Bakan, 16 yaşın altındakilere yönelik sosyal medya yasağının ‘spekülasyon’ olduğunu ancak olası zararlara bakmamızın ‘doğru’ olduğunu söylüyor | Siyaset Haberleri

Bir bakan, 16 yaşın altındakilerin sosyal medya kullanımına yönelik yasağının “spekülasyon” olarak nitelendirildiğini ancak hükümetin çocukları koruma ihtiyacına “göz atmaya devam etmesi” gerektiğini söyledi.

Bilim bakanı Andrew Griffith, konuyla ilgili “potansiyel istişare” kapsamında bazı gençlerin sosyal medya erişiminin kısıtlanabileceği yönündeki raporları “spekülasyon” olarak nitelendirerek reddetti.

Bakanların, TikTok ve Instagram gibi sitelerin gençlerin refahı üzerindeki etkisini tartıştıkları ve geleceğe yönelik planlar kapsamında, gençlerin sosyal ağları kullanmadan önce ebeveynlerinin iznini almak zorunda kalabilecekleri bildirildi.

Sky News’in bu tür tekliflerin uygulanabilir olup olamayacağı sorusuna Bay Griffith şöyle yanıt verdi: “Spekülasyondan bahsediyoruz.”

Hükümetin, “çevrimdışı olarak yasa dışı olan etkinliklerin artık çevrimiçi olarak da yasa dışı olmasını sağlayan” Çevrimiçi Güvenlik Yasasını zaten çıkardığını söyledi.

Politikada son gelişmeler: İşletmeler, İçişleri Bakanlığı vize değişiklikleri nedeniyle ‘belirsizlik dönemiyle’ karşı karşıya

Ancak sosyal medyada “iyi şeylerin” yanı sıra “gerçek zararların” da olduğunu söyledi.

“Bir ebeveyn olarak ebeveynlerin, çocuklarımızı geçmişte sosyal medyada yaygınlaşan toplumdaki bazı hastalıklardan koruma ihtiyacı konusunda çok güçlü hissettiklerini anlıyorum” dedi.

“Zaten harekete geçtik ve buna bakmaya devam etmemiz doğru. Bu işin bittiğini söyleyeceğinizi hiç sanmıyorum.

“Dolayısıyla spekülasyonlar yeni yılda olası bir istişareyle ilgili.”

Bir istişarenin yapılıp yapılmayacağı sorulduğunda şöyle dedi: “Hiçbirimizin ne olduğunu bildiğini sanmıyorum ve bu noktada gelecekteki istişareler hakkında yorumda bulunmayacağım.”

Çevrimiçi Güvenlik Yasası Ekim ayında yasalaştı ve Birleşik Krallık’ı “çevrimiçi olmak için dünyada en güvenli yer” haline getirmeyi amaçlıyor.

Mevzuat kapsamında firmalara aşağıdaki kurallar getirilmiştir: Meta Ve Elma uygunsuz ve potansiyel olarak tehlikeli içerikleri genç ve savunmasız kişilerden uzak tutmalarını sağlamak.

Bunun bir örneği, intiharı veya kendine zarar vermeyi teşvik eden materyaldir. geçen yıl bir adli tabip karar verdi ergenliğe katkıda bulunduğunu Molly Russell kendi canına kıyarak.

Devamını oku:
Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı nedir, kimler destekliyor, kimler karşı çıkıyor ve nasıl uygulanacak?
Pornografi web siteleri çocukları korumak için fotoğraflı kimlik belgesi ve kredi kartı çekleri kullanmak zorunda kalabilir

Kanun aynı zamanda platformları çocuklara yönelik cinsel istismar görselleri gibi yasa dışı içerikten sorumlu tutmayı, yetişkinlere yönelik web sitelerinin yaş sınırlamalarını uygun şekilde uygulamasını sağlamayı ve reşit olmayan çocukların sosyal medya hesapları oluşturmasını engellemeyi amaçlıyor.

Medya düzenleyicisi Ofcom, yeni kuralların uygulanmasından sorumlu olup, şirketler uyumsuzluk nedeniyle 18 milyon £’a kadar veya yıllık küresel cirolarının %10’una (hangisi daha büyükse) kadar para cezalarından sorumludur.

Firmalar ve üst düzey yöneticiler, çocukları korumak için yeterince çaba göstermedikleri tespit edilirse cezai olarak sorumlu tutulabilirken, en uç durumlarda platformların Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermesi tamamen engellenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir