Adam sekiz yılda 700.000 kibrit çöpüyle Eyfel Kulesi modelini inşa etti, ancak dünya rekoru reddedildi | Sıradışı Haberler

700.000’den fazla kibrit çöpü kullanarak Eyfel Kulesi’nin bir modelini yapan Fransız, bu çabalarının Guinness Dünya Rekorları tarafından reddedildiğini söyledi.

47 yaşındaki Richard Plaud, 7,19 m (23,6 ft) ile ölçülen dünyanın kibritlerden yapılmış en yüksek yapısını inşa etmek için 706.900 kibriti bir araya getirmek için sekiz yıl ve 4.200 saat harcadığını söyledi.

Bu, 6,53 metrelik (21,4 ft) bir Eyfel Kulesi kopyası oluşturmak için altı milyon kibrit kullanan Lübnanlı model yapımcısı Toufic Daher’in 2009’dan beri elinde tuttuğu rekoru kırmak için yeterli olurdu.

Ancak eserini 27 Aralık’ta tamamladıktan sonra Bay Plaud, Guinness Dünya Rekorları’na başvuruda bulunduğunu, ancak başvurunun hiç bakılmadan reddedildiğini söyledi.

Resim:
Kibrit çöpü modelinin yapımı sekiz yıldan fazla sürdü. Resim: Facebook/Richard Plaud

Bay Plaud, sert bir sosyal medya paylaşımında kararın “büyük bir hayal kırıklığı” olduğunu söyledi ve plak şirketinin onun çalışmasını reddetme nedenlerini aktardı.

Bunun nedeni, yapının halkın satın alabileceği ve yanıcı kırmızı uçları olmayan kibritlerden inşa edilmesi gerektiği ve bunların “kesilmemesi, sökülmemesi veya artık tanınmayacak kadar deforme olmaması” olduğunu söyledi. maçlar olarak.

Devamını oku:
Kozmonot uzayda en çok zaman geçirme rekorunu kırdı
‘En yaşlı köpek’ soruşturmanın ardından unvanını kaybetti

Bay Plaud, Fransız medya kuruluşu TFI’ye, kuleden ticari olarak satın alınan kibritlerle başladığını, ancak kırmızı uçlarını birer birer kesmek zorunda kalmaktan yorulduğunu ve bu nedenle ahşap çubukların 15 kg’lık kutular halinde teslim edilmesi için ana Fransız üreticiyle temasa geçtiğini söyledi.

Bunun kendisini rekor kırmaktan diskalifiye edeceğini bilmediğini söylüyor.

Diğer düzenlemeye gelince, Bay Plaud Facebook’ta şunları söyledi: “Bana tek tek yapıştırılan 706.900 çubuğun kibrit olmadığını söyleyin!?? Ve tanınmayacak kadar kesilmişler!!??”

Model yapımcısı, Ocak ayında Saujon’daki bir salonda 4.000 kişilik kalabalığa sunduğu eserinden hâlâ biraz keyif alıyordu.

Bay Plaud, TFI’ye şu anda modelle ne yapacağından emin olmadığını söyledi. Kendisi, bu eseri bu yaz Paris’teki Olimpiyatlarda sunmayı umduğunu ancak organizatörlerin kendisine “bu eseri alacak kadar yüksek bir yer olmadığını” söylediklerini söyledi.

‘Biraz ağır davranmış olabiliriz’

Guinness Dünya Rekorları Merkezi Kayıt Hizmetleri Direktörü Mark McKinley şunları söyledi: “Ancak, Guinness Dünya Rekorları unvanını almaya çalışan herkes için oyun alanının eşit olduğundan emin olmak amacıyla kanıtları incelerken kapsamlı ve titiz olmak kayıt yönetim ekibimizin görevidir. Görünüşe göre bu uygulama konusunda biraz eli ağır davranmış olabiliriz.

Rekor sahibiyle tekrar iletişime geçeceğiz ve benzer kayıtlar için kuralları öncelikli olarak inceleyerek neler yapılabileceğini göreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir