Araştırmaya göre Hollywood’un çeşitliliği ‘performatif’ olarak teşvik etme çabaları | Film

Greta Gerwig’in Barbie’si 2023’ün en çok hasılat yapan filmi olabilir, ancak sektörle ilgili iki önemli araştırmaya göre kadınlar Hollywood’da kamera arkasında hâlâ dramatik biçimde yeterince temsil edilmiyor.

Aynı zamanda, USC’nin Annenberg Katılım Girişimi’ne göre, 2020’deki Black Lives Matter protestolarının ardından çeşitlilik ve katılım uygulamalarını yeniden inceleme sözü veren büyük stüdyolar, siyahi insanlardan çok sayıda film çekmeyi hâlâ başaramıyor. Merkezin son durumu raporYönetmen Koltuğuna Katılım başlıklı, eğlence sektörünün katılımı teşvik etme taahhütlerini “performatif eylemler” ve “değişimi teşvik etmeye yönelik gerçek adımlar değil” olarak nitelendirdi.

O ikinci rapor Barbie ve Elizabeth Banks’in Cocaine Bear filmi gibi 2023’te kadınlar tarafından yönetilen filmlerin olağanüstü başarısına rağmen, stüdyoların kamera arkasında kadınlara erkek meslektaşlarıyla aynı fırsatları hâlâ vermediğini anlamak için birkaç gün geçmesi gerekiyor. San Diego Eyalet Üniversitesi Televizyon ve Filmde Kadın Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, 2022’de en çok hasılat yapan 250 filmin yönetmenlerinin yalnızca %16’sını kadınların oluşturduğunu ortaya çıkardı; bu oran 2022’de %18’di.

USC raporu, 2023’te en çok hasılat yapan 100 yerli filmde yer alan toplam 116 yönetmenin sadece 14’ünün veya %12,1’inin kadın olduğunu ortaya çıkardı. Bu, 2022’de kadınlar tarafından yönetilen en çok hasılat yapan filmlerin %9’una kıyasla bir gelişme, ancak rapor, en iyi filmlerdeki kadın film yapımcılarının yüzdesinin, yönetmenlerin %4,5’inin kadın olduğu 2018’den bu yana kayda değer bir iyileşme göstermediğini öne sürüyor. Merkez, 2007 ile 2023 yılları arasında en çok hasılat yapan kurmaca filmlerin yalnızca yüzde 6’sının kadınlar tarafından yönetildiğini ortaya çıkardı.

USC raporunun yazarı ve Inclusion Initiative’in kurucusu Dr. Stacy L Smith, yaptığı açıklamada, “On beş yıldan fazla bir süre boyunca, üst düzey yönetmenlik işlerindeki kadınların yüzdesi yüzde 10 bile artmadı” dedi. “Bu rakamlar yalnızca bir grafikteki veri noktaları değil. Yalnızca kimlikleri nedeniyle kalifiye oldukları işlerde onları işe almayacak bir sektörde sürdürülebilir kariyerlere sahip olmak için çalışan gerçek, yetenekli kadınları temsil ediyorlar.

Bulgular, Emerald Fennell’in Saltburn’ü, Celine Song’un Geçmiş Yaşamları ve Sofia Coppola’nın Priscilla’sı gibi yılın en ilgi çeken filmlerinden bazılarının yapımcılığını üstlendiği ve Gerwig’in 1 milyar doların üzerinde hasılat elde eden bir filmi yöneten ilk kadın olduğu dönemde bile ortaya çıkıyor; Taylor Swift ve Beyoncé gibi pop yıldızları, kazançlı konserlerinin filmleriyle gişede hakimiyet kurdu.

Ancak bu kritik ve ticari başarı, ileride önemli bir değişikliğe dönüşmedi. San Diego Eyaleti raporuna göre genel olarak kadınlar, en çok hasılat yapan 250 filmde çalışan tüm yönetmenlerin, yazarların, yapımcıların, yönetici yapımcıların, editörlerin ve görüntü yönetmenlerinin %22’sini oluşturuyordu. Bu oran 2022’de %24’tü. En çok hasılat yapan filmlerin %75’inde kamera dışındaki önemli rollerde 10 veya daha fazla erkek görev alırken, sadece %4’ünde 10 veya daha fazla kadın görev aldı.

“Bu nihai yanılsamadır. Greta Gerwig’in hak ettiği zaferi, ana akım film endüstrisine hakim olan eşitsizliğin gölgesinde kalıyor” dedi raporun yazarı Dr. Martha Lauzen. “Rakamlar hikayeyi anlatıyor. Hollywood’da perde arkası cinsiyet oranları dramatik bir şekilde erkeklerin lehine çarpık kalmaya devam ediyor.”

USC raporu ayrıca kameranın arkasındaki ırksal ve etnik çeşitlilikte önemli bir gelişme bulamadı. 2023’ün en çok hasılat yapan 100 filmi için yeterince temsil edilmeyen gruplardan gelen yönetmenlerin sayısı (26 veya %22,4), %20,7 olduğu 2022’den bu yana esasen durağanlaştı. 2023’ün en iyi 100 filminin yalnızca dört yönetmeni (%3,4) siyahi kadındı: Song, Adele Lim (Joy Ride), Fawn Veerasunthorn (Wish) ve Nia DaCosta (The Marvels). Bu rakam 17 yıllık örneklemde %1,4 idi.

“Bu rapor, Barbie’nin yaşadığı bir yılın ardından Hollywood’da değişimin doğuşunu kutlayanlarla bir tezat oluşturuyor. USC çalışmasının yazarları şu sonuca vardı: gişede zirveye çıktı. “Kamera arkasında hâlâ ihtiyaç duyulan büyük değişimi yaratmak için tek bir film ya da tek bir yönetmen yeterli değil. Stüdyolar, yöneticiler ve yapımcılar, en çok hasılat yapan filmlerde kimin nitelikli ve yönetmen olarak çalışmaya uygun olduğuna ilişkin karar verme yöntemlerini değiştirene kadar, iyimserliğin garanti edildiğine inanmak için çok az neden var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir