AS Byatt, yazar ve eleştirmen, 87 yaşında öldü | AS Byatt

Altmış yıla yayılan kariyerinde aileyi, mitleri ve anlatıları araştıran yazar ve eleştirmen AS Byatt 87 yaşında hayatını kaybetti. Yayıncısı Chatto & Windus, onun yakın ailesiyle çevrili evinde huzur içinde öldüğünü doğruladı.

AS Byatt adı altında yazan Dame Antonia Susan Duffy, Booker ödüllü Possession ve sanatsal yaratı incelemesi The Children’s Book da dahil olmak üzere karmaşık ve eleştirmenlerce beğenilen romanlar yazdı. Kariyeri boyunca Booker’dan Fransa Sanat ve Edebiyat Nişanı’na kadar çok sayıda edebiyat ödülü kazandı.

Yayıncısı Clara Farmer, “Onun kaybının yasını tutuyoruz, ancak onun etkileyici eserlerinin gelecek nesiller için okuyucuların zihinlerini kamaştıracağını, parlayacağını ve kıracağını bilmek rahatlatıcı” dedi.

1936’da Antonia Drabble’da doğan Byatt, Sheffield ve York’ta büyüdü, ardından Cambridge, Philadelphia’daki Bryn Mawr College ve Oxford’da İngilizce eğitimi aldı. 1962’de University College London’da ders vermeye başladı ve iki yıl sonra ilk romanı Shadows of a Sun’ı yayımladı. Kurgularının çoğunda bulunan karmaşık aile ilişkileri, bir kızın baskıcı bir babadan kaçmasını konu alan bu hikayede zaten açıkça görülüyordu. 1967’de rakip kız kardeşlerin romanı – kız kardeşi yazar Margaret Drabble’ın benzer bir tema üzerine kendi romanını yayınlamasından iki yıl sonra ortaya çıktı – Byatt’ın sonraki çalışmalarının merkezi haline gelen mitolojik ve sembolik unsurları ekledi.

20. yüzyılda kadın deneyiminin değişen doğasını anlatan dörtlü romanlara girişirken Byatt’ın itibarı arttı. 1978’de yayınlanan Bahçedeki Bakire, dikenli, zeki genç Frederica Potter’ı Yorkshire kırsalında buldu ve II. Elizabeth’in taç giyme törenini kutlamak için yazılan bir şiir oyununda genç I. Elizabeth rolünü üstlendi. Byatt, 1985 yapımı Natürmort ve 1996 yapımı Babel Tower filmlerinde Frederica ve kız kardeşi Stephanie’yi Cambridge’e, evliliğe, anneliğe ve entelektüel ve aile hayatı arasındaki mücadeleye kadar takip etti ve 2002’de A Islık Çalan Kadın ile seriyi tamamladı.

Byatt, Possession’ı yazmak için bu projenin ortasında ayrıldığında hem eleştirmenlerin beğenisini hem de yeni bir izleyici kitlesini buldu. 2009’da yazdığı bir yazıda, Umberto Eco’nun Gülün Adı’nı okumanın bilim, el yazmaları ve insan ilişkilerinde örtüşen mülkiyet kavramları etrafında dönen deneysel bir romana ilişkin orijinal fikrini nasıl değiştirdiğini hatırladı: “Gördüğüm sır şuydu: Güçlü bir hikaye, eklemeniz gereken her şeyi ekleyebilirsiniz. Böylece çocukluğumda okuduklarıma benzer bir polisiye hikâye icat etmeye başladım.”

“Bir Romantizm” alt başlıklı Possession, iki kurgusal Viktorya dönemi şairi arasındaki gizemli ilişkiyi araştırırken birbirlerine aşık olan iki akademisyeni konu alıyor. Bir ilişkiyi diğerinin merceğinden yeniden ele alan Byatt, 20. yüzyılın akademik entrikalarını icat edilmiş dergiler ve yazarın “kolayca geldi… roman biçiminde ihtiyaç duyulduğu şekilde, çalışmanın bir parçası olarak yazıldığını” söylediği neredeyse 2.000 şiir dizesiyle katmanlandırıyor. Kelimelerin”. Possession, 1990 yılında Booker ödülünü kazandı ve 30’dan fazla dilde yayınlanan çevirileriyle hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de en çok satanlar listesine girdi. İçinde X’te yayınlaBooker ödül komitesi, Byatt’ın ölüm haberini almanın “derin üzüntü duyduğunu” söyledi.

Byatt, 2009’da bir yazar ve çömlekçinin hayatları üzerinden yaratıcılığın iki farklı versiyonunu karşılaştıran Çocuk Kitabı’nda 19. yüzyıla geri döndü. Roman o yılın Booker ödülü için kısa listeye alındı.

O yıl Guardian’a konuşan yazar, “sadece zevk açısından” yazmayı düşündüğünü açıkladı.

“Hayatımdaki en önemli şey bir şeyler yapmak” dedi. “Kocamı ve çocuklarımı ne kadar çok sevsem de onları yalnızca bunları yapan kişi olduğum için seviyorum.”

2016 yılında William Morris ve Mariano Fortuny arasındaki bağlantıları konu alan resimli bir makale olan Peacock & Vine’ı yayınladı. Aynı yıl Erasmus ödülüne layık görüldü.

Edebiyat temsilcisi Zoë Waldie, “Antonia, bildiği en heyecan verici şeyin dilden bir şeyler yaratmak olduğunu söylerdi” dedi. “On yıllar boyunca bunu muhteşem bir şekilde yaptı ve okuyucuları büyüledi.”

2014 yılında Orta ve Güney Amerika’da çalışan bir koleopterist, bir böcek türünün adını verdi: Euhylaeogena Byattae Hespenheid – onun onuruna, Morpho Eugenia adlı kısa romandaki doğa bilimcileri canlandırmasından ilham aldı.

Uzun süreli editörü Jenny Uglow, “Antonia Byatt’la çalışmak sürprizlerle doluydu” dedi. “Bireysel yaşamların beklenmedik dönüşümünden kaynaklanan metamorfoz onu büyülemişti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir