‘Amerikalılar anayasa etrafında toplanacak’: Mike Pence Sky News’e yaklaşan seçim sürecine güvendiğini söyledi | ABD Haberleri

ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırı sırasında isyancıların “Mike Pence’i asın” diye bağırmasından üç yıl sonra, eski başkan yardımcısı o gün doğru olanı yaptığını söyledi.

Bay Pence, Sky News’e şunları söyledi: 6 Ocak 2021’deki isyanlar“tuttuğumuz tavır için kelimenin tam anlamıyla hayatın her kesiminden, her siyasi kökenden bana teşekkür etmek için bir dakikanızı ayıran insanların sayısını unuttum”.

Amerikalıların “anayasamıza değer verdiklerini ve orada kutsal sayılan özgürlüklere değer verdiklerini” söyledi.

Şöyle ekledi: “Amerikan halkının bir kez daha kendi anayasası etrafında toplanacağından eminim. Önümüzdeki günlerde bu kararda bir rol oynamayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Resim:
Mike Pence, 6 Ocak 2021’de doğru şeyi yaptığını söyledi

2020 seçimini kaybettikten sonra, Donald Trump Bay Pence’in bir şekilde sonuçları tersine çevirebilecek güce sahip olduğuna ikna oldu ki bu bir başkan yardımcısının yapabileceği bir şey değil.

Bu fikir doğrultusunda harekete geçmeyi reddeden Bay Pence, dönemin başkanının ve destekçilerinin gözünde bir hain haline geldi.

Kongre Binası ayaklanmalarının bir noktasında, Bay Trump’ın kendisine seçimi onaylamayı reddetmesi yönünde açıkça çağrıda bulunmasının ardından kalabalığın “Mike Pence’i asın” sloganları attığı bildirildi.

Wilfred Frost’un Mike Pence ile röportajını yarın saat 8.30’da Sky News’te Pazar Sabahı Trevor Phillips ile programında izleyin; bu röportajda İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer’ın canlı röportajı da yer alacak.

Cumartesi, bir sonraki başkanlık seçimi öncesindeki saldırıların son yıldönümü.

Ayaklanma sırasında ve hemen sonrasında polis tarafından vurularak öldürülen Trump destekçisi Ashli ​​Babbitt de dahil olmak üzere beş kişi öldü.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Trump: Biden’ın ABD’ye yaptığı ‘düşünülemez’

Saldırıda, daha sonra ölen ABD Kongre Binası Polis memuru Brian Sicknick’in de aralarında bulunduğu 140 polis memurunun yaralandığı belirtildi.

Birkaç kişi de kendi canına kıydı.

Polis memuru Harry Dunn, “bunun bir daha asla yaşanmamasını sağlamak” için Kongre’ye aday olduğunu duyurdu.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kalabalık Kongre Binası’na saldırırken polis memuru kapıda ezildi

Bir zamanlar 2024 Cumhuriyetçi adayının favorilerinden biri olarak kabul edilen Bay Pence, Ekim ayında kampanyasını askıya aldı para ve destek toplamak için uğraştıktan sonra.

Adaylığı kazanmak için ezici bir üstünlük sağlayan Bay Trump, ABD seçim tarihindeki en büyük ön kamuoyu anketlerinden birine sahip. bir dizi yasal ve görevden ayrıldığından bu yana yaşanan siyasi aksaklıklar.

Şu anda federal ve eyalet mahkemelerinde 90’dan fazla suçlamayla karşı karşıya bulunuyor.

Eski başkan engellendi isyanları teşvik etmedeki rolü nedeniyle Maine ve Colorado’daki ön seçimlere katılmaktan.

Cuma günü Pensilvanya’da yapılan bir konuşmada, Başkan Joe Biden Bay Trump’ı bu yılki seçimleri kazanmak için “demokrasiyi feda etmeye istekli” olmakla suçladı.

ABD siyaseti hakkında daha fazlasını okuyun:
2024 ABD seçimleri hakkında bilmeniz gereken her şey
Trump, Yüksek Mahkeme’nin çağrısını kazandı

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kongre binası güvenlik görevlisi öfkeli kalabalıktan kaçtı

Savcılar bu hafta, Kongre Binası’na yapılan saldırıyla ilgili olarak 1.200’den fazla sanığın suçlandığını ve yüzlercesinin kimliğinin tespit edildiğini ancak henüz tutuklanmadığını söyledi.

FBI, ayaklanmaya katılmakla suçlanan üç kişinin Cumartesi günü Florida’da tutuklandığını söyledi.

Perşembe günü Florida’daki Proud Boys’tan Christopher Worrell, saldırı sırasında polis memurlarına biber gazı kullandığı için 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Uzun süredir eski Başkan Trump’ın en sesli ve şiddet yanlısı destekçilerinden biri olan Proud Boys, 6 Ocak 2021’de şiddetin ön saflarında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir