Albert Herring incelemesi – Opera North’un köy siyasetine muhteşem bakışı | Opera

AAlbert Herring, Benjamin Britten’in daha şanslı “yabancı” kahramanlarından biridir: sınıf çatışması ve dar görüşlülüğü Peter Grimes’tan çok daha ateşli bir biçimde ele alan bir operadan yalnızca canlı değil, aynı zamanda kayda değer ölçüde daha mutlu çıkıyor. veya Billy Budd. Loxford’un taçlı “Mayıs Kralı”, Kraliçe olacak kadar iffetli herhangi bir yerel kızın yokluğunda, dünyevi olmayan Albert’in erdemden ahlaksızlığa mütevazı düşüşü – bazı çivili limonata ile hızlandırılmış fayanslar üzerinde bir gece – topluluğunun temel direklerinde öfke uyandırır; ama genç adamın kendisi ve temsil ettiği savaş sonrası nesil için, bulanık bir şekilde hatırlanan bar gezintisi, yeni bir kendine hakimiyet duygusunun habercisidir.

Oda orkestrası için bestelenen opera, yine de Britten’in müzikal açıdan en abartılı operalarından biri; pastiş ve stilistik süslemelerle dolu; Maupassant’ın bir kısa öyküsünü Normandiya’dan Suffolk’a taşıyan Eric Crozier’in librettosu da benzer şekilde yoğun, renkli bir olay. Giles Havergal’in Elaine Tyler-Hall tarafından yeniden canlandırılan prodüksiyonu, daha fazla süslemeye akıllıca direniyor. Leslie Travers’ın karakteristik olarak şık tasarımlarıyla (salon, mağaza ve sokak olarak hizmet veren plastik çim ve meyve kasaları) bijou Howard Toplantı Salonu’nda yuvarlak bir şekilde sahnelenen bu film, bunun yerine köy politikalarına samimi bir bakış için izleyicilerini karşı konulamaz derecede yakına çekmeyi başarıyor. tüm kakofon ihtişamıyla.

Albert kendi sesini bulana kadar, hakim olan, korkunç Lady Billows’tur ve soprano Judith Howarth, rolde bir sert ve tiz isyandır: Emmeline Lucas, Lady Catherine de Bourgh ile tanışır. Heather Shipp’in sıcak şarkı söyleyen, şakacı bir şekilde eleştiren hizmetçisi Florence ile nefis bir şekilde ortak oluyor ve her biri Britten’in karmaşık topluluklarında dolaşırken kendi bireysel işaretlerini yapan saygın komitesi (papaz, polis memuru, öğretmen, belediye başkanı) tarafından kuşatılıyor: Amy Freston’ın ürkek, gümüşi Bayan Wordsworth’u Paul Nilon’un cömert tonlu Bay Upfold’u gibi göze çarpanlardan biri.

‘Gürültü ve tizliğin isyanı’… Lady Billows rolünde Judith Howarth. Fotoğraf: Tom Arber

Ana caddede Dominic Sedgwick kasap Sid’e kolay bir karizma katarken, Katie Bray canlı, iradeli Nancy rolünde göze çarpıyor; Claire Pascoe’nun Bayan Herring’iyle Albert’in ölüm olasılığıyla boğuştukları düeti, her iki sanatçının da kolayca komediye dönüşebilecek bir anda gerçek insanlığı bulmasını sağlıyor. Dafydd Jones, Albert’in kendisi gibi, şirkete hayırlı bir çıkış yapıyor; gösterişli, yüksek tenoru rol için ideal bir şekilde yerleştirilmiş ve tasvirinde, bu Albert’in hiç de “köylü bir aptal” olmadığını açıkça ortaya koyan kuru bir mizah var.

Oda büyüklüğündeki bir orkestra da yakın ve kişisel yaklaşımdan yararlanır: hem oyuncular hem de şef Garry Walker setin bir ucunda tam görüş alanındadır, alışılmadık kuruluma rağmen oyuncularla takdire şayan bir teması sürdürüyor ve eğlencenin tadını çıkarıyor. Britten’in şakacı, ustaca yazısında. Albert Herring, tüm gözler ona döndüğünde parçalanabilir; ancak Opera North’un güçleri kesinlikle öyle değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir