Apple Watch ithalat yasağı ABD temyiz mahkemesi tarafından geçici olarak kaldırıldı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Temyiz mahkemesinin daha önceki ithalat yasağını duraklatmasının ardından Apple, en popüler akıllı saatlerinden ikisini ABD’ye ithal etme hakkını kazandı.

Tıbbi izleme teknolojisi şirketi Masimo’nun patentleri ihlal ettiği yönündeki şikayeti üzerine teknoloji devine Ekim ayında Seri 9 ve Ultra 2 saatlerin ithalatını ve satışını durdurması talimatı verildi.

Masimo, Apple’ı çalışanlarını süpürmek, nabız oksimetresi teknolojisini çalmak ve bunu Apple saatlerine dahil etmekle suçladı.

BİZ Başkan Joe Biden’ın yönetim Noel’in ertesi günü yasağı veto etmeyi reddettiyürürlüğe girmesine izin veriyor.

Apple, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) uyguladığı yasağa itiraz etti. Ancak Salı günü ABD Temyiz Mahkemesi’nden bu arada bu konuya bir ara verilmesini de talep etti.

Elma ABD ITC’den yaptığı itiraza yanıt almak için gerekli olduğunu düşündüğü iki hafta boyunca yasağın devam etmesi durumunda “telafi edilemez bir zarara” uğrayacağını söyledi.

Apple için bir zafer olarak, bugün ABD Temyiz Mahkemesi ithalat yasağına bir duraklama kararı verdi.

Dört paragraflık kararda mahkeme yetkilileri, Apple’ın itiraz sürecinde daha uzun süreli bir duraklama talebini değerlendirirken kısıtlamaların kaldırılacağını söyledi.

Mahkeme, ITC’ye Apple’ın talebine yanıt vermesi için 10 Ocak’a kadar süre verdi.

Wedbush, “Bu, Apple için büyük bir kazanç ve bu patent savaşındaki hukuki sorunlar göz önüne alındığında pek çok kişi tarafından beklenmeyen bir gelişme” dedi.
Menkul kıymet analisti Dan Ives şunları söyledi:

“Masimo’nun önünde şimdi büyük bir mücadele var. Ocak ayındaki temyiz davasının büyük bir an olmasını bekliyoruz.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:05

Elon Musk’un Yahudi karşıtı bir gönderiyi desteklediği iddiası üzerine yaşanan tartışmanın ardından birçok ABD firması, eski adıyla Twitter olan X’in reklamlarını çekti.

ABD ITC Ekim ayında, kan-oksijen seviyelerini okuma teknolojisine sahip Apple saatlerinin ithal edilmemesi veya satılmaması gerektiğine karar verdi.

Apple daha sonra Series 9 ve Ultra 2 akıllı saatlerinin ABD’deki satışlarını duraklattı, ancak alışveriş yapanlar bunları hâlâ Amazon, Best Buy, Costco ve Walmart gibi diğer perakendecilerden satın alabiliyordu.

Yasak, nabız oksimetresi olmayan alt düzey bir model olan Apple Watch SE’yi veya halihazırda satılmış olan saatleri etkilemez.

Devamını oku:
Tesla çalışanı kendisini pençeleriyle duvara ‘sabitleyen’ robot tarafından yaralandı
2023’ün yukarıdan nasıl göründüğünü gösteren 14 olağanüstü görüntü
Uzmanlar bu flört trendlerinin viral olması hakkında ne söylüyor?

Analist firması Creative Strategies’in CEO’su Ben Bajarin, karar açıklanmadan önce, ithalat yasağının devam etmesi durumunda bunun Apple’a yüz milyonlarca, hatta milyarlarca dolara mal olabileceğini söyledi.

“İleriye dönük olarak, Apple’ın gelecekteki donanımlarda farklı bir yaklaşım benimsemesi gerekeceği kesinlikle kesin.
Bu özelliği etkinleştirin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir