Başbakan Humza Yousaf, Holyrood’un COVID WhatsApp mesajları konusunda yanılttığı suçlamalarını reddetti | İngiltere Haberleri

Humza Yousaf, kendisinin ve yardımcısının Holyrood’u yanılttığı yönündeki iddiaları reddetti; zira muhalefet liderleri, hükümetinin Birleşik Krallık’taki Kovid-19 soruşturmasıyla ilişkilerini eleştirdi.

Perşembe günü Birinci Bakanın Soruları sırasında İskoç Muhafazakar lider Douglas Ross tarafından baskı altına alınan birinci bakan, İskoç hükümetinin soruşturmadan gelen mesaj taleplerini “çok dar” yorumladığını itiraf etti.

Birinci Bakan Yardımcısı Shona Robison, Çarşamba günü olayların zaman çizelgesini yayınlamak zorunda kaldı ve WhatsApp mesajları için taleplerin daha önce belirtildiği gibi Eylül ayı yerine Şubat ayında yapıldığını belirtti.

Bayan Robison, soruşturmanın “İskoç hükümetinin bilgi taleplerinin tam takvimini daha ayrıntılı olarak belirlememizi istemesinin” ardından zaman çizelgesinin belirlendiğini söyledi.

Bay Ross’un “gerçeği söylemediğini” itiraf etmesi istenen başbakan şöyle dedi: “Bunu kesinlikle reddediyorum. Açıkçası belirli WhatsApp gruplarından bahsediyordum.

“Soruşturmadan tam olarak kabul ettiğim nokta, onların isteklerini çok dar yorumladığımız ve daha sonra bunu yaparak soruşturmaya 14.000 mesaj ilettiğimizdir.”

İskoç hükümeti geçtiğimiz hafta, soruşturmaya ilişkin mesajları Pazartesi günü göndereceğini duyurdu; bu süre, son teslim tarihi dolduğu için, birinci bakanın kendi yazışmaları düzeltilmemiş olarak teslim edildi.

Bay Yousaf daha sonra kendi hükümeti ile İngiltere hükümeti arasında karşılaştırmalar yapmaya çalıştı ve bu hükümetin mesajlarının ifşa edilmesi üzerine “soruşturmayı mahkemeye taşıdığını” söyledi ve yönetiminin “incelemeden korkmadığını” ekledi.

İskoç hükümetinin gayri resmi mesajları 30 gün sonra silme politikasına atıfta bulunan Bay Ross, Bay Yousaf’a “selefinin ve hükümetteki diğer kişilerin incelemeden kaçarak mesajları sildiğini” söyledi.

Hem Bayan Robison hem de Bay Yousaf’ın önceki açıklamalarına atıfta bulunan Bay Ross şunları söyledi: “İskoç hükümetindeki en üst düzey iki kişi, Birleşik Krallık COVİD Sorgulaması yalnızca eylül ayında istenen mesajlar.

“Bu bir dil sürçmesi değildi, dürüst bir hata değildi, kasıtlıydı.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:43

Lord Mark Sedwill, pandeminin erken aşamalarında KOVİD bağışıklığı için ‘suçiçeği partileri’ önerdiği için özür diledi

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
COVID soruşturması: Şok edici açıklamalar ve patlayıcı kanıtlar

Sedwill, Kovid bağışıklığı için ‘suçiçeği partileri’ önerdiği için özür diledi

İskoç hükümeti tarafından yayınlanan zaman çizelgesine göre, soruşturma geçen yılın Kasım ayında mesajlara yönelik bir taslak talep göndererek “önemli karar alma süreçlerinde ne ölçüde resmi olmayan veya özel iletişimin olduğu, örneğin WhatsApp’ın bulunup bulunmadığı da dahil olmak üzere” sorularını sordu. kilit karar vericilerin bu tür kararlar hakkında iletişim kurmak veya bu tür kararları almak için kullandıkları gruplar (veya diğer grup sohbeti biçimleri)”.

Bu yılın Şubat ayında, talebin son versiyonu gönderildi ve daha geniş bir taleple birlikte “dahili ve harici e-postalar, kısa mesajlar veya WhatsApp mesajları (İskoç hükümeti ve özel veya kişisel cihazlarda) dahil olmak üzere önemli kararlarla ilgili her türlü iletişimin sağlanması” talep edildi. İskoç hükümetinin elinde”.

Bay Ross, birinci bakanı ve yardımcısını “örtbas ederken suçüstü yakalanmakla” suçladı.

Şöyle ekledi: “Bu odaya bilerek yalan beyanlarda bulundular.

“Humza Yousaf ve Shona Robison’un parlamentoyu yanlış yönlendirdiği şüphe götürmez değil mi?”

Yanıt veren ilk bakan şöyle dedi: “Durum böyle değil.”

Bay Yousaf ayrıca, özellikle kabine sekreteri Simon Case’in Boris Johnson hükümetinde çalışmayı “vahşi hayvanları evcilleştirmeye” benzetmesine atıfta bulunarak, konuyu bu haftaki soruşturmada ortaya çıkan açıklamalara çevirmeye çalıştı.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

Bu arada İskoç İşçi Partisi lideri Anas Sarwar, soruşturmaya verilen hukuki tavsiyenin düzeltilmiş hali nedeniyle sert tepki gösterdi.

Geçen ay soruşturmaya ilişkin bir notta, baş avukat Jamie Dawson KC, İskoç hükümetine, Ağustos ayındaki salgın sırasında hukuk görevlileri tarafından verilen tavsiyelere ilişkin hukuki ayrıcalıktan feragat edilmesi yönünde bir talepte bulunulduğunu ve bu talebin “sonraki birkaç görüşmede tartışıldığını” söyledi. durumlar”, ancak “bugüne kadar resmi bir yanıt gelmedi”.

Bay Dawson, İskoç hükümetinin pandemiyi nasıl ele aldığına ilişkin duruşmaların yeni yılın başlarında başlaması nedeniyle “böyle bir muafiyetten elde edilecek herhangi bir avantajın gereksiz olacağı bir noktaya hızla yaklaştığımızı” ekledi.

Başbakana meydan okuyan Bay Sarwar şunları söyledi: “Bundan daha açık olamazdı – birinci bakan hükümetinin kontrolünü kaybetti ve parlamentoyu birden fazla kez yanıltmış gibi görünüyor.

“Bu hükümetten bize tam şeffaflık ve işbirliği sözü verildi, ancak başarısız oldular.

“Hükümetin sağladığı hukuki tavsiye henüz tamamlanmadı ve bazı durumlarda neredeyse tamamı düzeltildi. Soruşturmanın avukatı bunun, soruşturmanın işlevini tam olarak yerine getirmesinin kısıtlandığı anlamına geldiğini söyledi.

“Pandemi sırasında, tecrit, bakım evlerine taburcu etme ve bildirimlerin yeniden canlandırılmaması gibi muhtemelen hukuki tavsiye içeren önemli kararlar vardı. Bu yüzden bu çok önemli.

“Bu önemli delili saklamak her mağdur için bir hakarettir” KOVİDaileleri ve tecrit ve kapatma altında yaşayan herkes.”

Bay Yousaf, düzeltmelerin yasal imtiyazlarla ilgili sorunlar nedeniyle yapıldığını doğruladı ve şunu ekledi: “Bu nedenle, elbette, nelerin düzeltilemeyeceği konusunda hukuk görevlilerimizle bir tartışma yapılması gerekecektir.

“Bilgileri kesinlikle düzeltilmemiş olarak gönderebildiğimiz durumlarda, hükümeti yöneten kişi olarak benim beklentim, bilgilerin tam olarak, düzeltilmemiş biçimde sağlanmasıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir