Araştırmacılar Arabaları Halüsinasyona Dönüştürmek İçin Radar Kullanmanın Bir Yolunu Buldu

Günümüzün arabaları bizi en sevdiğimiz müzik uygulamalarına bağlayabilir veya kör noktamızda saklanan araç hakkında bizi uyarabilir. Bu şaşırtıcı, ancak tüm bu teknoloji aynı zamanda yeni anlamaya başladığımız yeni güvenlik ve emniyet endişelerini de beraberinde getiriyor. Ucuz teknoloji lüks arabaların saniyeler içinde çalınmasını kolaylaştırıyor ve otomobil üreticileri hakkınızda ellerinden gelen her türlü veriyi toplayıp özgürce paylaşıyorlar. Artık araştırmacılar, arabanızın radar sisteminin halüsinasyon görmesini nasıl sağlayacağını buldular.

Duke Üniversitesi’ndeki mühendisler, bir arabanın radarını herhangi bir şeye inandıracak şekilde kandırabileceklerini ve bunu anında yapabileceklerini keşfettiler. MadRadar Oluşturulan mühendisler yaklaşan bir aracı gizleyebilir veya hayalet bir araba yapabilir ve sistem bunu kurbanın radarının belirli parametrelerini bilmeden anında yapabilir ki bu önemli bir noktadır.

Araştırmacılara göre hiçbir araç aynı radar parametrelerine sahip değil ancak MadRadar bunları saniyenin çeyreğinden daha kısa sürede tespit edebiliyor. Parametreleri öğrendikten sonra kurbanın radar sistemini kandırmak için sinyalini iletebilir. Mühendisler, karayolu hızlarında hareket eden, saldırıyı diğer hareketli araçlardan ve yol kenarında dururken gerçekleştiren otomobillerdeki gerçek dünya radar sistemleri üzerinde çalışma gerçekleştirdi.

MadRadar ayrıca bir arabayı, etrafındaki başka bir aracın aniden yön değiştirdiğini düşünmesi için kandırabilir. Otomobil üreticileri radara dayalı çeşitli sürücü destek sistemlerini uygulayıp geliştirirken, bu sistemleri halüsinasyona uğratmak için kandırmak gelecekte kazalara veya başka tür saldırılara yol açabilir.

Duke Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Dickinson Ailesi Doçenti ve proje lideri Miroslav Pajic, MadRadar’ın uyarlanabilir hız sabitleyici gibi bir şeyi kandırabileceğini söyledi. Arabanızın, önünüzdeki aracın hızlanmadığı halde hızlandığına inanmasını sağlayabilir ve bu biraz korkutucu gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir