Bakanlar hisse satışına hazırlanırken NatWest 350 milyon £ ikramiye ödeyecek | İş haberleri

NatWest Grubu, hükümetin, kurtarılan borç veren kuruluşta eyaletin kalan hissesini önemli ölçüde azaltabilecek bir perakende hisse teklifi için planlar hazırlaması nedeniyle personel ikramiyesi olarak yaklaşık 350 milyon £ ödemeye hazırlanıyor.

Sky News, NatWest’in, İngiliz vergi mükellefleri tarafından kurtarılmasından bu yana en karlı yılını açıklaması beklenen bu haftaki yıllık sonuçlar öncesinde ikramiye potu tekliflerini sonuçlandırdığını öğrendi.

City’nin artan faiz oranlarıyla desteklenen daha yüksek kar tahminlerine rağmen, ödemeler geçen yılki 367 milyon £ rakamının biraz altında olacak.

Geçici genel müdür Paul Thwaite tarafından denetlenecek olan NatWest sonuçlarının açıklanması, banka için çalkantılı bir yılın ardından gelecek.

2023 yılı, geçen yaz yaşanan kavganın hakimiyetinde geçti Nigel Farage’ın ‘bankası siliniyor’UKIP’in eski lideri.

Başlangıçta ısrar ettikten sonra Bay FarageTicari nedenlerden dolayı Coutts’un hesapları kapatılırken, kararda siyasi görüşlerinin baskın etken olduğunu gösteren kayıtlar elde edildi.

BBC’ye konuyla ilgili yanlış bir hikaye hakkında bilgi veren Dame Alison Rose, bedelini işiyle ödedi.

Nihayetinde mağlup oldu 7 milyon £’dan fazla ikramiye ve uzun vadeli teşvik ödemeleri sonuç olarak.

Yakında Ocado Group ve AA’ya da başkanlık eden yönetim kurulu emektarı Rick Haythornthwaite’in başkanlık edeceği NatWest’in yönetim kurulu, şu anda kalıcı bir halefin atanması konusunda kelle avcılarıyla birlikte çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta, vergi mükellefinin borç verendeki %35 hissesini yöneten UK Government Investments yetkilileri, Dame Alison’ın yerine geçecek kişinin kesinleştirilmesinin toplu pazar payı satışının başlatılması için bir ön koşul olduğunu söyledi.

Jeremy HuntŞansölye, açıklamasında şunları söyledi: sonbahar beyanı 1980’lerdeki ‘Tell Sid’ özelleştirmelerinin aynısını yapacak olan, milyonlarca Britanyalıya yönelik bir perakende satış teklifini denetlemek istediğini söyledi.

UKGI, perakende satış teklifinin en erken Haziran ayında başlatılacağını söyledi.

İşletmeden daha fazlasını okuyun:
Tarihi Suffolk bira fabrikası Adnams yeni fon bulma çabasında

Yeni Body Shop sahibi İngiltere’deki zincir için yöneticileri çağıracak
Premier Lig, kural değişiklikleri nedeniyle yeni bir hukuki mücadeleyle karşı karşıya

NatWest’teki ikramiye ödemeleri meselesi, şirketin 2008 yılında vergi mükellefleri tarafından finanse edilen 45,5 milyar £’luk sermaye enjeksiyonu ile kurtarılmasından bu yana tartışmalı bir konu.

Daha sonra Royal Bank of Scotland olarak anılan bu bankanın tamamen çöküşün eşiğine olan yolculuğu, düzenlemelerin hafif olduğu bir dönemde bankacılık sisteminin aşırılıklarını simgelemeye başladı.

Banka, bir dizi acımasız yeniden yapılandırma, varlık satışı ve suiistimal nedeniyle verilen cezaların ardından o zamandan bu yana normal bir noktaya kadar istikrara kavuştu.

Son yıllarda ikramiye potu genel olarak yaklaşık 300 milyon £ ile kabaca 400 milyon £ arasında bir seviyede seyretti, bu da onun bankacılık sektörü ödemelerinde ‘geri işaret’ statüsünü yansıtıyor.

NatWest ayrıca kurtarma paketinden bu yana nakit ödemeleri her yıl 2.000 £ ile sınırladı.

Hazine’nin NatWest’teki ikramiyeler konusunda resmi bir veto hakkı yok, ancak banka yönetim kurulunun zımni onay olmadan bunları onaylaması pek mümkün değil.

NatWest, yaklaşık 16 yıl önce kurtarılmasından bu yana yatırım bankasının ölçeğini radikal bir şekilde küçülttü.

Banka sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir