Bakanlar son dakika ‘geçici çözümü’ ile ücretsiz çocuk bakımı planını kurtarmaya çalışıyor | İlk yıllar eğitimi

Bakanlar, programın başlatılmasıyla ilgili kaosu kontrol altına almak amacıyla ebeveynlerin yeni ücretsiz çocuk bakım saatlerine erişim konusundaki endişelerini gidermek için 11. saate yönelik bir “geçici çözüm” buldular.

Pazartesi günü başbakan, ücretsiz çocuk bakımına erişimin genişletilmesiyle ilgili “bazı pratik sorunlar” olduğunu itiraf etti ancak bunun İngiltere’de planlandığı gibi devam edeceği konusunda ısrar etti.

Geçen hafta Guardian, planın kreşlere fon tahsisi ve personel eksikliği gibi sorunlarla dolu olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca ebeveynlerin geçen bahar bütçesinde şansölye tarafından vaat edilen desteği almak için ihtiyaç duydukları koda erişmelerini engelleyen teknik sorunlar da vardı.

Guardian’ın edindiği bilgiye göre, Eğitim Bakanlığı’nda (DfE) bir hafta süren hararetli tartışmaların ardından, hayır kurumları ve ilk yılları temsil eden gruplar, bakanlığın krizi çözme girişimlerini dinlemek üzere Pazartesi sabahı acil bir toplantıya çağrıldı.

Nisan ayında ücretsiz çocuk bakımına hak kazanan iki yaşındaki çocukların ebeveynlerine, fonlanan saatlere erişmelerine izin verecek otomatik bir kod verilecek. Ancak okul öncesi eğitim sağlayıcıları, ebeveynlere sunulan kontenjan sayısını sınırlayacak personel krizine çözüm bulmak için çok az şey yapacağını söyledi.

Hükümetin geçici çözümü, kampanya grubunun yaptığı flaş anketin ardından geldi hamile sonra vidalı Uygun olan 10 ebeveynden yalnızca birinin ücretsiz saatleri almak için ihtiyaç duyduğu koda sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Mevcut ücretsiz saatlere hak kazanamayan uygun çalışan ebeveynlere ücretlerde %20 tasarruf sağlayan vergisiz çocuk bakımı planını kullanan binlerce ebeveyn, ihtiyaç duydukları yeni kodu zamanında alamadıklarını bildirdi.

Pazartesi günü Buckinghamshire’daki Ulusal Film ve Televizyon okulunda konuşan Rishi Sunak, hükümetin “çocuk bakımında ülkemizin tarihindeki en büyük genişlemeyi” sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Ancak planın uygulanmasında zorluklarla karşılaşıldığını itiraf etti.

“Birçok aile kaydolmayı başardı ve her şey yolunda gidiyor, ancak bazı ailelerin karşılaştığı bazı pratik sorunlar var” dedi. “Tüm bu insanlara, biz konuşurken bu sorunların çözüldüğüne dair güvence vermek istiyorum. Bu ailelerin hepsi hak ettikleri çocuk bakımına kavuşacak.”

Nisan 2024’ten itibaren, uygun çalışan ebeveynler Her iki yaşındaki çocuk 15 saatlik ücretsiz çocuk bakımı için başvurabilir; 15 saatlik hizmet, Eylül ayından itibaren dokuz aydan üçe kadar olan çocukların hak sahibi ebeveynlerine uzatılacaktır. Eylül 2025’ten itibaren, beş yaşın altındaki çocukların uygun ebeveynlerine haftada 30 saat çocuk bakımı hakkı verilecek.

İlk yıl kuruluşları, birçok kreşin, sunulan her bir yer için yerel yetkililer tarafından kendilerine ne kadar ödeme yapılacağından hâlâ habersiz olduğunu söyledi. Ayrıca sektördeki personel krizi konusunda sürekli uyarılar, anaokulları ve anaokullarının kitlesel özelleştirilmesine ilişkin korkular ve en yoksul ve en savunmasız çocukların 4 milyar sterlinlik programın dışında bırakıldığı yönündeki eleştiriler de mevcut.

Gölge Eğitim Bakanı Bridget Phillipson Milletvekili parlamentoda acil bir soru yönelterek hükümetten ebeveynlerin bu fırsatı kaçırıp kaçırmayacağını açıklamasını istedi ve planı “karmaşa” olarak nitelendirdi.

Çocuklardan, Ailelerden ve Refahtan Sorumlu Bakan Milletvekili David Johnston, on binlerce ailenin halihazırda başarılı bir şekilde kaydolmasıyla hükümetin “planlandığı gibi kullanıma sunacağımızdan emin” olduğunu söyledi. “Hiçbir ebeveyn kaybedebileceğinden endişelenmesin” dedi.

Kendisi, vergiden muaf çocuk bakımı yeniden onay tarihi 15 Şubat ile 1 Nisan arasında olan ve uygunluklarını kanıtlamakta zorluklarla karşılaşan ebeveynlere ne yapmaları gerektiğini anlatan bir mektup alacağını da sözlerine ekledi.

Anaokullarının karşı karşıya olduğu belirsizlik sorulduğunda Johnston, çoğunun yerel yetkililerden alacakları paranın zaten farkında olduğunu ve yalnızca “küçük bir sayıya” henüz bu konuda bilgi verilmediğini söyledi. Hükümetin bu alanlarla çalıştığını ve Nisan ayına kadar “doğru yerde olacaklarından emin” olduğunu söyledi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Bu yıl sağlayıcı sayısında %5’lik bir düşüşe neden olan maliyet baskıları sorulduğunda Johnston, bakanların finansman oranlarının kreşlerle yapılan istişarelere dayalı olarak “sağlayıcıların finansman baskılarını karşılamalarına yardımcı olmak için elimizden geleni yaptıklarını” söyledi.

Daha fazla personelin işe alınması gerektiğini kabul etti, ancak planın bunu başarmak için kasıtlı olarak aşamalı hale getirildiğini ve önümüzdeki haftalarda bir kreş işe alım kampanyasının planlandığını belirtti. Anaokullarının kapanmasına rağmen daha fazla yer ve genel olarak %4 daha fazla çocuk bakıcısı olduğunu söyledi.

Erken Eğitim ve Çocuk Bakımı Koalisyonu direktörü Sarah Ronan geçici çözümü memnuniyetle karşıladı ancak sorunların devam ettiğini söyledi.

Şöyle söyledi: “Hata, bunu çalışır hale getirmek için çok çalışan DfE’deki devlet memurlarında değil. Hata, hizmeti kullanan ailelerin veya hizmeti sunan sağlayıcıların ihtiyaçlarını değil, kendi seçim takvimini karşılamak için tasarlanan politikayı aceleye getiren politikacılardadır.”

DfE’den bir sözcü, binlerce ebeveynin Nisan ayında ücretsiz saat başvurusunda bulunduğunu, ancak ihtiyaç duydukları kodu Şubat ayının sonundan veya Mart ayından önce alamayanların, Şubat ayının ortasından önce HMRC’den otomatik olarak kod alacağını söyledi.

Şöyle dediler: “Ebeveynlerin her üç ayda bir uygunluklarını yeniden teyit ettiği vergisiz çocuk bakımı sisteminde önceden var olan bir özellik, Nisan ayından çok daha önce kod isteyen az sayıda sağlayıcıyla birleştiğinde az sayıdaki ebeveyni etkiliyor.

“Şubat veya Mart ayının ikinci yarısına kadar çevrimiçi olarak yeniden onaylayamayan ebeveynler, bu nedenle herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmadan Şubat ortasından önce otomatik olarak HMRC’den kod içeren bir mektup alacaklar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir