Aktivistlere ‘Bahreyn’e geri dönün’ diyen Muhafazakar Partili milletvekili Bob Stewart ırkçı tacizden suçlu bulundu | Siyaset Haberleri

Muhafazakar bir milletvekili, bir aktiviste “Bahreyn’e geri dön” diyerek ırkçı tacizde bulunmaktan suçlu bulundu.

Mahkeme, Bob Stewart’ın Dışişleri Bakanlığı binasının önünde düzenlenen gösteri sırasında bir protestocuya “ırksal düşmanlık” gösterdiğini duydu.

Londra’nın güneydoğusundaki Beckenham milletvekili aktivist Sayed Ahmed Alwadaei’ye “Ülkemden para alıyorsunuz, defol git!” dedi. Geçen yıl 14 Aralık’ta Westminster’da çıkan bir kavga sırasında.

Bay Alwadaei bağırdı: “Bob Stewart, kendini Bahreyn rejimine ne kadara sattın?”

Hararetli bir tartışma sırasında Stewart şu cevabı verdi: “Git buradan, senden nefret ediyorum. Çok fazla yaygara çıkarıyorsun. Bahreyn’e geri dön.”

Cuma günü Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma sırasında oynatılan görüntülerde ayrıca şunları söyledi: “Şimdi çeneni kapat, seni aptal adam.”

Baş sulh hakimi Paul Goldspring, milletvekilini ırksal olarak ağırlaştırılmış bir kamu düzeni suçundan suçlu buldu.

Stewart’ın hapse girmeyeceğini söyledi.

Resim:
Sayed Ahmed Alwadaei

Körfez eyaletinde işkence gördükten sonra sürgünde yaşadığını söyleyen Bay Alwadaei’nin şikayeti üzerine Büyükşehir Polisi olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bir günlük duruşma sırasında Bay Alwadaei, Bahreyn’in “yozlaşmış” ve “insan hakları ihlalcisi” olduğunu iddia etti ve milletvekilinin devletle olan ilişkisini protesto etmenin kendisinin hakkı olduğunu söyledi.

Olaydan sonra nasıl hissettiği sorulduğunda aktivist şunları söyledi: “Sanki Birleşik Krallık’ta hoş karşılanmayan biriymişim gibi insanlıktan çıkarıldığımı hissediyorum.

“Ten rengimden dolayı, nereden geldiğimden dolayı ülkesinden para aldığımı düşünüyor.”

‘Irk düşmanlığı’

Bay Alwadaei ayrıca Bahreyn’e dönmesi halinde “şüphesiz öldürüleceğini ve işkence göreceğini” iddia etti.

Savcı Paul Jarvis, Stewart’ın “yorumları yoluyla Bay Alwadaei’ye karşı ırkçı düşmanlık gösterdiğini” ve “ırksal düşmanlıktan kaynaklanmasa da” bunu gösterdiğini söyledi.

Suçlamaya yanıt olarak milletvekili bunun “saçma” ve “tamamen adaletsiz” olduğunu söyleyerek “ırkçı olmadığını” belirtti.

Şöyle ekledi: “Hayatım mahvoldu demek istemiyorum ama böyle bir mahkemeye çıkmak zorunda kaldığım için çok kırıldım.”

74 yaşındaki siyasetçi mahkemeye, olay meydana geldiğinde Bay Alwadaei’nin kim olduğu konusunda “hiçbir fikrinin” olmadığını ve protestocunun söyledikleri nedeniyle “nefret” kelimesini kullandığını söyledi.

Stewart şunları ekledi: “‘Bahreyn’e geri dön’ demek, neden Bahreyn’e geri dönüp oradaki fikrinizi dile getirmiyorsunuz anlamına geliyordu?”

‘Onur tehlikede’

Bay Alwadaei’yi İngiltere’den para almakla suçlayıp suçlamadığı sorulduğunda milletvekili şunları söyledi: “Ben de onun bu ülkede yaşadığını ve bu ülkede yaşamaktan faydalandığını varsaydım.

“Kesinlikle onun bedavacı olduğunu kastetmedim.”

Ancak protestocuya tepkisini mahkemede şöyle savundu: “Yolsuzluk yaptığımı ve para aldığımı söylüyordu. Çok sayıda büyükelçinin önünde şerefim tehlikedeydi.

“Bu beni üzdü ve son derece saldırgan olduğunu düşündüm.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir