Araştırmacılar, basılı metinleri okumanın anlamayı dijital metne bakmaktan çok daha fazla geliştirdiğini söylüyor | Kitabın

Yeni bir araştırmaya göre basılı metinleri okumak, dijital materyalleri okumaktan daha fazla anlamayı geliştiriyor.

Valencia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 2000 ile 2022 yılları arasında okuduğunu anlama konusunda yayınlanan ve yaklaşık 470.000 katılımcıyı değerlendiren iki düzineden fazla çalışmayı analiz etti. Bulguları Uzun bir süre boyunca basılı okumanın, anlama becerilerini dijital okumaya göre altı ila sekiz kat daha fazla artırabileceğini öne sürüyor.

Makalenin ortak yazarı Valencia Üniversitesi’nden profesör Ladislao Salmerón, “Eğlence amaçlı dijital okuma sıklığı ile metin anlama becerileri arasındaki ilişki 0’a yakın” dedi. Bunun nedeninin “dijital metinlerin dil kalitesinin geleneksel olarak basılı metinlerde bulunandan daha düşük olması” olabileceğini ekledi. Örneğin sosyal medyadaki metinler konuşmaya dayalı olabilir ve karmaşık söz dizimi ve akıl yürütmeden yoksun olabilir.

Salmerón, dijital metinler için “okuma zihniyetinin” basılı materyallere göre daha yüzeysel olma eğiliminde olduğunu ve taramanın daha yaygın olduğunu söyledi. Bu, okuyucunun “anlatının içine tam olarak dalmadığı veya bilgilendirici bir metindeki karmaşık ilişkileri tam olarak yakalayamadığı” anlamına gelebilir.

Çalışma, yayınlanan Eğitim Araştırmaları İncelemesi, ayrıca ilkokul öğrencileri için dijital okuma ve anlama arasında negatif bir ilişki varken, bu ilişkinin ortaokul ve lisans öğrencileri için pozitife döndüğünü de ortaya çıkardı.

Salmerón, bunun, küçük çocukların dijital cihazda okumanın getirdiği gelen mesajlar gibi dikkat dağıtıcı unsurlarla daha az başa çıkabilmelerinden kaynaklanabileceğini öne sürüyor. “Bilişimizi düzenleme yeteneğimizin ergenlik döneminde geliştiğini biliyoruz” dedi. Küçük çocuklar “dijital boş zaman okumaları sırasında aktivitelerini kendi kendilerine düzenleyecek donanıma sahip olmayabilirler”.

Yazarlar ayrıca, sık sık dijital okuma yapan küçük çocukların, “öğrenmekten okumaya, öğrenmek için okumaya geçiş yaptıkları kritik bir dönemde” daha az akademik kelime öğrenebileceğini söyledi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Makalenin yazarlarından biri olan doktora öğrencisi Lidia Altamura, araştırmacıların “dijital okumaya karşı” olmadığını söyledi. “Bulduğumuza göre dijital okuma alışkanlıkları basılı okuma kadar işe yaramıyor. Bu nedenle, okullar ve okul liderleri okuma etkinlikleri önerirken, özellikle genç okuyucular için basılı okumayı dijital okumadan daha fazla vurgulamalıdır.”

Salmerón, şaşırtıcı bir bulgunun, eğlence amaçlı dijital okuma ile anlama arasındaki nispeten küçük ilişkinin, hem sosyal medyada hem de Wikipedia gibi eğitici web sitelerinde insanların meşgul olduğu okuma türünden bağımsız olarak geçerli olması olduğunu ekledi. “İkincisinin metni anlamayla çok daha olumlu bir şekilde ilişkili olacağını bekliyorduk, ancak verilerimiz durumun böyle olmadığını söylüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir