Alaska Havayolları’nın havada Boeing patlaması: Uzmanlara göre uçuşlar ve 737 uçak için sırada ne var | ABD Haberleri

Dramatik görüntülerde, Boeing 737-9 MAX’ın yan tarafında büyük bir delik bırakan bir yolcu uçağının camı ve gövde parçasının havada patladığı anlar görülüyor.

Etkilenen uçaktaki Alaska Havayolları yolcusu, bir çocukla annesinin aynı sırada oturduğunu ve çocuğun gömleğinin hasar gördüğünü söyledi. onu parçaladı ve uçaktan emdi.

Flightglobal’ın danışman editörü David Learmount’a göre yalnızca küçük yaralanmalar rapor edilmiş olsa da durum “çok tehlikeli” olabilirdi. Sky News’e “Yakınlarda emniyet kemerini takmayan insanlar olsaydı ortadan kaybolurlardı” dedi.

Alaska Havayolları, kabin basıncının düşmesine ve uçağın ABD’nin Oregon eyaletine acil iniş yapmasına neden olan olaya tepki olarak tüm Boeing 737-9 MAX uçaklarını yere indirdi.

için son konudur. Boeing’inDünyanın en büyük havacılık şirketi olan 737 MAX, 2018 ve 2019’daki iki kazanın ardından bir buçuk yıl boyunca yere indirildi.

Resim:
Uçağın yan tarafında büyük bir delik görülüyordu. Fotoğraf: Kyle Rinker

Boeing 737 MAX tekrar yere indirilebilir mi?

Havacılık uzmanları, Alaska Airlines 737-9 MAX’ın karıştığı olayın daha fazla uçağın yere indirilmesine yol açmasının “son derece olası olmadığını” söyledi.

Pilot ve havacılık danışmanı Tim Atkinson, Sky News’e şunları söyledi: “Uçakların yere indirilmesiyle ilgili sorun sorun değil, sorun onları topraklamamaktır.” “Bir uçağı yere indirdiğinizde, asıl zor kısım onu ​​nasıl sökeceğinizdir. Bu nedenle, yere indirmeler çok nadirdir ve bunlar her zaman bundan çok daha önemli bir şey içindir.”

Şunları ekledi: “Havacılık güvenliği, benim gökyüzü zarlarını atmak dediğim istatistiklerle çalışır. Şu ana kadar kimse ölmedi, unutmayın, uçaklar yere indirilmeden önce (2019’da) ikinci MAX kazası yaşandı.”

Dış fotoğraflar, uçuş sırasında arka kabin orta çıkış kapısının uçaktan ayrıldığını gösteriyor.  Resim: KGW
Resim:
Dış fotoğraflar, uçuş sırasında arka kabin orta çıkış kapısının kırıldığını gösteriyor. Resim: KGW

Boeing 737’nin en son versiyonu olan MAX, Mayıs 2017’de hizmete giren çift motorlu tek koridorlu bir uçaktır.

Bay Learmount, uçakları işleten havayollarının muhtemelen filolarında denetimler başlatarak tepki vereceğini söyledi.

“MAX biraz darbe alıyor. Tam da her şeyin yolunda olduğunu düşündüğünüz sırada” dedi. “İçinde MAX bulunan bir havayolunun sorumlusu olsaydım, bunun gerçekleştiği bölgeyi inceliyor olurdum.”

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu ve Federal Havacılık İdaresi olayı araştıracaklarını açıklarken, İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi durumu izliyor.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Jet küçük uçakla çarpışınca yolcular yangından kurtuldu
300 kişiyi taşıyabilen uçak ‘dünyada ilk’ olarak Antarktika’ya indi

Havayolu ve Boeing sorunu araştıracak

Bay Learmount, Alaska Havayolları ve Boeing’in “sorunun tam olarak ne olduğunu” bulmaya çalışacaklarını söyledi ve şunu ekledi: “Bu bir tasarım mı yoksa üretim hatası mı, yoksa uçak daha sonra kendini gösteren bir hasar mı gördü?”

Olayın yolcuların Boeing 737 MAX uçaklarına olan güvenini zedeleyeceğinden şüphe duyduğunu söyledi ancak şunları ekledi: “MAX’larla uçmaktan çekinecek bazı gergin pilotlar olabilir.”

Bay Atkinson, Alaska Havayolları uçuşundaki sorunun tüm uçak için felakete yol açma ihtimalinin düşük olduğunu ancak yine de ölümcül olabileceğini söyledi.

Şöyle dedi: “Bu, insanların uçaktan dışarı çekilmesi nedeniyle daha da kötüsü bir veya iki ölümle sonuçlanabilecek türden bir şey. Hiçbir zaman bundan daha kötü olmayacak.”

Kendisi, Alaska Havayolları yönetim kurulunun filosunu karaya oturtmak için “kendilerini tekmeliyor” olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Bunun büyük ölçüde uçaktaki küçük bir teknik sorunla ve aşırı tepkiyle ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Alaska Havayolları olayının ardından bir Boeing sözcüsü şunları söyledi: “Alaska Havayolları’nın 1282 sefer sayılı uçuşuyla ilgili olayın farkındayız. Daha fazla bilgi toplamak için çalışıyoruz ve havayolu müşterimizle iletişim halindeyiz.

“Boeing teknik ekibi soruşturmayı desteklemeye hazır.”

Boeing 737 MAX uçakları ABD'nin çeşitli yerlerinde depolanıyor
Resim:
Boeing 737 MAX uçakları önceki topraklama sırasında depolandı

Boeing’in 737 MAX uçağı neden 2019’da yere indirildi?

Boeing’in tüm MAX yolcu jetleri, iki kazanın ardından Mart 2019’da 20 ay süreyle yere indirilmişti. Etiyopya Ve Endonezya aralarında 346 kişi öldü.

Her iki felakete de, hatalı sensör okumalarına dayanarak uçağın burnunu aşağı doğru iten otomatik uçuş kontrol sistemi neden oldu ve pilotlar kontrolü yeniden kazanamadı.

Resim: Etiyopya Havayolları kazasından kalan AP enkazı
Resim:
2019’daki Etiyopya Havayolları kazasının enkazı. Resim: AP

Uçakları yere indirildikten sonra Boeing, her iki kazayla bağlantılı olarak uçuş kontrol sisteminde yazılım yükseltmeleri ve yeni güvenlik önlemleri üzerinde çalıştı ve jetler Aralık 2020’de hizmete geri döndü.

Şirket ayrıca değişiklikleri açıklamak ve endişeleri gidermek için uçuş kontrol güncellemeleri, bakım çalışmaları, yeni pilot eğitimleri ve uçuş mürettebatıyla toplantılar gerçekleştirdi.

Bay Learmount, Boeing’in 737 MAX ile ilgili sorunları çözmek için “çok çalıştığını” söyledi.

Şirketin “başlangıç ​​noktasına geri döndüğünü” söyleyen kendisi şunları ekledi: “MAX, dünya standartlarında bir uçak tasarımcısı ve üreticisi olmanın ne olduğuna dair tüm felsefelerini tamamen sıfırdan başlamalarını sağladı.”

Resim: Endonezya'daki Lion Air kazasından kaynaklanan AP enkazı
Resim:
2018’de Endonezya’daki Lion Air kazasının enkazı. Resim: AP

Boeing 737 MAX’ta başka hangi sorunlar yaşandı?

Boeing, uçak teslimatlarını kesintiye uğratan 737 MAX’larla ilgili diğer üretim hatalarını düzeltmek için çalışmak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz yıl Federal Havacılık İdaresi (FAA), MAX 8 ve MAX 9 ile uçan pilotlara, motorun etrafındaki hava girişlerinin aşırı ısınıp kırılabileceği ve muhtemelen uçağa çarpıp ani hasara yol açabileceği endişesi nedeniyle kuru koşullarda buz önleme sisteminin kullanımını sınırlamalarını söyledi. baskıyı azaltma.

2018 yılında Southwest Airlines uçuşu sırasında motor fan kanadı eski bir 737’nin camına çarparak kırıldı ve bir kadın hayatını kaybetti.

Geçen ay Boeing, havayollarına, dümen kontrol sisteminde olası bir gevşek cıvata olup olmadığını kontrol etmelerini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir