Bankacılar Yüz satış sahasında kriket şeflerini alt edecek | İş haberleri

İngiliz kriket şefleri gelecek hafta The Hundred’ın sekiz franchise’ındaki hisseleri satma planlarını başlatarak sporun sahiplik yapısında radikal bir yenilemeye yönelik bir adım daha atacak.

Sky News, İngiltere ve Galler Kriket Kurulu’nun (ECB), özel yatırımcıları Northern Superchargers ve Welsh Fire gibi takımlara alarak fon toplamaya hazırlanan bankacılarla önümüzdeki günlerde röportaj yapacağını öğrendi.

İçeridekiler Cumartesi günü Goldman Sachs, Raine ve Rothschild’in açık artırma süreci hakkında ECB’ye tavsiyede bulunma konusunda çekişme içinde olduklarını söyledi.

Yönetim organının planları uyarınca, her ev sahibi mekan kendi bireysel franchise’larının %51’ine sahip olacak ve geri kalanı tamamen veya kısmen ECB tarafından özel yatırımcılara satılacak.

Tahminler, gelirlerin çoğu mali açıdan zor durumda olan 18 ilçeye ve eğlence amaçlı krikete dağıtılmasıyla sürecin 100 milyon £ toplayabileceğini ileri sürdü.

Hindistan Premier Ligi (IPL) takımlarının destekçileri de dahil olmak üzere dünyanın en üretken spor yatırımcılarından bazılarının Hundred franchise’ına ilgi göstermesi bekleniyor.

ECB, yeni yapının 2025 turnuvası için zamanında uygulamaya konması amacıyla, franchise hisselerinin açık artırmasını merkezi olarak koordine etmeye çalışabilir.

Yakın zamanda Manchester United Futbol Kulübü’ndeki bir hissenin Sir Jim Ratcliffe’den Ineos Sports’a satışı konusunda danışmanlık yapan Raine ve Brentford, Tottenham Hotspur ve West Ham United ile anlaşmalar üzerinde çalışan Rothschild’in her ikisinin de güçlü spor kökenleri var.

Kaynaklar, ECB’nin bir danışmanın atanmasını Mayıs ayında onaylamasının beklendiğini söyledi.

ECB CEO’su Richard Gould bu hafta yaptığı açıklamada, “Özel yatırımların yüze çıktığını görmek istediğimiz konusunda güçlü bir fikir birliği var.” dedi.

“Bunun merkezi rekabetten ziyade takımlara yatırım yoluyla olması gerektiği konusunda çok güçlü bir fikir birliği var ve şimdi kontrolün, gelirin ve sermayenin nasıl paylaşılacağı açısından bunun potansiyel olarak nasıl görünebileceğine dair seçenekler üzerinde çalışıyoruz.” “

Bristol City Futbol Kulübü’nün eski genel müdürü Bay Gould, Surrey’deki görev süresi boyunca The Hundred’ın açık sözlü eleştirmenlerinden biriydi.

Bankacılık teklifi, İngiliz kriketine Londra’da listelenen satın alma şirketi Bridgepoint Group’tan Hundred’ın çoğunluk hissesini satın alma teklifi gelmesinden yaklaşık 18 ay sonra geldi.

Daha fazla iş haberini okuyun
Thames Water krizi, holding şirketinin borcunu ödeyememesiyle derinleşiyor
Konut fiyatları altı ay sonra ilk kez düştü
Body Shop yöneticileri kurtarma anlaşmasına giden yol olarak CVA’yı planlıyor

Bridgepoint, İngiliz kriketine 300 milyon £ tutarında yeni para kazandırabilecek bir anlaşma kapsamında formatın %75 hissesini satın almayı önerdi.

Ancak ECB, The Hundred’ın kontrolünden vazgeçme konusunda isteksizdi ve Bridgepoint’in teklifinin değerinin önemli ölçüde düşük olduğunu hissetti.

Bununla birlikte, son planının da bölücü olduğu kanıtlanıyor; Yüz’ün dışında kalan bazı ilçeler tekliflerden memnun değil.

Geçen yılın erkekler Yüz finalini Oval Yenilmezler kazanırken, kadınlar yarışmasında Southern Brave zafer kazandı.

Bu yılın turnuvası 23 Temmuz hafta sonunda erkeklerde ve kadınlarda son şampiyonların sırasıyla Birmingham Phoenix ve London Spirit ile karşılaşmasıyla başlayacak.

The Hundred, oyunun diğer formatlarının ilginin azaldığı bir dönemde, özellikle kadın ve genç seyirciler arasında halkın krikete olan ilgisinin yeniden canlanmasına yardımcı oldu.

İlçe futbolunun mali durumu uzun yıllardan beri sıkıntılı ve çoğu kişi 50’nin üzerinde kriketin uzun vadede hayatta kalacağına şüpheyle yaklaşıyor.

Yorkshire County Kriket Kulübü, ırkçılık skandalının etkilerinin etkisiyle son aylarda mali çöküşün eşiğine gelirken, diğer bazı kulüpler de yeni yatırımcılarla görüşmeleri araştırıyor.

ECB sözcüsü bu hafta sonu yorum yapmayı reddederken, bankaların hiçbiri yorum talebine yanıt vermedi veya kendisine ulaşılamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir