Alaylar, zorbalık… sonra el yordamıyla taciz: okullarda cinsel saldırılar nasıl artıyor | Tecavüz ve cinsel saldırı

Ortaokula başlamak Billy (gerçek adı değil) için kolay olmamıştı. Bir çocuğun sözlü sataşmaları olarak başlayan olay, kısa sürede dört kişilik bir grubun hedefi haline geldiğini gördü. Zorbalık fiziksel şiddete dönüştü. Ancak istismar daha da kötüleşti ve cinsel saldırıya dönüştü. Grup onu tuvalette köşeye sıkıştırıyor, el yordamıyla cinsel organına dokunuyordu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Billy’nin akıl sağlığı hızla kötüleşti. Şu anda evde eğitim görüyor ve kaygı nedeniyle evden çıkmakta zorlanıyor.

Billy, suç mağduru çocuklarla çalışan bir hayır kurumu olan Embrace’den destek alıyor. Kendini daha güçlü hissetmeye başladığını söylerken, ebeveynleri aldığı destek sayesinde panik ataklarının ve kabuslarının azaldığını söylüyor. Ancak yaşadığı şey, okulları, polisi ve gençlerle çalışan profesyonelleri endişelendiren “akran istismarı”ndaki artışın bir parçasıydı.

Billy’nin deneyimi alışılmadıktı çünkü istismarın çoğu erkekler tarafından kızlara karşı yapılıyordu. Ancak karşılaştığı şey, giderek kötüleşen bir dizi davranışın parçası. Polis kayıtlarını araştıran Gözlemci İngiltere ve Galler’de 2019’dan bu yana cinsel saldırı ve tecavüz raporlarında büyük bir artış tespit etti. 2022 yılına gelindiğinde, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında açıklanan rakamlar %40’lık bir artış gösterdi; okul mülkleriyle ilgili olay raporlarında ise daha da büyük bir artış görüldü.

Polis ve hükümet, konuyla ilgili endişelerin artması üzerine son birkaç yılda bir dizi girişim başlattı. Bununla birlikte, akıllı telefonların her yerde bulunması ve bunların sağladığı pornografiye ve viral kadın düşmanı içeriğe erişim, düzenli olarak bazı endişe verici davranışların nedeni olarak gösteriliyor.

Binlerce öğrenciyle rıza konusunda oturumlar düzenleyen Okullar Onam Projesi’nin kurucusu Kate Parker, cinsel saldırıların en ciddi istismar türü olmasına rağmen, çevrimiçi cinsel tacize ilişkin raporların da daha fazla duyulduğunu söyledi. Ayrıca genç erkeklerden duyduğu bazı görüşlerden de endişe duyuyor.

“Gittiğimiz dokuz yıl boyunca, görüşlerin daha ilerici hale geldiğini duymayı umuyordum” dedi. “Gördüğümüz şey bu değil. Pek çok genç aşırılıkçı görüşlere maruz kalıyor ve bu onların dünyaya bakış açısını etkiliyor; ‘bir kız bu şekilde giyinmemeli’ gibi şeyler. Eğer bir kızın X kadar cildi varsa, gerçekten bunu istiyor demektir. Tecavüz ve cinsel şiddet gibi şeyler bir ilişki bağlamında gerçekleşemez. Bu şok edici.”

Polis, zarar verici içerikleri engellemek için tasarlanan yeni Çevrimiçi Güvenlik Yasası’nın bir etki yaratıp yaratmayacağını yakından izliyor. Parker, öğretmenlerin görüşlere meydan okumak için daha fazla desteğe ihtiyaçları olduğuna inanıyor. NSPCC’nin politika başkan yardımcısı Clare Kelly, ilişkiler, cinsiyet ve sağlıkla ilgili eğitimin önemli bir rol oynaması gerektiğini söyledi.

“Bunu gerçeğe dönüştürmek için, hükümetin her okulun yüksek kaliteli bir müfredatı güvenle sunmak için ihtiyaç duyduğu kaynaklara sahip olmasını sağlamasına ihtiyacımız var” dedi.

“Çocukların, sağlıklı ilişkilerin neye benzediğini ve okullarda zararlı cinsel davranışları tanıyan ve bunlara tepki veren, kadın düşmanı tutumlara meydan okuyan ve uygunsuz davranışların artmasını önleyen bir kültürün parçası olarak istismarın nelerden oluştuğunu anlamaları konusunda desteklenmesi önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir