Araştırmaya göre Victoria eğitim departmanı sübyancı olduğu iddia edilen öğretmenleri kasıtlı olarak yeni okullara kaydırdı | Victoria

Victorialı üst düzey bir kamu görevlisi, bir soruşturmaya, öğretmenlerin çocuklara yönelik cinsel istismarla suçlandıktan sonra, genellikle yeni müdürlerin iddialardan haberi olmadan başka devlet okullarına transfer edildiklerine dair kanıtların bulunduğunu söyledi.

1960’lardan 1999’a kadar 23 devlet okulunda cinsel istismara ilişkin bir devlet soruşturmasının önüne çıkan eğitim bakanlığı sekreter yardımcısı Dr. David Howes, o dönemde öğrencilere istismar eden öğretmenlerle ilgilenmek için tarihsel olarak hiçbir bakanlık prosedürünün bulunmadığını söyledi.

Ayrıca bakanlığın, 1960’lı ve 1980’li yıllar arasında istismar iddialarına maruz kalan öğretmenler hakkında karar veren eski çalışanları aradığını da söyledi.

Howes soruşturmaya, bunun sonucunda eski bir karar vericinin eğitim yetkililerine fail olduğu iddia edilenlerin başka okullara nakledilmesi konusunda bilgi verdiğini söyledi.

“Okullarda kadro belirlemenin meşru yolunun bir parçası olan bir mekanizmayı kullanan, kullanılan bir uygulama olduğunu söyledi… cinsel istismar iddiaları sonucunda personelin görevden alınması istendiğinde görev yeri değiştirilebiliyordu, ” dedi Howes.

Soruşturmaya yardımcı olan avukat Fiona Ryan SC’nin, bunun 1960’lar ile 1980’lerin ortaları arasında olup olmadığı sorusuna Howes şöyle yanıt verdi: “Bu müfettişin kanıtı, bunun gerçekleştiğiydi ve vakalardan birinde bu gerçekleşti. gerçekleşen bu soruşturmaya tabidir.”

Howes ayrıca diğer okulun müdürünün söylentiler veya spekülasyonlar duymadığı sürece transferin nedenini çoğu zaman bilmeyeceğini söyledi.

‘Ölçülemez zarar’

Başlangıçta Beaumaris ilkokulundaki iddialara odaklanan soruşturma, en az 44 çocuğun istismara uğradığı diğer 22 devlet okulunu da kapsayacak şekilde genişletildi.

İnceleme altındaki dört öğretmen, istismarın meydana gelmesi üzerine Melbourne’un güneybatısındaki okullar arasında transfer olmuştu.

Howes, danışmanın, bölümün öğrencilerden ziyade öğretmenlerin itibarı ve refahı konusunda daha fazla endişe duyduğu yönündeki tanımlamasına katıldı.

Ayrıca iddialar açısından proaktif olmak yerine reaktif davranıldığını ve bunun “ölçülemez zarara” yol açtığını da kabul etti.

Soruşturma sırasında ismi Hank olarak tanımlanan eski bir Beaumaris ilkokul öğrencisi, dokuz yaşındayken istismara uğradığında hayatının nasıl değiştiğine dair kanıtlar verdi.

Soruşturmaya, okul fotoğraf gününde, öğretmenin halka açık bir ortamda spor kıyafetlerini değiştirirken kendisine tacizde bulunmasıyla olayların kızıştığını söyledi.

Hank, Çarşamba günü okuduğu bir bildiride, “İlkokul yıllarımda öğretmenleri ve onun gibi diğer otorite figürlerini küçümsemeye başladım” dedi.

O andan itibaren öğretmenin okulda ve toplum içinde sporla ilgilenmesi Hank’in çocukluk deneyimini mahvetti.

“Futbol oynamayı seviyordum ama o döneme ait anılarımda artık öğretmenden kaçınma ve cinsel istismar tehdidi hakim durumda” dedi.

Başka bir kurban olan Grant, Beaumaris’teki bir öğretmenin tatil evinde duş aldıktan sonra kendisini ve diğer öğrencilerini nasıl defalarca taciz ettiğini hatırladı.

Öğretmen çocukları ineklerin, kuzuların ve koyunların kesildiğine tanık oldukları bir mezbahaya götürmüştü.

Grant, yaptığı açıklamada, “Bu, eğer ona itaat etmezsek, bunun bizim başımıza geleceğine dair zımni bir tehditti” dedi.

Hank, başka bir öğretmenin başına gelenleri nasıl görmezden geldiğini ve bunun da tacizini gizli tutmasına yol açtığını anlattı.

Değişim için baskı yaptı ve Viktorya hükümetine çocuklara yönelik cinsel istismar faillerine daha sert cezalar uygulaması çağrısında bulundu.

Soruşturmaya ayrıca eğitim departmanı ve polisin suçlara karşı harekete geçmesi için bir dizi kaçırılmış fırsatın olduğu söylendi.

Kurban Bernard, Beaumaris’te başları belaya giren ve müdürün ofisine gönderilen öğrencilerin, beladan kurtulmanın bir yolu olarak bir öğretmenin cinsel istismarını ifşa etmeyi kullanacaklarını söyledi.

Fiona Ryan’a yardımcı olan avukat, “Bernard, Beaumaris’teki en azından bazı personelin ne olduğunu bildiğini ve görünüşe göre hiçbir şey yapmadığını anladı” dedi.

  • Avustralya’da çocuklar, genç yetişkinler, ebeveynler ve öğretmenler Çocuk Yardım Hattı 1800 55 1800’de veya Cesur Yürekler 1800 272 831’i arayın ve hayatta kalan yetişkin kişiler iletişime geçebilir Mavi Düğüm Vakfı 1300 657 380’den. Birleşik Krallık’ta, NSPCC 0800 1111 numaralı telefondan çocuklara ve 0808 800 5000 numaralı telefondan bir çocukla ilgilenen yetişkinlere destek sunmaktadır. Çocuklukta İstismara Uğrayan Kişiler Ulusal Derneği (Napak) hayatta kalan yetişkinlere 0808 801 0331 numaralı telefondan destek sunmaktadır. ABD’de şu numarayı arayın veya mesaj gönderin: Çocuk yardımı 800-422-4453 numaralı telefondan kötüye kullanım yardım hattı. Diğer yardım kaynaklarını şu adreste bulabilirsiniz: Çocuk Yardım Hatları Uluslararası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir