Astronotlar uzay yürüyüşü sırasında yanlışlıkla alet kutusunu düşürdüler ve bunu Dünya’dan görebiliyordunuz | Dünya Haberleri

NASA astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonu çevresinde dolaşırken yanlışlıkla alet kutularını düşürdüler ve yüzen kit Dünya’dan görülebiliyordu.

Jasmin Moghbeli ve Loral O’Hara, bakım çalışmaları sırasında ISS’nin dışında altı saat 42 dakika geçirdiler.

Ancak el çantası büyüklüğünde bir çanta uçup gitti ve şu anda uzay istasyonunun birkaç dakika ilerisinde Dünya’nın etrafında dönüyor.

Hatta bu fotoğraf, çiftin Fuji Dağı’nın fotoğrafını çekerken kazara çantanın fotoğrafını çeken Japon meslektaşı Satoshi Furukawa tarafından da kameraya kaydedildi.

NASA, uzay yürüyüşünün geri kalanı için aletlere ihtiyaç olmadığını söyledi.

Görev Kontrol, çantanın yörüngesini analiz etti ve istasyonla yeniden temasa geçme riskinin düşük olduğunu ve gemideki mürettebatın ve uzay istasyonunun güvende olduğunu belirledi.

Çantanın uzay çöpü olarak sınıflandırıldığı ve önümüzdeki aylarda Dünya’nın yörüngesine yeniden girmesi bekleniyor, ancak bunu yaparken büyük olasılıkla yanacak.

Resim:
Jasmin Moghbeli ve Loral O’Hara’nın uzay yürüyüşündeki fotoğrafı. Resim: NASA

EarthSky, bazı insanların sadece bir çift dürbünle etrafta dolaştığını görebilmesi gerektiğini söyledi.

Web sitesinde “Şaşırtıcı derecede parlak (bir alet çantası için), çıplak gözle görülebilecek sınırın hemen altında parlıyor” dedi.

Şu anda dünyanın çevresinde 100.000 civarında yörünge enkazının bulunduğuna inanılıyor.

Bu, bir astronotun alet kutusunu kaybettiği ilk olay değil; Kasım 2008’de Heide Stefanyshyn-Piper benzer bir onarım yaparken aynı şey yaşandı.

2006 yılında uzay yürüyüşçüsü Piers Sellers çekingen bir şekilde bir spatulasını kaybettiğini bildirdi.

Ve 1965’te ilk Amerikalı uzay yürüyüşçüsü Ed White, ilk kez dışarı çıktığında yedek eldivenini kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir