Başbakan yardımcısı, aktivistlerin BLM gibi ‘Yahudi hayatlarının önemli olduğunu’ göstermesi gerektiğini söylüyor | Siyaset Haberleri

Başbakan yardımcısı, Hamas’ın İsrail’e saldırısının ardından “Yahudilerin hayatlarının önemli olduğu” yönünde “ahlaki netliğin” oluşmamasından korktuğunu söyledi.

Oliver Dowden, İngiltere’deki Yahudi cemaatinin, Filistin yanlısı yürüyüşlerden sonra “korkulu” olduğu konusunda uyardı.

Rishi Sunak’ın yardımcısı, Black Lives Matter protestolarıyla karşılaştırmalar yaptı George Floyd’un öldürülmesi ABD’de.

Bay Dowden, Bay Floyd’un öldürülmesinin ardından “ahlaki öfke” yaşansa da, Yahudilerin hayatlarının önemi konusunda aynı “açıklığın” Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasından bu yana ifade edilmediğini söyledi. 1.400 kişi öldürüldü ve 200’den fazla kişi rehin alındı.

En son politika: Dowden, ‘örtbas’ raporlarının ardından cinsel istismara ‘sıfır tolerans’ diyor

Pazar Sabahı Trevor Phillips ile konuşan Bay Dowden şunları söyledi: “ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından gördüğümüz ahlaki öfkeye ve netliğe bakarsanız, bunun biraz hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim. Black Lives Matter hareketinde sivil toplum genelinde Yahudilerin hayatlarının önemli olduğunu gösteren aynı türden bir ahlaki netlik görmedik.

“Bunun Yahudi toplumuna zarar veren bir neden olduğunu düşünüyorum ve bu beni de hayal kırıklığına uğratan bir şey.

“Görüyorum ki, ister kampüslerimizde ister başka yerlerde olsun, Yahudi halkının bu ülkede güvende olduğuna dair çok açık bir sinyal göndermemiz gerekiyor, sadece Yahudi halkının iyiliği için değil, İngiliz toplumunun iyiliği için.”

Şöyle ekledi: “İnsanların antisemitizmin ırkçılık olduğunu anlaması gerekiyor, tam nokta. Ve diğer ırkçılık biçimlerine gösterdiğimiz nefretin aynısını antisemitizme de göstermeliyiz.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


16:12

Filistin yanlısı bir ‘kaygı’ dile getiriyor

Bay Dowden bu yorumları, Sir Trevor’ın hafta sonu gerçekleşen Filistin yanlısı yürüyüşlerle ilgili sorusu üzerine yaptı.

Bir başka görüşmenin önümüzdeki Pazar günü Ateşkes Günü’nde yapılması planlanıyor ve Bay Dowden bunun hakkında “ciddi endişeleri” olduğunu söyledi.

“Önceki nesillerin fedakarlığının ciddi bir şekilde anılması ve İngiliz değerlerimizin savunulması anlamına gelen bir zamanda, polisin bu gösterinin güvenliği, yani gösterinin diğer ülkelere yayılıp yayılmaması konusunda çok dikkatli düşünmesi gerektiğini düşünüyorum. Şiddetli protesto ve bunun özellikle Yahudi cemaatine gönderdiği sinyal” dedi.

“Şimdi, Met Komiserinin konuyu inceleme altında tutmaya devam ettiğini anlıyorum ve bunun uygun olduğunu düşünüyorum.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İngiltere: Filistin yanlısı protestocular tutuklandı

Polise 11 Kasım’da yapılması planlanan yürüyüşün yasaklanması yönünde bir sinyal gönderip göndermediği sorulduğunda Bay Dowden, polisin “operasyonel olarak bağımsız” olduğunu söyledi.

Ancak şunu da ekledi: “Fakat bu yürüyüşle ilgili, hem ciddi anma eylemlerinin nasıl gerçekleştiği, hem de ilahilerin yolladığı korkutma türü ve orada olup bitenler açısından çok ciddi endişelerim var. yürüyüşler.

“Polisin operasyonel olarak bağımsız olmasının bölgenin kanunu olduğunu düşünüyorum. Ancak bu faktörleri dikkate almalarının önemli olduğunu düşünüyorum, evet.”

Londra’nın merkezindeki Trafalgar Meydanı’nda İsrail-Hamas savaşında ateşkes talebiyle toplanan binlerce Filistin yanlısı protestocunun ardından dört polis memuru yaralandı ve 29 kişi tutuklandı.

Metropolitan Polisi, söz konusu kişilerin ırkçı nefreti kışkırtma, diğer ırkçı saikli suçlar, şiddet ve bir polis memuruna saldırma suçlarından tutuklandığını söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Ateşkes Günü’nde Filistin yanlısı yürüyüşler yasaklanacak mı?

Protestocuların çoğunluğu barışçıl davranırken, bazılarının saldırgan pankartlar taşıdığı görüldü, diğerlerinin ise bazı Yahudilerin İsrail’in yok edilmesi anlamına geldiğine inandığı “nehirden denize, Filistin özgür olacak” sloganları attığı duyuldu.

Devamını oku:
Suella Braverman kabinedeki en tartışmalı bakan olarak konumundan memnun mu?
Sue Gray’in ateş vaftizi, Starmer’ın ateşkes krizini çözmeye çalışıyor

Ancak Filistin yanlısı protestocular bu tanıma itiraz etti.

İçişleri Bakanı Suella Braverman, daha önce Filistinlilere destek amaçlı sokak gösterilerini anlattığı için eleştiriliyor “nefret yürüyüşleri” olarak.

Sky News’e verdiği özel röportajda Bayan Braverman, Filistin yanlısı protestocuların Cenotaph’a zarar verdiğini söyledi. “Ayaklarının yere değmesinden daha hızlı bir şekilde hapishane hücresine konulmalı”.

Gelecek hafta sonu sokaklara çıkmayı planlayan on binlerce gösterici, acilen eyleme geçilmesini talep etti. Gazze’de ateşkes, Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana misilleme amaçlı saldırılarında 4.800’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 10.000 kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

Londra’daki gösteri organizatörleri, ulusal anma etkinliklerinin odak noktası olan Cenotaph savaş anıtının bulunduğu Whitehall bölgesinden uzak durma sözü verdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir