Adam Londra’da Banksy sokak tabelasının çalınmasıyla ilgili olarak tutuklandı | İngiltere haberleri

Londra’da Banksy sokak tabelasının çalınmasını araştıran bir adam polis tarafından tutuklandı.

Büyükşehir Polisi cumartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Olayla bağlantılı olarak hırsızlık ve cezai zarar verme şüphesiyle bir kişi tutuklandı. Halen gözaltında tutuluyor.”

Üzerinde üç askeri drone bulunan, şu anda değeri 500.000 £ değerinde olan kırmızı bir dur işareti olan bu sokak sanatı parçası Cuma sabahı Peckham’daki Commercial Way’in köşesinde ortaya çıktı ve Banksy öğleden hemen sonra kimlik bilgilerini doğruladı.

Met, güneydoğu Londra’daki bir konseyin çalınan sanat eserini bulma konusunda yardım istemesinin ardından CID memurlarının eseri çalan kişileri bulmaya çalıştığını söyledi.

Olayın görüntülerinin sosyal medyada geniş çapta paylaşıldığını kabul eden polis, yardım edebilecek veya değerli tabelanın yerini bilen herkesin “101, ref 5742/22dec” numaralı telefondan polisi aramasını söyledi.

Cumartesi günü erken saatlerde Southwark konseyinden Jasmine Ali şunları söyledi: “Geri alacaklarına olan inancım tam. Burada sadece bir sokak tabelasından bahsetmiyoruz, o oraya toplum için konmuş bir sanat eseridir.”

“Bu bir sokak sanatı ve insanlar için” dedi.

Ayrıca belediyenin olası trafik kazalarını önlemek için yol tabelalarını değiştirdiği de ortaya çıktı.

Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nden sokak sanatı uzmanı Ulrich Blanché, Ticari Yol’daki enstalasyonun bir cenaze müdürüne yakın konumunun ve askeri Reaper’lar gibi görünen insansız hava araçlarının küresel silah ticaretinin bir eleştirisi olduğuna inanıyor. Banksy’nin Instagram takipçilerinin çoğu, onun son çalışmasını Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısı olarak yorumladı.

Bir galeri sahibi, sanat eserinin değerinin 500.000 £’a kadar çıkabileceğini söyledi. Essex galerisinde Banksy’nin eserlerinin satıldığı John Brandler şunları söyledi: “Kolaylıkla daha yüksek olabilir. Medyanın ilgisi onu daha değerli hale getirdi.”

Benzer drone sanatı, 2017 yılında Banksy’nin Beytüllahim’deki Walled Off otelinde ortaya çıktı; Banksy, İsrail’in Batı Şeria’daki tartışmalı duvarına atıfta bulunarak “dünyadaki herhangi bir otel arasında en kötü manzaraya” sahip olduğunu söyledi.

Sanatçı bu yıl, Margate, Kent’teki bir evin yan tarafında görünen 3,8 ton ağırlığındaki duvar resmi olan Sevgililer Günü Maskarası da dahil olmak üzere başka parçalar da yerleştirdi.

Fotoğrafta 1950’lerde gözleri şişmiş ve dişi eksik olan, önlük ve sarı bulaşık eldivenleri giyen bir ev hanımının bir adamı derin dondurucuya atması resmedildi.

Eylül ayında Londra’nın merkezindeki The Art of Banksy sergisinin fuayesine yerleştirildi ve burada ücretsiz olarak izlenebildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir