BBC, ‘asılsız iddialar’ ürününün BENİ iyileştirebileceği üzerine Dragons’ Den bölümünü geri çekti | Entler ve Sanat Haberleri

BBC, bir ürünün BENİ iyileştirebileceği yönündeki “asılsız iddialar” hakkındaki endişeler nedeniyle Dragons’ Den’in bir bölümünü iPlayer’dan çekti.

İlk kez 18 Ocak’ta yayınlanan bölümde iş kadını Giselle Boxer, kronik yorgunluk sendromu olarak da bilinen ME’den (miyaljik ensefalomiyelit) iyileşmesine yardımcı olmak için “diyet, akupunktur, Çin otları ve kulak tohumlarını” kullandığını söyledi.

Küçük iğnesiz akupunktur cihazları olan kulak tohumlarıyla ilgili deneyimi onu, altı Ejderhanın hepsinden teklif alan ve gösteri tarihinde rekor bir başarı elde eden Acu Seeds markasını geliştirmeye yöneltti.

Genellikle Den’de beş Ejderha bulunur. Şu anki düzenli kadro Peter Jones, Deborah Meaden, Touker Suleyman, Sara Davies ve Steven Bartlett’ten oluşuyor. Ancak Acu Seeds bölümünde eski futbolcu, uzman ve iş adamı Gary Neville panele Dragon olarak katılmıştı.

Resim:
Dragons’ Den’de Touker Suleyman, Sara Davies, Deborah Meaden, Steven Bartlett, Gary Neville ve Peter Jones. Resim: BBC/PA

Bayan Boxer, The Diary Of A CEO podcast’ine ev sahipliği yapmasıyla da tanınan, şimdiye kadarki en genç Dragon olan Bartlett’in teklifini kabul etti.

Ancak ME kampanyacıları, Bayan Boxer’ın, Ejderhaların çok etkilendiği tedavinin etkinliği hakkında “temelsiz iddialarda” bulunduğunu söyledi.

Perşembe günü bir BBC sözcüsü şunları söyledi: “İle atılan endişeleri ciddiye alıyoruz, dolayısıyla bölümü inceliyoruz ve bu nedenle şu anda iPlayer’da mevcut değil.”

Yayıncı daha önce programı “girişimcilerin ürünlerini öne çıkardığını ve onları onaylamadığını” ve Bayan Boxer’ın “iş yaratmaya yol açan kişisel bir deneyimi” paylaştığını söyleyerek savundu.

Bayan Boxer ayrıca Dragons’ Den’in yapımcıları tarafından programda yer alması için “işe alındığını” söyleyerek kendini savundu.

Action for ME adlı yardım kuruluşu tarafından Avam Kamarası’nın iki seçilmiş komitesinin başkanlarına gönderilen açık mektupta, ürünün “iyileşmesinden sorumlu olduğunu ve bu nedenle etkili bir tedavi olarak görülmesi gerektiğini” öne süren sunumunun “çok endişe verici” olduğu belirtildi. .

ME aşırı yorgunluk, uyku sorunları ve konsantrasyon sorunları gibi belirtileri olan uzun vadeli bir durumdur. Tedavisi yok ancak NHS’ye göre hastalığın tedavisine yardımcı olabilecek tedaviler var.

Auriculartherapy oryantal akupunktur kulak tohumu çıkartma alçı auriculatherapy tedavisi fizyoterapi.  Resim: iStock
Resim:
Kulak tohumları küçük, iğnesiz akupunktur cihazlarıdır. Resim: iStock

Gösteri sırasında Bayan Boxer, potansiyel yatırımcılara, 26 yaşındayken kendisine ME teşhisi konulduktan sonra ürünü kurduğunu söyledi.

Kendisi şunları söyledi: “Dört yıl önce bana ME teşhisi konuldu. Yoğun bir sosyal hayat ve düzenli egzersiz yapan üst düzey bir reklam ajansında çalışmaktan, çoğunlukla eve bağımlı olmaya, yatağa dönmeden beş dakikadan fazla yürüyememeye başladım. .

“Doktorlar bana asla iyileşemeyeceğimi, bir daha çalışamayacağımı ve çocuk sahibi olamayacağımı söylediler.

“Diyet, akupunktur, Çin bitkileri ve kulak tohumlarını kullanarak kişisel bir şifa yolculuğuna çıktım. Bu kombinasyonu kullanmanın 12 ay içinde iyileşmeme yardımcı olduğuna inanıyorum.”

Acu Seeds ürünü “anksiyete, migren, hormonal sorunlar, uykusuzluk, kilo kaybı ve daha fazlası için DIY iğnesiz kulak akupunkturu” olarak tanımlandı.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Çalışma, Hainleri tespit etmenin neden bu kadar zor olduğunu ortaya koyuyor
Şimdiye kadarki en büyük araştırmaya göre kadınlar ‘ME’den daha fazla acı çekiyor’

İlgili kampanya grupları, bölümün BBC One’da prime time’da yayınlanması nedeniyle geniş bir izleyici kitlesinin bu konuşmayı duyacağından endişe ettiklerini söyledi ve bunun “bu tür alternatif tıbbın BENİ iyileştirebileceğine dair asılsız bir iddia anlamına geldiğini” iddia ettiler.

Action for ME mektubu şunu ekledi: “Maalesef ME için şu anda bilinen etkili bir tedavi yok. Diğer uzun vadeli rahatsızlıklarla karşılaştırıldığında bu hastalıkla ilgili belirgin bir araştırma azlığı mevcut, bu da ME’nin hala tedavisinin olmadığı anlamına geliyor.

“Sonuç olarak, insanlara yalnızca uygun niteliklere sahip sağlık uzmanlarından tıbbi tavsiye almalarını ve tedavi kararlarının kanıta dayalı ve tam olarak bilgilendirilmiş olmasını sağlamalarını hatırlatıyoruz.”

Mektupta ayrıca yayıncıların “içeriğin doğru olduğundan ve yanıltıcı ve potansiyel olarak tehlikeli bilgiler içermediğinden emin olmak için her türlü çabayı göstermesi” gerektiği belirtildi.

Basın Birliği, yorum almak üzere Acu Seeds ile temasa geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir