Bağırsak mikrobiyomum hakkında endişelenmeli miyim? | Yaşam ve stil

senYakın zamana kadar iç sesinizi dinleme fikri çoğunlukla mecaziydi. Kalp, akciğerler ve karaciğerin iyi durumda kalması önemlidir. Peki mide, bağırsaklar ve kolon? Elbette ki, onlara ne koyarsanız onu işlemeye, ara sıra itiraz etmeye, ama temelde işlerini yapmaya devam ediyorlar.

Pek iyi değil. Son beş yıldır bağırsaklarda yaşayan bakteri, virüs ve mantarlardan oluşan devasa mikroorganizma topluluğunun bağışıklık sisteminden zihinsel sağlığa kadar her şeyi etkilediğine dair kanıtlar birikiyor. Beyindeki 100 milyar nöronun yanı sıra, insan bağırsağında da yaklaşık 500 milyon nöron bulunduğunu öğrendik ve “bağırsak-beyin ekseniGastrointestinal sisteminizi ve merkezi sinir sisteminizi birbirine bağlayan biyokimyasal sinyal sistemi, sinyallerin ikisi arasında her iki yönde de gittiğini öne sürüyor. Örneğin profesyonel sporcular daha çeşitli bağırsak mikrobiyotası Ancak ilişkinin iki yönlü olduğu giderek daha açık hale geliyor; daha etkili bağırsak bakterilerine sahip oldukları için daha iyi koşucular olabilirler, ancak daha fazla egzersiz yapmak muhtemelen küçük çocukları mutlu etmeye yardımcı oluyor.

Londra’daki Mayo Clinic Healthcare’de gastroenterolog olan Dr. James East, “Sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak, birçok düzeyde sağlıklı bir insan olmanın bir parçasıdır” diyor. “Sistemde bir sorun olduğuna dair yaygın belirtiler arasında bağırsak alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler, karın ağrısı, dışkıda kan, kilo kaybı ve yutma güçlüğü yer alıyor. Bunlardan herhangi biri meydana gelirse tıbbi yardım almalısınız. Ancak bağırsak mikrobiyomunuz kilo alma ve depresyon gibi birçok başka şey için de önemli olabilir. Bununla ilgili korelasyonlar görebiliyoruz ve mikrobiyomunuzu değiştirmenin veya iyileştirmenin, klasik olarak bağırsak sağlığıyla ilişkilendirilmeyen diğer sağlık sorunlarından bazılarına yardımcı olup olamayacağını zaten araştırıyoruz. Bu heyecan verici bir araştırma alanı; mikrobiyomun manipülasyonu, bu zorlu toplumsal sorunların bazılarına yaklaşmak için bir fırsat olabilir.”

Bağırsakların iştahta rol oynadığı görülüyor. Enerji emilimi ve sirkadiyen ritimbiriyle küçük çalışma Mikrobiyomu oluşturan farklı bakterilere bağlı olarak diyetlerin etkili olabileceğini öne sürüyor. Nispeten 21 çalışmanın son incelemesi Bu arada konuyla ilgili olarak, bağırsak bakterilerini düzenlemenin kaygı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini öne süren 11 bulgu bulundu. Peki bağırsaklarınıza sizi formda tutmak için en iyi şansı nasıl verirsiniz?

East, “Diyet açısından bakıldığında, daha az işlenmiş et, daha fazla zeytinyağı, balık, kuruyemiş, meyve ve sebze gibi daha Akdeniz tarzı bir diyet yemek gibi yapabileceğiniz basit şeyler var” diyor. “Diyetinizde yeterince lif bulundurmak, yeterli su içmek ve egzersiz yapmak bağırsak hareketliliğini artırabilir, aynı zamanda çeşitli yiyecekler tüketmek de faydalıdır.”
Bağırsak hareketliliği veya yiyeceğin tüm sistem boyunca ne kadar hızlı aktarıldığı, mikrobiyomunuzun genel sağlığının iyi bir göstergesi gibi görünüyor; yiyeceklerin daha kısa “geçiş” süreleri genellikle daha sağlıklı bir bağırsağa işaret ediyor.

Bağırsak bakterilerinizin genel çeşitliliğini ve sağlığını geliştirmek istiyorsanız, paranızın karşılığını alabileceğiniz en iyi beslenme, diyetinize tam gıdalardan prebiyotikler ve probiyotikler eklemektir; ilki, mevcut bağırsak bakterilerini besleyecek bir şeyler vererek çoğalmaya teşvik edecektir. ikincisi ise depolarınızı dolduracak canlı bakterilerdir. Düzenli beslenmenize daha fazla sarımsak, soğan, baklagiller, fasulye ve çilek ekleyerek prebiyotikleri kolayca artırabilirsiniz. Probiyotikler başka bir konudur; bazı seçenekler arasında kimchi (bunu quesadillas’ta deneyin), lahana turşusu (bir kaşık dolusu çırpılmış yumurta ile iyi gider) veya kefir (spor sonrası içecek olarak mükemmel) bulunur.

Mümkünse işlenmiş gıdalardan kaçınmak muhtemelen iyi bir fikirdir, ancak bağırsaklarınızın içkiyle ilişkisi daha karmaşıktır. bir çalışmaCin deneklerde “iyi” bakteri miktarını azaltırken, orta düzeyde kırmızı şarap tüketiminin artırdığı görüldü. Ve daha önce de gördüğümüz gibi, yeterince egzersiz yapmak Ve uyumak Bağırsak sağlığı için önemli gibi görünse de ilişki her iki yönde de geçerli; dolayısıyla bağırsaklarınızın duygularına dikkat ederek, onun size bakacağına güvenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir