Alman aşırı sağ AfD partisi ‘asimilasyona uğramamış’ vatandaşların sınır dışı edilmesini desteklediğini yalanladı | Dünya Haberleri

Alman aşırı sağ partisinden üst düzey politikacıların, vatandaşlıkları olsa bile “asimilasyona uğramamış” göçmenlerin sınır dışı edilmesine yönelik bir öneriyi görüşmek üzere neo-Nazi aktivistleriyle buluştuğu bildirildi.

Araştırma portalı Correctiv, Almanya için Alternatif (AfD) partisi liderinin kişisel asistanı Roland Hartwig’in geçen yılın sonlarında Berlin yakınlarındaki bir otelde toplantıya katıldığını söyledi.

AfD’nin resmi manifestosu, sığınma başvurusu reddedilenlerin ve yasadışı göçmenlerin sınır dışı edilmelerinin hızlandırılması çağrısında bulunuyor. Parti kamuoyu yoklamalarında yükselişte ve parti bazı anketlerde birincilik için muhalefetteki muhafazakarlarla yarışıyor.

Resim:
Martin Sellner Avusturya’nın aşırı sağcı Kimlikçi hareketinin lideri

Toplantıda, aşırı sağ Kimlikçi hareketin Avusturyalı lideri Martin Sellner’in, “asimilasyona uğramamış” göçmenlerin vatandaşlığa sahip olsalar bile Almanya’yı terk etmeye zorlanmasını sağlayacak bir “geri dönüş” projesi önerdiği bildirildi.

Başlangıçta Fransa’da kurulan Kimlikçi hareket, Avrupa halkının Batı kültürü ve toprakları üzerinde ayrıcalıklı haklarını savunan etno-milliyetçi bir ideolojidir.

Correctiv’in haberine göre, sınır dışı edilenlerin Kuzey Afrika’daki bir “örnek devlete” gönderilme fikri de, gizli kamera görüntülerine, katılımcıların ve oteli gözetleyen muhabirlerin ifadelerine dayandırılarak dile getirildi.

Correctiv ayrıca Bay Hartwig’in katılımcılara partinin, Almanya’da yaklaşan seçimler öncesinde gençlerin görüşlerinin şekillenmesine yardımcı olmak için sağcı nüfuz sahibi kişilere yönelik bir ajansa mali olarak katkıda bulunmaya hazır olduğunu söylediğini söyledi.

Devamını oku:
Aşırı sağ nasıl Almanya demokrasisine yönelik en büyük aşırıcı tehdide dönüştü?
Alman aşırı sağcı politikacı Holokost anıtında ‘dans etti’

AfD lideri Alice Weidel'in kişisel asistanı (resimde) toplantıdaydı
Resim:
AfD lideri Alice Weidel

AfD, liderin kişisel asistanının toplantıda olduğunu doğruladı

İddialara yanıt veren AfD, Alman pasaportlu göçmenlerin sınır dışı edilmesine yönelik bir öneriyi kabul etme planının olmadığını söyledi.

AfD lideri Alice Weidel’in kişisel asistanı Roland Hartwig’in toplantıda olduğu doğrulandı ancak bildirilen önerilerin parti politikası olmadığı belirtildi.

Parti, Sky News’e şunları söyledi: “AfD, AfD toplantısı olmayan bir toplantıdaki konuşmacının bireysel görüşü nedeniyle parti programında yer alan göç politikası konusundaki pozisyonunu değiştirmeyecektir.”

“Bay Hartwig yalnızca geliştirilmesine yardımcı olduğu bir sosyal medya projesini sunmak üzere davet edildi. Orada siyasi stratejiler geliştirmedi ve Bay Sellner’in göç politikasına ilişkin fikirlerini ‘partiye taşımadı’; önceden hiçbir bilgisi yoktu.”

Sky News, Bay Hartwig ve yorum yapmak üzere hazır bulunduğu iddia edilen diğer AfD üyeleriyle temasa geçti.

AfD, birçok Alman eyaletindeki güvenlik yetkilileri tarafından soruşturma altında ve ulusal yetkililer tarafından aşırılıkçı bir örgüt olarak ilan edilme riskiyle karşı karşıya bulunuyor ve bu da örgütün yasaklanmasına yol açabilir.

Parti aşırılıkçı veya ırkçı olduğunu reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir