA
Resim:
(LR): Tony Blackburn, Wright ve yayıncı Paul Gambaccini, 2002. Resim: PA

Radyo 2, Wright’ın hayatını istasyon genelinde çeşitli programlarla kutlamayı planladığını söyledi.

Onun ölümü geliyor Annie Nightingale’inkinden sadece bir ay sonraRadyo 1’in ilk kadın DJ’i.

Radyo 2’nin başkanı Helen Thomas şunları söyledi: “Steve, 20 yıldan daha uzun bir süre önce yaptığım ilk sunucuydu ve büyürken programlarını dinlediğim ve hayran kaldığım bu efsanevi yayıncının karşısında otururken hissettiğim saf şaşkınlığı hatırlıyorum. Hull’da.

“Radyo 2’deki hepimiz için o, mükemmel mizah anlayışı, zamanını cömertçe kullanması ve sonsuz bilgece sözleriyle harika bir meslektaş ve arkadaştı. Bunca yıl boyunca onun yanımızda olduğu için şanslıydık ve bunu sürdüreceğiz. Yeteneğini ve arkadaşlığını çok özlüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir