Araştırma, Red Arrows’ta kadınların ‘büyük ihtimalle’ yasa dışı tacize maruz kaldığını ortaya çıkardı | İngiltere Haberleri

Bir soruşturma, kadınların Red Arrows’ta cinsiyetleri nedeniyle “büyük olasılıkla” yasadışı tacize maruz kalacağını ve filonun onlar için “güvenli bir ortam” olmadığı endişelerini artırdığını ortaya çıkardı.

Çarşamba günü yayınlanan yıkıcı bulgulara göre, ekibin erkek üyelerinin saldırgan ve diğer kabul edilemez davranışları yaygınlaştı ve “normalleştirildi”; kadınlar bir bireyin veya filonun “malı” olarak görülüyordu.

Kabul edilemez davranışlar o kadar yaygındı ki, kadın askerler sosyal etkinliklerde birbirlerini sarhoş ve istenmeyen ilerlemelerden korumaya çalışmak için “köpekbalığı izleme” modunda bir araya geliyorlardı.

Rapora göre, filoda komuta zincirinin en üst kademesine kadar bir “seyirci kültürü” de mevcuttu; bu da kötü davranışların “kontrol edilmediği” anlamına geliyordu.

Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Richard Knighton, Kraliyet Hava Kuvvetleridaha çok Kırmızı Oklar olarak bilinen Kraliyet Hava Kuvvetleri Akrobasi Ekibinin kabul edilemez davranışlarına ilişkin yasal olmayan soruşturmada ortaya çıkanlar karşısında “dehşete düştüğünü” söyledi.

2017’den 2021’e kadar uzanan bir dönemde acı çekenlerden, özellikle de iki yıl önce önceki hava genelkurmay başkanına alarm verdiklerini söylediği üç kadından “kayıtsız özürlerini” sundu.

İki Red Arrows pilotu eylemleri nedeniyle zaten görevden alındı.

RAF, dokuz personelin daha, “komuta, liderlik ve yönetim” olarak tanımlanan başarısızlıklar da dahil olmak üzere çeşitli idari eylemlerle karşı karşıya kaldığını açıkladı.

Soruşturmadan ayrı olarak, “Kırmızı Oklarla bağlantılı” bir kişinin, bir kadın meslektaşının poposuna şaplak attığı için askeri mahkemede darp suçundan hüküm giydiği ortaya çıktı.

Bir RAF sözcüsüne göre bu olay 2020’de gerçekleşti.

Kırmızı Oklar ekranı

Temel bulgulardan bazıları

Red Arrows’u 60 yılı aşkın geçmişindeki en büyük skandalla ilgili ayrıntıları sunan soruşturmada şu bulgulara ulaşıldı:

• İki “cinsel organın açığa çıkması” vakası, ancak “cinsel organların açığa çıkarılmasının ve çıplaklığın askeri ortamda normalleştirildiğine işaret eden bir suç eksikliği” kaydedildi.
• Operasyonel etkinliği ve güvenliği etkileyenler de dahil olmak üzere, kıdemli evli bir birey ile daha kıdemsiz biri arasında çeşitli evlilik dışı ilişkiler
• Genellikle içki ve alkol tüketimiyle ilişkilendirilen ve uçuş güvenliği endişelerini artıran kabul edilemez davranışlara sahip, alkol odaklı bir kültür
• Zorbalık vakaları

RAF Başkanı: ‘Üzgünüm’

Bulguları 76 sayfalık bir raporda sunan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Knighton şunları söyledi: “Kızıl Oklarla ilişkileri sırasında kabul edilemez davranışlara maruz kalan tüm kişilerden, özellikle de bu tür davranışlara maruz kaldıklarını düşünen üç kadından özür diliyorum ve kayıtsız şartsız özürlerimi sunuyorum. Şikayetlerini doğrudan selefime iletmekten başka seçeneği yok.”

40’tan fazla tanığın ifadelerinin dinlendiği soruşturmada toplanan ayrıntıların çoğu düzeltildi.
Ancak redaksiyondan geçirilmemiş versiyonu okuyan hava şefi, şikayetçilerin kimliklerini korumak adına detay vermeden anlatılan davranışları kınadı.

Şöyle söyledi: “Soruşturmaların bulgularını okuduğumda dehşete düştüm. Az sayıda kişinin davranışı, filonun ve Kraliyet Hava Kuvvetlerinin itibarına zarar verdi… En yüksek profilli birimlerimizden birinde halkın güvenini yeniden inşa etmeye niyetliyim. “

Devamını oku:
RAF, ‘kabul edilemez davranışlar’ iddialarının ardından bazı personelini görevden aldı
Red Arrows, ‘zehirli kültür’ tartışmasına rağmen güven konulu konferansta yer aldı

Red Arrows filosu, pilotlar ve yer ekibi dahil olmak üzere yaklaşık 110 personelden oluşuyor.

“Zehirli kültür” olarak tanımlanan kriz, iki pilotun görevden alınması göz önüne alındığında, ekibin 2022’den bu yana dokuz Hawk uçağından oluşan “Diamond Nine” formasyonuyla çalışmadığı anlamına geliyordu. Yedi jete düştü, daha sonra bu sezon sekize yükseldi ve 2024’te yalnızca dokuza dönmesi bekleniyor.

Lanet bulgulara rağmen Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Knighton, Red Arrows’u dağıtmayı düşünmediğini söyledi.

RAF Red Arrows gösteri ekibi, Merseyside'daki Southport sahilinde yıllık Southport Air Show'da performans sergiliyor.  Resim tarihi: 9 Eylül 2023 Cumartesi.

Soruşturma önerileri

Soruşturmada, hava kuvvetleri başkanının kabul edildiğini ve birçok yerde zaten uygulandığını söylediği kültürün değiştirilmesine yardımcı olacak odak grupları gibi bir dizi hamle önerildi.

Yaptırımlar konusunda netlik olmaması ve yalnızca iki pilotun görevden alınması, etkilenenlerin eleştirilerine yol açacak.

Yasal olmayan soruşturmayla eş zamanlı olarak yayınlanan ikinci bir rapor, Red Arrows’taki emir komuta zinciri ve RAF içindeki daha üst düzeylerdeki yönetim ve liderlik başarısızlıklarını araştırdı, ancak yaptırım uygulananların isimleri açıklanmadı.

Yasal olmayan soruşturmayı yürüten bir inceleme ekibi bulgularını belirterek, “Sqn’nin (filo) kadınlar için güvenli bir ortam olmadığından ve kadınların şiddet nedeniyle yasa dışı tacize maruz kalma ihtimalinin yüksek olduğundan endişe duyduğunu” söyledi. onların cinsiyeti”.

İstenmeyen davranış

Açıklanan davranış türleri arasında şunlar yer almaktadır: İstenmeyen fiziksel temas; Çalışma saatleri dışında veya cinsel içerikli olarak algılanan istenmeyen kısa mesajlar ve bunların görünümleri hakkında istenmeyen yorumlar

Ayrıca “erkeklerin kadınlara karşı cinsel hakları vardı; bireylerin veya Sqn’nin ‘mülkiyeti’ olarak görülüyordu”.

Filodaki kadınların bu durumla nasıl başa çıktığına ilişkin soruşturma, onların bu davranışı “normalleştirdiklerini” ve hatta “alıştıklarını” söyledi.

“Kadın SP (hizmet personeli) doğal olarak birbirlerini desteklediler ve UB’ye (kabul edilemez davranış) maruz kalma riskini azaltmak veya bir olayı bildirmeleri gerektiğinde kendilerine inanılmasını sağlamak için davranışlarını değiştirdiklerini bildirdiler.”

Değiştirici davranış şu şekilde sıralandı: “Kendi kohortlarında ‘köpekbalığı izleme’ faaliyeti olan bir grup olarak sosyal ortamlara gitmek; UB’ye maruz kalmaları durumunda etkili bir şekilde tepki verebilmek ve kendilerini güvende tutmak için tüketilen alkol miktarını sınırlamak. Alkol tüketimi ve giydiklerini değiştirme nedeniyle hesaba inanılır ve reddedilmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir