Alexander-Arnold, ortaya çıkan orta saha oyuncusu statüsünün özgürlüğünü benimsiyor | İngiltere

TKiralık Alexander-Arnold’un İngiltere kadrosunda orta saha oyuncusu olarak listelenmesi, kategoride ne kadar sık ​​yer alırsa alsın ya da Liverpool’un hibrit rolünü ne kadar belirlerse belirlesin hâlâ tuhaf görünüyor. Daha da ileri gidersek, bu, İngiltere’nin son derece modern bir bek oyuncusunun nadir yeteneklerini en iyi şekilde nasıl kullanacağı konusundaki kafa karışıklığının bir kanıtı olarak yorumlanabilir. Ama Alexander-Arnold’un kendisi tarafından değil. Oyun alanında olduğu gibi, başkalarının komplikasyonları gördüğü yerde o netlik buluyor.

Gareth Southgate’in, Malta ve Kuzey Makedonya’ya karşı oynanacak son Euro 2024 elemeleri için orta sahada Alexander-Arnold’un yaratıcılığına yeniden ihtiyacı olacak gibi görünüyor; özellikle de James Maddison’ın kadro dışı olması ve Jude Bellingham’ın da aynı şeyi yapması bekleniyor. İngiltere takımındaki yeri konusundaki tartışmaların devam ettiği ve neden kendisine hiç yer verilmediği konusundaki tartışmaların ardından 25 yaşındaki oyuncu, uluslararası orta saha oyuncusu olarak listelenmesini onaylama şansını memnuniyetle karşılayacak.

Alexander-Arnold, “Yönetici ve personelle yaptığım görüşmelere göre oraya orta saha oyuncusu olarak gidiyorum, orada antrenman yapacağım ve geçen seferki Avustralya maçı dışında sahada oynamaya çalışacağım” diyor.

“Bu anlamda bana gerçekten yardımcı oluyor. Burada (Liverpool’da) her hafta orta sahada oynamıyorum ama orta sahalarda topa çıkıyorum ve kendimi nasıl karşılayıp yöneteceğimi ve orta sahada oyun oynamayı bilmek, saha kenarında oynamaktan çok farklı. .”

Jürgen Klopp, Southgate’in Andorra’ya karşı orta sahada Alexander-Arnold’la 45 dakika deneme yapmasına duyduğu şaşkınlığı iki yıldan biraz daha uzun bir süre önce dile getirmişti. Liverpool menajeri o dönemde şunları söylemişti: “İngiltere’nin bu kadar baskın olduğu bu maçta Trent orta sahada oynayabilirdi. Bu durumda sekiz yerine altı olmasını tercih ederdim. Bu mümkün ama neden dünyanın en iyi sağ bekini orta saha oyuncusu yapasınız ki?”

Adaptasyona ve yeni fikirlere yabancı olmayan Klopp, geçen sezonun son aylarında birinci sınıf sağ bek oyuncusunu hibrit bir orta saha rolünde kullanmaya başladı ve “altılı” potansiyelinden çok yaratıcılığına odaklandı.

Liverpool’un kaptan yardımcısı şunları söylüyor: “Benim bakış açıma göre ve bana oynamam söylenme ve anlatılma şekline göre, neredeyse top bizdeyken ben orta saha oyuncusuyum ve top bizde olmadığında ben sağ bek’im. . Zamanın yarısını veya oyunun %60’ını orta sahada oynuyorum, dolayısıyla doğal olarak insanlar benim sahanın ortasında oynamam fikrine sıcak bakıyorlar.

Trent Alexander-Arnold, geçen ay Wembley’de İngiltere’den takım arkadaşı Jude Bellingham ile sohbet ediyor. Fotoğraf: Tom Jenkins/The Guardian

“Savunma açısından bana henüz orada nasıl oynanacağını öğrenme fırsatı verilmedi, ancak bu üzerinde çalıştığım bir konu. Oyunu öğrenmekten, bir şeyler izlemekten, oyuncuları, farklı sistemleri, farklı takımları, farklı oyuncuların oyunu nasıl oynadığını ve bunu gerçekten iyi oynayan bazı oyuncuların olduğunu izlemekten keyif alıyorum.

“Bu tamamen farklı bir rol, tamamen farklı bir sistem. Yapmam gereken şeylerle ilgili ek talepler var ama çoğu aynı. Benim için bu her zaman özgürce oynamak, topa binmek, denemek, yaratmak ve bir şeyleri gerçekleştirmek, bizi sahada ilerletmekle ilgiliydi. Sanırım aynı ama bu pasları daha merkezi bir alandan ve daha taşlı bir orta saha alanından oynamakla ilgili. Bu bana takım için yaratma, bazı şeyleri gerçekleştirme ve maçları kazanma fırsatı veriyor ve benim de orada yapmaya çalıştığım tek şey bu.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Alexander-Arnold’un orta sahadaki etkinliği, Pazar günü Brentford’a karşı kazandığı galibiyet sırasında Thomas Frank’ın iyi hazırlanmış tarafındaki bir boşluktan faydalanarak Darwin Núñez’i bulduğu ve Darwin Núñez’in de açılış golü için Mohamed Salah’ı serbest bıraktığı zaman ortaya çıktı. Zafer, Liverpool’u Premier Lig’de ikinci sıraya taşıdı ve milli aradan sonra Manchester City deplasmanında oynayacakları bir sonraki maçın Klopp’un bu sezon taşımasını umduğu önemi taşımasını sağladı. Ve Alexander-Arnold’a savunmadan orta sahaya nasıl uyum sağlanacağının en iyi örneklerini veren de City’dir.

En sevdiği vaka çalışmasını belirtmesi istendiğinde, “Tersine çevrilmiş, melez rolü oynayan biri olarak -bugünlerde insanların buna ne ad verdiğini bilmiyorum- o zaman bu açıkça John Stones’dur” diye açıklıyor. “Uzun zamandır hayran olduğum biri. O olağanüstü biri, bu yüzden onu çok izliyorum. Klipler ya da City’nin maçlarını izlerken bile oturup ona odaklanacağım.

“Rodri’nin oynama şekline de hayranım. O takımda çok önemli ve fazlasıyla küçümsenen biri ama son zamanlarda gördüğümüz gibi onu takımdan çıkardığınızda ikisi aynı olmuyor. Bu onun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Geçmişteki oyuncuları da izleyeceğim – Busquets, Alonso, Pirlo, Stevie G – izlemekten her zaman keyif aldığım oyuncuları.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir