Apple, Başarısız Araba Projesine 10 Milyar Dolardan Fazla Harcadı

Apple, on yıllık çalışmanın ardından uygulanabilir bir ürün sunamadığı için bu hafta başında araba projesini iptal etti. Şirket bu çabaya 10 milyar dolardan fazla para harcadı; bu hiçbir zaman gün ışığına çıkmayacak bir projeye harcanacak çok büyük bir paraydı. Görünen o ki, karar veremediğinizde maliyetler artıyor.

Yeni bir rapora göre New York Times, şirket başlangıçta Tesla’yı ele geçirip elektrikli bir araç üretmeyi amaçlıyordu. Daha sonra sürücüsüz bir araba ile Waymo ile savaşmak istedi.

Apple, dört farklı liderin ve birçok farklı vizyonun yer aldığı projede çalışmak üzere Porsche ve NASA’dan mühendisler temin etti. Bir noktada Tesla’yı satın almayı bile düşündü ve bu fikir hakkında Elon Musk’la konuştu.

Apple’ın bu hafta programı iptal ettiği iddia edildiğinde “Titan” projesi üzerinde 2.000’den fazla kişi çalışıyordu. O zamana kadar arabanın vizyonu Tesla’ya rakip olacak bir elektrikli araç olmaya geri dönmüştü. Eğer Apple arabayı piyasaya sürseydi, daha önceki söylentilere rağmen muhtemelen 100.000 doların üzerinde bir maliyete sahip olacaktı.

Hiçbir zaman Apple yapımı bir araba alamayacağız gibi görünse de, projenin tüm çalışmaları kaybolmayacaktır. Ekip üyelerinin birçoğunun Apple’ın yapay zeka bölümüne taşınacağı ve yapay zeka hakkında öğrendiklerini diğer ürünlere uygulayacağı bildiriliyor. Ancak arabada muhtemelen hiçbir zaman gün ışığına çıkmayacak bazı teknolojiler var.

Apple, otomotiv endüstrisine daha da girme çabalarında örneğin güneşten gelen ısıyı azaltabilecek yeni bir sunroof ve adım adım yön gösterebilecek bir ön cam yaptı.

Apple arabasının ölmesi şirketin sektörden kaybolacağı anlamına gelmiyor. Mümkün olan her ekrana hakim olmaya çalışan CarPlay hala güçlü olmaya devam ediyor. Şirketin gelecek yıllarda öyle ya da böyle dahil olmasını bekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir