Başkalarını iyileştirme dürtüm beni asla memnun olmayan bir baba figürü haline getiriyor. Bir çıkış yolu var mı? | Dostluk

Başkalarını iyileştirmeye yönelik zorlayıcı bir dürtüye sahibim ve bu çoğu zaman başım belaya giriyor, çünkü diğerleri mutlaka gelişmek istemiyor ve bulundukları yerde mutlular. Ayrıca asla memnun olmayan bir baba figürüyle birlikte olmak beni rahatsız ediyor. Bu zorunluluktan kurtulmanın bir yolu var mı?

Eleanor diyor ki: İşyerimde buna hiç benzemeyen bir adam vardı ve onu ne zaman görsem kafamda bir sirk sunucusunun sesi çalmaya başlardı: “Yuvarla, yuvarla, bu inanılmaz doyumsuz bir adam: hiçbir kusuru çok küçük, iki sent için o Ben onun hayatını eleştireceğim ama o seninkini bedavaya eleştirecek!”

İnanılmaz tatmin edilemez bir adam olmak istemezsin. Bence bunu bilmek zaten iyi bir işaret.

Belki neden olabileceğiniz acıyı düşünmek yardımcı olabilir. Sürekli olarak eksik olarak görülmek korkunç, içi boş bir duygu. Bazen, hayal kırıklığı anlarında, başkalarının eleştirel yargılarına ateş açarız ve bunlar hararetli bir şekilde ortaya çıktıklarından, bunların hızla sönmesini bekleriz: parlak bir şekilde patlayan ama sönen işaret fişekleri. Gerçekte bu kararlar diğer insanların akıllarında korkunç derecede uzun bir süre kalır. İnsanlar kendi yetersizliklerinin raporlarını boyunlarına asılan kara tahtalar gibi taşıyorlar.

Birini sadece bir bölgeye itiyor olsanız bile – Daha fazla egzersiz yapın! Kendinizi işte uygulayın! – sizin yargıç olduğunuz ve onların da davalı oldukları yönündeki arka plan varsayımı tüm ilişkinin içine ya da daha kötüsü onların kendilerini nasıl gördüklerine sızabilir. Son derece nahoş ve çocuklaştırıcı olmasının yanı sıra, bu sonuçta verimsizdir. İnsanlar daha az Otorite olmadıklarını ya da tercihlerinin ve yargılarının yeterince iyi olmadığını sürekli duyuyorlarsa hayata tutunmaları ya da büyük değişiklikler yapmaları muhtemeldir.

Bu zarara yol açma riski göz önüne alındığında, başkalarının nasıl gelişmesi gerektiği konusunda kendi yargınıza son derece güvenmek istersiniz. Ancak herhangi birimizin diğerlerinin nasıl değişmesi gerektiği konusunda yargıya varma hakkına sahip olduğundan emin değilim. Eğer işlerin gidişatından memnunlarsa, kim için gelişme var? Senin için? Neden onların hayatlarına veya şirketlerine ilişkin değerlendirmeniz onlar için kendilerinden daha önemli olsun ki? Gelişmeyi “istememek” olarak okuduğunuz şeyin aslında pek çok insanın sadece hayalini kurduğu bir tatmin olması kesinlikle mümkün: belki de oldukları gibi yeterli olduklarını düşünüyorlar.

İtiraz ettiğiniz özelliklerin diğer tarafına odaklanmanız yardımcı olabilir. Kişiliğin bazı yönleri nadiren tek bir yüze sahiptir; Birini memnun eden aynı özellik, onun en iyi taraflarını da açıklayabilir. Planlar üzerinde telaşlanan, sıkı yaralanmış kişi aynı zamanda her şeyin yapılmasının tek sebebidir. İşiyle ilgilenmeye ikna edilemeyen kişi, çoğu zaman arkadaşlarına takdire şayan bir şekilde bağlanır veya şimdiki zamana demir atar. Hatta birini sinir bozucu derecede eleştirel yapan aynı güç, onun kendi projelerinde azimli bir şekilde kararlı olmasını da sağlayabilir. Belki de “iyileştirmeye” çalıştığınız şeyleri, kişinin kişiliğinin derinliklerine uzanan, dallara ayrılan bir özelliğin yalnızca bir kolu olarak görmeye çalışabilirsiniz; onu sökersen tüm olumlu şeyleri de değiştirirsin.

Belki son olarak bu durumdan etkilenen insanlardan yardım isteyebilirsiniz. Şöyle diyebilirsiniz: “Yapmanız gerektiğini düşündüğüm şeyler konusunda sizi rahatsız ettiğimi biliyorum, bunu neden yaptığımı bilmiyorum. Bunu yapmam sana nasıl hissettiriyor?” Bu tek başına işleri dengeleyebilir; başkalarına nerede başarısız olduklarını söylediğimizde dayattığımız hiyerarşinin bir kısmını geri alın. Ve belki de bunun onları nasıl etkilediğini öğrenmek, riskleri “başınızın belada” olmasından, gerçekten başka birinin acı çekmesine neden olabileceğiniz gerçeğine kaydırabilir; bu, bir motivasyon olarak daha fazla geçerli olabilir.

Sürekli yargılama, anlayış veya eşitlikle pek iyi uyum sağlamaz, bu nedenle ilişkilerinizde bunları istiyorsanız, yargının gitmesi gerekir. Eğer iyileştirme için çabalamak zorundaysanız, belki de çabalamanız gereken şey bu olabilir.


Bize bir soru sorun

Yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir çatışma, yol ayrımı veya ikilem mi var? Eleanor Gordon-Smith, hayatın büyük ve küçük soruları ve bulmacaları üzerinde düşünmenize yardımcı olacak. Sorularınız anonim tutulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir