BBC, Huw Edwards skandalının merkezindeki aileden özür diledi | İngiltere Haberleri

BBC, Huw Edwards skandalına karışan aileden şikayetlerini ele alma şekli nedeniyle özür diledi.

BBC, uygunsuz davranış iddialarının incelenmesinin yedi hafta sürmesinin ardından, bir gencin ailesinden gelen şikayetlere yeterince hızlı yanıt vermediği suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Edwards.

Resim:
Resim: BBC

Edwards, kimdi BBC’nin en çok kazanan spikeribir gence müstehcen fotoğraflar için binlerce sterlin ödemekle suçlandı.

Temmuz 2023’te BBC editoryal olmayan şikayet politikaları ve süreçlerinin bir incelemesini yaptırdı ve bu, “bazı şikayetlerin kuruluşa nasıl kırmızı bayrakla işaretlendiğini değerlendirme” sözü verdi.

Ayrıca ek bir “bilgi toplama soruşturması” yapılmasını da emretti.

Şimdi, yedi ay sonra, rapor, şirketteki şikayetlerin nasıl işlendiği konusunda “daha fazla tutarlılığa” ihtiyaç olduğunu tespit etti ve Edwards hakkındaki ilk şikayetin ilgili vaka yönetimi sistemine kaydedilmediğinden dolayı görülemediğini ortaya çıkardı. üst düzey isimler tarafından.

Raporda ayrıca şikayetçiyle iletişim ve takip için belgelenmiş bir süreç bulunmadığının, dolayısıyla iletişim kurma girişimleri başarısız olduğunda izlenecek yolun net olmadığı vurgulandı.

‘Süreç iyileştirmelerini tam olarak kabul ediyoruz’

Bugün yayınlanan incelemeyle ilgili yorum yapan BBC Grubu Operasyon Direktörü Leigh Tavaziva şunları söyledi: “Mevcut süreçlerimiz ve sistemlerimiz genel olarak etkili bir şekilde çalışıyor olsa da, bu inceleme, her ne kadar olursa olsun, onları daha iyi bir şekilde birleştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Editoryal olmayan bir şikayet BBC’ye nasıl ulaştığında, gerektiğinde hızlı bir şekilde iletilir ve doğru kişiler tarafından ele alınır.

“İncelemenin süreç iyileştirmelerini belirlediği durumlarda bunları tam olarak kabul ediyoruz ve halihazırda mevcut olan bir dizi iyileştirmeyi içeren bir eylem planı sunuyoruz.

“Rapor, sunum yapan kişinin vakasındaki spesifik süreç eksikliklerini tespit ediyor. Bu vakadaki ilk şikayet üst yönetime yeterince hızlı iletilmedi ve bunun için şikayetçiden özür diledik.”

Bayan Tavaziva’nın liderliğini yaptığı ve Deloitte tarafından yürütülen raporda ayrıca, bazı çalışanların, özellikle de daha üst düzey bir personel veya yüksek profilli bir kişiyle ilgiliyse, BBC’ye şikayette bulunma konusunda tedirgin oldukları ortaya çıktı.

Ayrıca BBC’nin, şikayetlerle ilgilenen tüm ekiplere her şikayetin tam resmini vermek için “teknolojiyi daha iyi kullanması” önerildi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

BBC genel müdürü “Şikayetçiyle temas halindeyiz” dedi

Edwards’a yönelik iddialarla ilgili haberlerin ortaya çıkmasından yaklaşık bir hafta sonra, BBC genel müdürü Tim Davie ve diğer BBC patronları, önceden ayarlanan Lordlar İletişim Komitesi oturumunda parlamentoda sorguya çekildi.

‘BBC’nin itibarını zedelemeyin’ maddesi

O sırada Bay Davie şunu söyledi: “Biz şikayetçi ile temas halindeonların kaygılarını uygun şekilde dinleyip anlamak istiyoruz”.

Aynı zamanda BBC’nin yüksek maaşlı çalışanlarından hesap sorması sorulduğunda şu cevabı verdi: “Bence bu endüstrinin tarihi öyledir ki, güçlü konumdaki insanlar tarafından gücün kötüye kullanılması konusunda hepimizin endişelenmesi ve uygun şekilde gayret göstermesi gerekir.

“Kültürel ve politika açısından beklentilerinizin ne olduğu konusunda çok ama çok net olduğunuzdan emin olmalısınız.”

Şirketin davranış kuralları ve değerlerinden “gurur duyduğunu” söyleyerek, personelin endişelerini çalışma hattındaki harici bir desteğe gizlice bildirebildiği ihbar sürecini “güvenli bir yer” olarak nitelendirdi.

Ayrıca meslektaşlarına, şirketteki yüksek profilli sunucuların sözleşmelerinde BBC’nin itibarını zedelememeye ilişkin bir madde bulunduğunu doğruladı.

Orijinal iddialar

Edwards’ın iddiaları Bir gence müstehcen fotoğraflar için 35.000 £’dan fazla para ödediği iddiası ilk olarak 7 Temmuz Cuma günü The Sun’da yayınlandı. O sırada gazete onun adını vermemişti.

Beş gün sonra, Metropolitan Polisi herhangi bir suç faaliyetinin gerçekleştiğine inanmadıklarını söyledi ve başka bir işlem yapmayacaktır.

Edwards tartışmasının merkezindeki genç, BBC News’e yazdığı bir mektupta, avukatlar aracılığıyla, o sırada adı açıklanmayan sunucuyla ilgili uygunsuz veya yasa dışı hiçbir şeyin yaşanmadığını söyledi.

Kimliği konusunda yoğun spekülasyonların ardından BBC sunucu, Edwards’ın eşi, Vicky Flind, iddiaların merkezindeki kişinin kendisi olduğunu doğruladı.

Bir açıklamada onun “ciddi akıl sağlığı sorunları yaşadığını” ve “hastanede yatarak tedavi gördüğünü” söyledi.

Hikaye ilk ortaya çıktığından beri Edwards ekranlardan uzaktı.

BBC News’in 10 yaşındaki yüzü olan 62 yaşındaki adam, daha önce seçim gecesi haberlerine öncülük etmiş ve Kraliçe II. Elizabeth’in ölüm haberini vermişti. En son 5 Temmuz Çarşamba günü Kral’ın İskoçya ziyaretini konu alarak yayına çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir