Barclays, maliyet düşürme hamlesiyle dünya çapında 5.000 kişiyi işten çıkarıyor | İş haberleri

Barclays, yöneticilerin maliyetleri düşürme ve bankanın karlılığını artırma yönündeki yeni çabalarının bir parçası olarak küresel iş gücünden 5.000 rolü çıkarma sürecinde.

Sky News, 2023 yılında İngiliz bankasının 84.000 güçlü kadrosundan toplam yaklaşık 5.000 kişinin işten çıkarıldığını ve bu azalmaların yaklaşık dörtte birinin İngiltere operasyonlarında gerçekleştiğinin düşünüldüğünü öğrendi.

İçeriden birine göre, geçen yılın ortasında işe alımların dondurulmasının ardından doldurulmayacak olan işten çıkarmalar ve boş pozisyonlar nedeniyle roller kaybedildi.

İşgücündeki azalma düzeyi, bu rakamın iki katından fazladır. medya raporlarında dolaşan geçen yılın sonlarında ve 2008 mali krizinden bu yana Barclays’in en önemli maliyet düşürme planlarından birini temsil ediyor.

Programın bir parçasını oluşturan işten çıkarmalar halihazırda uygulamaya kondu ancak henüz banka tarafından resmi olarak kamuya açıklanmadı.

Ancak Pazartesi günü Sky News’in bir sorusuna yanıt veren bir açıklamada Barclays sözcüsü şunları söyledi: “Barclays, işi basitleştirmek ve yeniden şekillendirmek, hizmeti iyileştirmek ve daha yüksek hizmet sunmak için tasarlanan devam eden verimlilik programının bir parçası olarak 2023 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 5.000 çalışan sayısını kaldırdı. İadeler.

“Grup aynı zamanda kilit iş kollarında ön büro rollerini seçmeli olarak işe almak için kapasite de yaratıyor.

“Etkilenen kişilerin çoğunluğu Barclays’in destek fonksiyonu, Barclays Execution Services “BX” ve Barclays Birleşik Krallık Operasyon Direktörü fonksiyonunda yer alıyor, çünkü yönetim katmanları azaltılıyor ve Grup teknoloji ve otomasyon yeteneklerini geliştiriyor.”

Barclays, “etkilenen meslektaşlarını bulundukları yere bağlı olarak eğitim, tavsiye ve yerleştirme hizmetleriyle desteklediğini” söyledi.

“Çalışan sayısını azaltma programı, 2023’ün 3. çeyreği sonuçlarında açıklanan ve 2023’ün 4. çeyreğinde (sonuçlar) alınacak potansiyel maddi yapısal maliyet eylem ücretinin bir parçasını oluşturuyor” diye ekledi.

Gelecek ayki yıllık sonuçlarında Barclays’e devam eden maliyet düşürme planları hakkında daha fazla ayrıntı vermesi için baskı yapılması muhtemel.

Daha fazlasını okuyun
Boeing’i kritik 48 saat bekliyor
Apple, cihazları yavaşlattığı iddiaları nedeniyle iPhone kullanıcılarına ödeme yapmaya başladı

Banka yıllardır yatırım bankacılığı operasyonlarının performansıyla boğuşuyor ve bu sorunu genel müdürü CS Venkatakrishnan’ın yönetimi altında çözmeyi taahhüt etti.

Bununla birlikte grupta meydana gelen işten çıkarmaların büyük bir kısmı, Barclays’in diğer bölgelerine arka ofis desteği sağlayan BX adı verilen merkezi hizmetler bölümüne odaklanıyor.

Raporlama Ekim ayının üçüncü çeyrek sonuçlarıBay Venkatakrishnan, şirketin daha verimli olmaya çalışırken karşılaştığı zorluklar konusunda samimi konuştu.

Medyaya, “Dünyanın her yerinde, iş gücümüzün büyüklüğünü her zaman ayarlıyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Barclays’in “bankanın farklı bölümlerinde verimlilik arayacağını, daha verimli bir organizasyon kurmaya, yaratmaya ve yürütmeye çalışacağını ve bizden verimliliği artırabileceğimizi düşündüğümüz tüm yerlere bakmamızı beklemelisiniz” diye ekledi. “.

Venkat olarak bilinen Bay Venkatakrishnan, Kasım 2021’de Jes Staley’nin ani ayrılmasının ardından paraşütle en üst göreve getirildi.

Bay Staley, merhum sübyancı Jeffrey Epstein’la olan dostluğunun doğası hakkında dürüst olmadığı yönündeki iddialar nedeniyle Belediye düzenleyicisiyle sert bir anlaşmazlığın ortasında ayrıldı.

Ekim ayında Mali Davranış Otoritesi 1 milyon sterlinden fazla para cezasına çarptırıldı ve meslektaşlarını ve düzenleyiciyi Bay Epstein ile olan bağları konusunda yanılttığı sonucuna vardıktan sonra onu Şehirden men etti

Barclays, uzun yıllardır yatırım bankasının geleceği konusundaki tartışmalarla boğuşuyor.

2011’de CEO olan Bob Diamond yönetiminde, Wall Street’in devleri arasına girmek için agresif ve başarılı bir girişimde bulunmuştu.

Bay Diamond’ın 2012 yılında Libor’daki faiz oranlarına hile karıştırma skandalı nedeniyle ayrılmasından bu yana, grubun

Pazartesi günü Barclays’in hisseleri 154,75 peni civarında işlem görüyordu ve bu da bankanın piyasa değerinin yaklaşık 23,5 milyar £ olmasını sağlıyordu.

Hisse senedi geçen yıl yaklaşık %10 oranında değer kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir